Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '06

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1566
 

İnterneti tararken kaybolmak

İnterneti tararken kaybolmak
 

Hepimiz artık kütüphanelerden değil bilgisayar başında internetten ararız genellikle bilgileri. Taramak daha kolay, ulaşmak daha az masraflı ve daha az zahmetli. Gel görki hizmet veren firmaların çoğu verdikleri hizmeti öyle bir kalabalık ve kaybolmuşluk içinde veriyorlarki, çoğunlukla bu siteler sadece tıklanmış olmaktan öteye bir işe yaramıyorlar. Bizlerde ekran karşısında çıldırmış durumda yada iflas etmiş oluyoruz.

Sitelerin en kötü dizaylarının başında bilgilerin karmaşık bir renk cümbüşünde ve kategorilere ayırmadan vermeleridir. Ya da iç içe geçmiş binlerce site adı karmaşık ve alfabetik olmayan bir şekilde verilmektedir.

Bu durum hem fayda sağlamaktan uzak, hemde o sitedeki reklamların algılanmasını ve tüketimini pekde olumlu sanırım etkilememektedir.

Bizler bilgi ararken, girdiğimiz sitenin öncelikle asıl ulaşılacak siteyi karmaşık olmayan bir şekilde vermesi gerekirki insanlar o sitede aramalarını daha zevkle yapsın vede daha uzun kalabilsinler sitede.

Site hazırlayıcıları ve hazırlatanlar her yaş grubu ve cinsiyete göre insanların düşüncelerini ve davranış biçimlerine göre yapmak durumundadırlar.

Genç bir insan daha uzun ve sabırla kalabilir internette. Fakat iş yoğunluğu yüksek ve zamanla yarışan orta yaş ve üzeri için bilgiye erken ulaşmak daha önemli. Ayrıca bir bakışta veya en kolay şekilde bilgiye ulaşmak ister.

Bunun için bilgilerin alfabetik olması işleri kolaylaştırır.

Aranan bilgilerin reklam cıngılları içinde kaybolması yine verimsizlik getirir.

Açılış sayfasının inanılmaz kalabalık olması yine sitenin sadece tıklanmasına neden olur.

Resimli ve görüntülü verilen sitelerinde bir düzen içinde iç içe geçmeden verilmesi yine siteyi daha çok kalınır hale getirir sanırım. Aksi takdirde mesela ben hiç aramam o sitedeki bilgiyi ve başka siteye bakarım.

Her firma doğal olarak kar maksimizasyonu ister. Bunun için iyi bir hizmet ve kolay erişim sanırım internetin temel kuralıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 383
Toplam mesaj
: 116
Ort. okunma sayısı
: 2659
Kayıt tarihi
: 01.07.06
 
 

Ziraat mühendisi ve iktisatçıyım. yatırım danışmanlığı ve kişisel gelişim konularında  Simurg Con..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster