Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Eylül '07

 
Kategori
Küresel Isınma
Okunma Sayısı
443
 

İnternet

İnternet
 

Bugün sizlerle biraz yaşadığımız iklim değişiklikleri ile ilgili bir sohbete girmek istiyorum.

Hepimizin dilinde olan Küresel ısınma; onun getirdiği doğal felaketler.Gittikçe bizleri köşeye sıkıştıran günlük ihtiyaçlarımızdan olan enerji, bunu çok yönlü olarak elede alabiliriz.
Çoğumuzda ister istemez enerji konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz veya çalıştığımızı sanıyoruz.

Hakikaten bazı şeylerin tam olarak bilincinde miyiz?
Biliyorum bu gün eskisi gibi elektriği har vurup, harman savurmamaya çalışıyoruz.
İktisatlı ampul kullanıyoruz.Elektrik düğmesinide sık sık bilinçli olarak kullanıyoruz.
Peki gözümüzden kaçanlar !!!
Örneğin şu anda birbirimizle iletişim kurduğumuz Internet ne ilgisi var diye sızlanmayın, bakın bu gün Internetin Küresel ısınma ile ne kadar çok bağlantısı var...
O bir Klima canavarı olduğunu biliyormuydunuz?
Açlığa doymıyan enerji tüketecisi ve gittikçe büyüyen iletişim kanalları sayesinde enerjiye doymıyan bir canavar.
Bu gün harcadığı enerji ve bu enerjiyi kazanabilmesi için havaya yapılan kirlilik.
Bütün dünyadaki uçakların yaptığı kirliliğin çok çok üstünde.
Bunu burada rakkamlarla vermek istemiyorum kafalarımız karışmasın.
Yalnız sunu söyliyebilirim.Bir iletişim servesinin harcamış olduğu senelik 1752 Kw/S.buda havaya salınan Co2 gazı olarak 1, 17 ton.
Eğer gittikçe artan talep düsünülecek olursa enerji canavarınn nasıl bizleri kıskacı altına aldığını görebiliriz.
Bu gün bilim adamları evlerimizde kullandığımız elektrikli aletler üzerinde ne kadar dikkatlı oldukları, bu konumda alınan tedbirler karşısında titizlikle çalıştıkları her geçen gün artmaktadır.Son araba dünya fuarında da bu konuda bir çok ülkenin elele vererek havanın kirlenmesini önlemek için üretimleri ile ispatlama yolunda olduklarıda görülmektedir.
Bu gün bu konumda büyük firmaları zorluyacak yasalarda çıkmış ve çıkmaktadır.
Bilim adamları bu arada atladıkları bu enerji canavarının yavaş yavaş nasıl büyüdügünü sonuç olarak büyümenin böyle devam etmesi karşısında şimdiye kadar alınan önlemlerin sıfırlanacağı kanaatine varmaktadırlar.
Yeşil bir internet !!!
Alarm canları çalmakda ve buna acilen bir çare bulunması gelmişdir.Her geçen dakika gittikçe daha büyük dönüşümü olmıyacak yaralar açabilecekdir.
Bilinen gerçek Atlantık ve Pasifik bu seneyi buzulsuz geçirmiş olamsında "küresel ısınmada" internetinde çok büyük rol oynadığı bilinmektedir.
2005 senesi rakkamları; dünyaca ihtiyacın karşılanması için 20 bin megawat enerji üretebilecek büyük Santarallere ihtiyaç olmuşdur.
Bu gün Freiburg Öko Instütüsünün yapmış olduğu araştırmaya bakıldığı zaman WWW'nin her 4 ay içersinde iki katına çıktığı bir gerçektir.
Bu gün hepimizin bildiği YOUTUBE bile iki sene evvel kulanılan bütün internet enerjisine ulaşmış durumdadır.
Bu gün faremizi her tıkladığımız zaman, arama motorlarına girerek bir konuyu araştirdiğimiz zaman.Harcamış olduğumuz enerji 1 saatlık iktisatli ampulun yaktığı enerji ile eşittir.
Bu gün ebay ve google'nin senelik olarak harcadıkları enerjiye ödedikleri milyonlarca doları göz önüne alırsak.
Gözlerimizden kaçanları çok daha bilinçlı olarak düşünebiliriz.
Sizlerle bu konunun çok daha derinlerine inebilir, eldeki verilerle bu korkunç ihmal edilmiş konuyu derinleştirebiliriz.Bu sadece Hafta sonu sohbeti olduğu için burada kesmeyi uygun buluyorum.
Yok bu konuda biraz daha bilgilenmek istiyorum derseniz.Ne yapalım sizde bir arama motoru kanalıyla daha geniş bilgilere ulaşabilirsiniz.Harcıyacağınız enerji bir saatlik iktisatlı ampulun harcadığı enerji'den ileri gitmiyecektir.
Sizlerle nerdeyse internet kanalı ile bir buçuk senedir beraberiz.Şimdi bilinçli olarak düsündüğüm zaman daha evvelki senelerde daha doğacı bir kişi olduğum ortaya çıkıyor.
Bazen hakikatler ne kadar acı oluyor değilmi ?
Sağlıcakla kalın iyi pazarlar.
Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bilgisayar ve internet bireylerin. is ve calisma hayatinda irili ujfakli tüm sirketler vs. icin geri dönülmez bir parcasi haline geldi. Dünyada hersey felc olur onun bir an calismamasiyla. Bu durumda alternatifide yok. Isyerlerinde farkindasinizdir kagit kalem ve dosyalama isleri vb zor calisma hayati efsane oldu. Sistem bir an durudugunda calismalarida bitiyor.  Bu nedenle enerji tasaruffunda en az söz edilenler arasida. Dünyamiz kendi capinda dogal olarak zaten eskiyor. Insanlarin katkisini azaltmak icin diger durumlarda cevreci olma kosullarini yerine getirmekte yarar olsada tüm ülkelerin uygulamasi icin kararlar alinmasi önemli. Isimiz zor...Saygilarimla.

mine objektif 
 29.09.2007 12:51
Cevap :
Sayin Mine hanim bazi gözden kacan seylerinde üzerine egilmesi gerektigine inaniyorum.Bu gün bilgisayar hayatimizin bir parcasi olmusdur.Bu kacinilmaz, bazi calismalar neticesinde arastirmacilarin buna bir care bulmalari hemde acilen bir care bulmalari gerekiyor.Yapmis oldugum arastirmalar Yesil bir internetin hayata gecirilmesi o kadar zor görülmüyor.Ne yazikki büyük yatirimlara dayaniyor.Eger bu yatirimlar yapilmadigi taktirde bizleri bekliyen felaketler dönüsü olmiyacak kadar korkunc.Bu gün enerji konusunda yogunlanmayi biraz daha genis yalpaze altinda ele almamiz gerekiyor. Saygilarla.  30.09.2007 2:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 1280
Kayıt tarihi
: 20.02.07
 
 

Bütün canlıları seven, kendi penceresinden yaşamı anlamaya çalışan, onlardan bir şeyler öğrenmek ist..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster