Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Nisan '07

 
Kategori
Çocuk Psikolojisi
Okunma Sayısı
10364
 

İnternetin çocuklar üzerindeki etkileri

İnternetin çocuklar üzerindeki etkileri
 

Bugün internet kullanımının yaygınlaşması internete girme yaşını okul öncesi dönemlere kadar düşürdü. İç kontrolllü çocuklarımızın olması. Bunlar hiç de zor şeyler değil, çocuklarımızın bizden daha hızlı öğrendikleri gerçeğini göz ardı edemeyiz.

Biz bilgisayarın tuşlarına acemice basmaya çalışırken onlar kendilerine web sitesi bile kuruyorlar.

Onlara zararlı olanı değil faydalı olana meyletmesini istiyorsak bilgilendirme ve kontrol mekanizmasını devreye sokmalıyız. Anne ve Baba olarak sürekli internetteki gelişimleri takip etmeliyiz.

Diyalog eksikliği merak yada tesadüfler vesilesiyle çocuğumuz sanal arkadaşlık kurmuş olabilir.

Sanal arkadaşlar da aslında gerçek insanlar olduklarına göre tıpkı gerçek arkadaşlar hakkında konuştuğumuz gibi sanal arkadaşlıkları hakkındada konuşmalıyız. Sanal dünyada edinilen arkadaşlarla gerçek dünyada buluşmamaları gerektiği konusunda anlaşmamız gerekir. Bunun tehlikeleri olabilir.

İnternete girmek MSN de sohbet etmek asla gerçek hayattan kopma değildir. Gerçek arkadaşların yerini sanal arkadaşlarının almaması gerekir Sanal arkadaşlıklar zahmetsiz gibi görünsede ilerleyen dönemlerde insan ilişkilerinde görülen tüm sorunların sanal dünyada da devam ettiği gerçeğiyle tanışır.

Üstelik sanal dünya alışkanlık yapar, çünkü iletişim kolaydır.

Bu kişilerle zaman zaman sorun yaşayabilirler, Sanal dünyada kişilerin kendi karakterlerini saklama şansı daha fazladır ve hayali bir dünya sunar insanlara, insanlar hep kendilerini yardımsever karakter sahibi olarak tanıtırlar kendilerini. Gerçek hayatta ise kimse melek değildir.

Zaten bu kişilerle buluşma gerçekleştiğinde çoğu ilişki hayal kırıklığıyla sonuçlanır, ve kısa zamanda sona erer. İnternetin bu büyülü havasını kullanan kötü niyetli, kişiler, özellikle okul çağındaki çocukları kandırarak kendilerine bağlarlar. Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar evdeki sıkıntılarını anlattığında onlara bir dost gibi sinsice yaklaşarak kullanmaya çalışırlar.

Bir kez bunların tuzağına düşülürse kolay kolay kurtulma şansı pek yoktur. Güncel haberlerde çocuk pornosunun ağına düşen yada evden kaçan çocukları görmekteyiz. Karşılıklı sanal konuşmaların büyüsüne kapılıp çocuk hem arkadaşlık ihtiyacını kolay yoldan gidermiş olur, hemde yeni ve ailesinin bilmediği şeyleri internet yoluyla öğrenebildiği için ailesini küçük internetteki kişileri ulaşılmaz görmeye başlar. Zamanla bu kişilere ulaşmak buluşmak için içinde dayanılmaz bir istek olur, işte tehlike bundan sonra başlar.

Çocuklarımızla iletişimimizi koparmamaız gerekir. Diyologlarımız paylaşıma yönelik olsun.

Arkadaşça yaklaşarak hangi sitelere girdiğini hangi kişilerle hangi konuları konuştuklarını öğrenmemiz gerekir. Ama bunları yaparken amacımız sadece onları internetin karanlık yüzünden korumak olmalıdır. Onları suçlamak, aşağılamak, dersleriyle ilgili internete bağlı yorumlar getirmek onları bizden uzaklaştırmaya yetecektir. Bu yüzden internete bir sınırlama getireceksek bunu baştan yapmalıyız. Böylece belirli saatlerde internete girme alışkanlığı pekişir.

Hemde çatışmalarımız yarı yarıya azalmış olur. Yararlı siteleri araştırıp, onunla bu siteleri paylaşmamız da site seçimlerinde etkili olacaktır. Bu siteleri seçerken onların zevklerineve isteklerine dikkat edelim. Bilgisayarı çocuğumuzun odasına değil, hepimizin bulunduğu ortama koymaya çalışalım. İnternetin zararlı sitelerini filtreleyecek araçlar kullanalım.

İnternetteki karşılaşacakları olumsuz şeyleri bize söyleyebilmeleri için, açık davranalım ve asla eleştirici, baskıcı bir tutum izlemeyelim Böyle bir durumda anlayışlı olacağımızı çocuklarımıza hissettirelim. Nelere izin verdiğimizi açık açık konuşalım. İzinsiz müzik ve dosya yüklemek konusunda anlaşalım, daha ilerideki yaşlarda internetten izinsiz bir şey satın alma konusunda etraflıca konuşalım, Kredi kartı ve özel bilgileri paylaşmanın yol açacağı zararlar konusunda bilgilendirelim çocuklarımızı.

Sanal da olsa insanlar bir müddet sonra gerçek kişiliklerini ortaya koyarlar,

Gerçek dünyada olduğu kadar sanal dünyada da dürüst dedikodudan uzak, iftiradan kaçınan karakterlidüzgün cümleler kuran bir insan olunması gerektiğini çocuklarımızla konuşalım, Sohbet odalarında özel değil de genel konuşmalar gerektiğini belirtelim. Gerçek dünyadaki ahlaki konularda koyduğumuzkurallar sanal dünyada da geçerlidir bunun çocuklar tarafından kavranmasını sağlamalıyız.

Bilgi iki yönü keskin kılıca benzer, internet teknolojinin her dalında olduğu gibi yanlış kullanıldığı takdirde insana zarar verebilir.

Oysaki dikkatli, kullanıldığı takdirde verebilecekleri sınırsızdır internetin.

SINIRSIZ BİLGİDEN SORUNSUZ PAYLAŞIMLAR EDİNMENİZ DİLEĞİYLE

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 293
Toplam mesaj
: 36
Ort. okunma sayısı
: 4159
Kayıt tarihi
: 10.03.07
 
 

Muhasebeciyim. Hep yazmak istedim fakat içimdekileri yazıya dökemiyorum. Bu ana kadar hiç denemed..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster