Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '08

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
537
 

İnternette sörfün evrimi

İnternette sörfün evrimi
 

Dünya' da en çok msn kullanan ülkelerden birinin Türkiye olduğunu öğrendiğimde bu iletişim tutkusunun bilgi alma, bilgi paylaşma, üretkenlik gibi alanlarda kullanılması durumunda Türkiye' ye ne denli olumlu yansıyabileceğini düşündüm fakat internet bir keşif ortamı olduğundan bu keşif oratmınında ilk evrelerinde her keşfedilen olguda olduğu gibi önce etrafını dolaşmak, dokunmak, insana ait öncelikli ihtiyaçları yeni keşifden karşılamak gibi şeyler öncelik taşır. Yani bu işinde bir evrimi vardır. Özellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan toplumlarda bu durum biraz bir çölde bir tarafa bir kitabı, bir tarafa da bir su matarasını koymaya benzer, tabii ki çöldeki bir kişiden oturup hemen kitap okumasını bekleymezsiniz fakat suyunu içip doyduktan sonra yanında duran ikinci objeye yani kitaba yönelecektir.

Yeni tanımaya başladığımız internet ortamının toplumumuz tarafından nasıl kullanıldığı hangi sitelerin daha çok tıklandığı hepimizin malümudur fakat süreç içinde bu durum giderek değişme gösterecek ve internet ortamında biraz tecrübe kazanan bireyler bir şeyler üretmenin, araştırma yapmanın en hızlı iletişim aracı olan bu sanal dünyanın başka yönlerini de keşfedip bu yönüyle de ilgilenmeye başlayacaklardır. Bu safhada internetin bu aşamasına toplumun yönelebilmesi içinde bireylerin teşvik edilmesi, getirlerinin somut bir şekilde topluma anlatılması gerekmektedir. Bu somut yan içinde benim vereceğim en iyi örnek yazılım sektöründe giderek bir dev olma yolunda önemli adımlar atan Hindistandır. Bilişim alanına ilgi duyan genç nüfusunu bu alanda üretkenliğe yönelten bu ülkede bu alanda gerçekten çok olumlu şeyler olmakta.

Msn ile bir arkadaşıyla uzun süre sohbet etme, erotik içerikli siteleri gezmek, chat ortamlarında sörf yapmak gelişmiş ülkelerin gençlerinin de kesinlikle yaptığı şeyler fakat internette dolaşan bilimsel veri akışına baktığınız zaman toplumsal olarak internetten farklı şekilde de yararlanıp özellikle eğitim alanında önemli aşamalar katettiklerini görebiliyorsunuz. Örnek daha vermek gerekirse bir online satranç sitesinde bu farkı açık şekilde görebiliyorsunuz. Ayrıca gazetelerin online tıklanma sayısında da önemli farkların bulunduğu görülebiliyor. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster