Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mayıs '14

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
231
 

İnternette fikir hırsızlığı yapılıyor!

İnternette fikir hırsızlığı yapılıyor!
 

Neredeyse 1,5 yıldır İnternette Milliyet Blog'da muhtelif kategorilerde yazılar yazıyorum. Üç aydır da özel blog sayfam olan (balcilar-blog.com) da paylaşıyorum. Bu yazılar takdir edersiniz ki, birer araştırma ve emek ürünüdür. Milliyet Blog'da amatörce bir ücret almadan yazıyoruz. Yazmak benim için bir hobi ve de keyif oldu.

Prensip olarak, yazılarımda kaynak göstermeden (gerek yazı ve görsel) alıntı yapmam. Bir blog yazısı yazarken araştırır, inanmadığım, içime sinmeyen şeyleri yazmam. Son yazılarımda dizilerden print scren yöntemiyle aldığım resimleri, kendi blog sayfama kaydeder, oradan yayına veririm. Bütün bunlar uğraşı ve bir emek işidir.

Her nasılsa son günlerde emeğe saygı kalmadığını, internette fikir hırsızlığı yapıldığını üzülerek görüyorum. Benim blog yazılarım, Milliyet Blog'dan ya da kendi blog sayfamdan kopyalanıyor kendi sitelerinde yayınlıyorlar. Buna resimler de dahil. Sanki kendi yazıları imiş gibi, isim vermeden kopyalayıp koyuyorlar. Hem de kelimesi kelimesine, sadece başlığı değiştiriyorlar.

Geçen hafta ( isim vermek istemiyorum, onlar kendilerini bilirler), bir site benim yazım olan "Çağatay Ulusoy'dan 2.sinema filmi geliyor!" (http://blog.milliyet.com.tr/cagatay-ulusoy--dan-2sinema-filmi-geliyor-/Blog/?BlogNo=457444 ) başlıklı yazımı, "Çağatay Ulusoy yeni film hazırlıklarında!" adı altında aynen verildi. Yetkilisine mail attım, ya kaynak gösterin, ya da silin diyerek. Cevapta; Bu hata için özür dileriz, blogunuzu kaynak olarak hemen gösteriyoruz." denildi. Linki yolladım kaynak gösterilmedi, link konmadı. Silinmedi aynen duruyor.  (24.04.2014 tarihli magazin sayfalarında mevcut).

Başka bir kopya; gene bir internet sitesinin magazin sayfasında köşe yazarı bir hanım, 22.4.2014 tarihinde Milliyet Blog'da yayınlanan "Dizilerde şarkı modası / Çağatay Ulusoy da şarkıcı mı oluyor?", başlıklı yazım ( http://blog.milliyet.com.tr/dizilerde-sarki-modasi---cagatay-ulusoy-da-sarkici-mi-oluyor-/Blog/?BlogNo=457990 ) kopyalanarak (resimler dahil) kaynak göstermeden aynen 23.04.2014 tarihli magazin sayfasında, "Çağatay Ulusoy şarkıcı olmaya karar verdi?" başlığı altında yayınladı. Mail attım, cevap bile vermeyi tenezzül etmedi.

Geçen aylarda da bu gibi yazılarımı muhtelif internet magazin sayfalarında görmüş, önemsememiştim. Bunlar benim görebildiklerim.

Netice olarak, tüm yazılarımız her yerde yayınlansın, fark etmez. Okunsun diye yazıyoruz. Sadece tek isteğim, yazıda kaynak verilsin, bu fikir hırsızlarına son verilsin.

Saygılar, sevgiler.

Abdurrahman Balcılar

Twitter: abdurrahman balcılar@abbalcilar

Face : ab.balcilar@hotmail.com

Blog: milliyet.com.tr/cansever

Blog: balcilar-blog.com

Not:Görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Malesef ben de bir yazınızı gördüm. Çok emin olamadım ama ifadeler çokça sizin yazdığınız bir yazıyla örtüşüyordu. Bu suç olmasına rağmen ne yazık ki yapıyorlar. Benim imzam olan iki haber büyük gazetelerin internet sitesinde yayınlandı neyse uyarıyla imza eklendi ama hangi birini takip edelim. Ne denir bilmiyorum ama peşini bırakmayın yasal yollara başvuracağınızı bildirin.

Oya Tekin 
 05.05.2014 18:32
Cevap :
Oya Hanım, Yorumunuza ve ilginize çok teşekkürler.Benim tespit ettiğim yazılar noktasına kadar aynı benim yazılarım. Resimlerde aynı idi. Site yetkilisi de cevabi mailde hata olmuş dedi, link ekleyeceğini yazdı, eklemedi. Hukuki işleme başlayacağımı yazdım. Gene kaldırmadı. Etik olmaz diye bu yazımda isimlerini açıklamadım. Kendileri utansın. Tekrar teşekkürler, sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  05.05.2014 18:51
 

DOĞRU BİR TEPKİ; ÇOĞU KİŞİ ALINTI ÇALINTI BOYUYUTUNDA YAZIYOR..BUNU BIRAKIN, BENİM DOSYALARI KENDİ DOSYALARI İMİŞ GİBİ, BAZI SİYASİLERE SERVİS EDENE RASTLADIM..

ŞEVKET ÇORBACIOĞLU 
 05.05.2014 17:36
Cevap :
Şevket Bey, Her konuda olduğu gibi, internette de maalesef yüzsüzler çok. Hep birlikte yılmadan mücadele edeceğiz. İlginize çok teşekkürler. Sevgi ve selamlar. Abdurrahman Balcılar  06.05.2014 17:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2029
Toplam yorum
: 410
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2951
Kayıt tarihi
: 18.06.12
 
 

Emekliyim. Doğayı, Sabahın erken saatlerinde doğada yürümeyi, Hayvanları, bilhassa köpekleri çok se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster