Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Eylül '07

 
Kategori
Audio / Video
Okunma Sayısı
1464
 

İnternette it dalaşının yeni adresi youtube olmamalı

Dünyanın en hızlı büyüyen şirketi Youtube, bir araba garajında kurulduğu günden bu yana ilgi odağı. Yediden yetmişe her yaş grubundan insanın ilgiyle takip ettiği viedo paylaşım sitesi, denetimsizlik nedeniyle her ırktan insanın bir birine hakaret ettiği bir arena haline dönüşmekte.

Yetkililer, soruna en kısa zaman içerisinde bir çözüm üretemezlerse site, ırkçıların en önemli propaganda aracı haline dönüşecek. Yunanlı bir sapkının, yüce Atatürk'e yaptığı hakaretler hepimizi nasıl da rahatsız etmişti. Çok iyi hatırlıyorum, Milliyet yönetimi olaya anında göstredikleri bir reaksiyonla tepki koymuşlardı. İngilizceye çevrilmiş bir metni Milliyet internet okurları, üzerine sadece mail adreslerini doldurduktan sonra Youtube yöneticilerine gönderebilme imkanına kavuşmuşlardı. En kısa zamanda Youtube, yüzbinlerce tepkiye dayanamayarak klibi yayından kaldırmak zorunda kalmıştı.

Buradan nereye geleceğim. İlk bakışta basit gibi görünen ve benim ''internet dog fighting'' internet it dalaşı adını verdiğim son derece gereksiz hareketler, toplumlar arasında ciddi krizlere yol açabilir. Amımsarsınız, çok değil bir yıl kadar önce Danimarka'da Hz. Peygamberimiz hakkında yayınlanan bir karikatür, ciddi krize sebep olmuştu. Yanılmıyorsam Pakistan'daki Danimarka Büyükelçiliği'nin binası göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Anlatmak istediğim şudur ki ciddi bir yayın denetim politikası bulunmayan Youtube, art niyetli kişiler tarafından propaganda amacıyla kullanılabilir. Provaktörlerin içinde yaşadığımız bu dünyada her an ne yapacağını kestirebilmek de mümkün değil.

Bu nedenledir ki, kısa bir zaman içerisinde dünyanın en zengin şirketleri arasında yer edinen Youtube yöneticilerine bir öneri getiriyorum. Youtube hakaretin yeni adresi olmamalıdır. İleride üzülebileceğimiz ciddi bir krize yol açılmadan denetim mekanizmalarınızı geliştirin. Her ırktan, Dilden ve dinden işin uzmanlarının bulunduğu bir denetim komisyonu oluşturarak, klipleri yayınlanmadan önce bir süzgeçten geçiriniz. Bunun dışında bu tür klipleri siteye yükleyenlere dünya çapında tazminatlar uygulanmalı ki bir daha kimse cesaret edemesin. Şimdi bazıları Youtube yetkilileri bu mesajı nerden bulup okuyacaklar diye düşünebilirler ama burası da Milliyet ne zman ne etki yapacağı belli olmaz.

Herkes gibi eğlence aracı olarak Youtube'ü seviyor ve ziyaret ediyorum. Son olarak bazı görüşlerini benimsemesem bile haince katledilen yazar ve edebiyatçımız sayın Dink'i saygıyla anıyor ve bu basit klibi yayınlayan provokatör zihniyetleri kınıyorum. Türk insanı merttir, yiğittir, her şeyden öncesi hoş görülüdür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 495
Kayıt tarihi
: 07.05.07
 
 

Ankara Üniversitesi siyasal bilgiler yüksek lisans öğrencisiyim. Ankaralıyım. Siyasete ilgiliyim. Ga..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster