Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Eylül '10

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
2232
 

İnternetten inek satışı

İnternetten inek satışı
 

En güzel inek ve internetten inek satışı

Et fiyatlarındaki artış ve artan et talebini sağlayacak yeterli büyükbaş hayvanın ülkemizde bulunamaması inek sektörünün popülerliğini de artırdı. Dünyanın değişik yerlerinden inek ithal ederek et ihtiyacını karşılamaya çalışan ama fiyatları bir türlü düşürülemeyen et piyasasında banklık da farklı teşviklerle hayvancılığı özendirmeye çalışıyor. En son yapıla düzenleme ile uzun süreli 0 faizli kredi ve teşvik uygulaması var. Bu kapsamda binlerce kişi damızlık, süt verimi ya da et verimi yüksek, kayıtlı inek arıyor. Bu çerçevede farklı illerde en güzel inek yarışmaları düzenleniyor. Son olay ise, en iyi ve istenilen nitelikteki ineği bulmak için internete ilan vermek ve internet üzerinden inek aramak. Eskiden internet üzerinden satışlarda ya da ilanlarda genelde araba ve emlak ilanları verilirken şimdi devir internetten en güzel, en sütlü ineği bulmak ve satın almak.

İlan içeriği; “Sahibinden, temiz, bakanlığın kredi koşullarına uygun, hamile 18 aylık ya da yeni doğmuş buzağı sahibi olan, günde süt ineği ise 20-30 litre süt veren, et ineği ise 1 yaşından büyük ve et tipine uygun, kayıtlı ve aşılı, Şarbon bulaşık olmayan, siyah alaca (Hollanda tipi) ya da etlik tip (Swiss Brown, Montafon) inek aranıyor” İlanla inek alan vatandaşlar internet üzerinden satın almaların hepsinde karşılaşacakları sorunlarla karşı karşıya gelebiliyorlar. İnternette gördükleri inekten daha küçük, zayıf, çelimsiz ya da farklı bir renkte inek satın almış ve parasını ödemiş olabiliyorlar. Artık internette en güzel inek siteleri yer alacak yakında

Et fiyatları altınla yarışınca inek satışları internete düştü

Et fiyatlarının tavan yapması üzerine elinde hayvan bulunan büyük çiftçiler internete yöneldi

Ev ve araba satışında vatandaşların en çok başvurduğu internet adresi 'sahibinden.com' ve benzeri siteler, inek ve dana ilanlarıyla doldu. Çiftçiler özellikle 'kredili hayvan satışlarına uygun' notu düşerek ilan veriyor. İlanlardaki ineklerin fiyatları 3 bin 500 lira ile 10 bin lira arasında değişiyor.

Bu yılın başından itibaren artan et fiyatları büyük ve küçükbaş hayvanı 'altın' ile yarışır hale getirdi. Hükümet Et ve Balık Kurumu'na 100 bin ton kasaplık hayvan ithalat yetkisi verdi. 65 bin ton canlı kasaplık sığır Türkiye'ye getirilirken, düşmeyen et fiyatları için özel sektöre de et ithalatı yetkisi verildi.

Ardından kırmızı ette yaşanan bu krizi aşmak için hükümet bir adım daha attı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı hayvan varlığını arttırmak için 7 yıl vadeli sıfır faizli kredi imkanı getirdi. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı faizsiz kredinin hayata geçmesiyle ellerinde hayvan olanlar yüksek fiyattan satmak için pazarlama yöntemlerinin sınırlarını zorlamaya başladı. Şu ana kadar birkaç ilanla sınırlı kalan internetlerdeki satılık inek sayısı 1 ayda 1.200'e çıktı. Boğa sayısı da 117'yi geçti.

Bursa'dan Van'a, Uşak'tan Bolu'ya kadar hemen her ilden bir ilanın bulunduğu internette ineklerin fotoğrafları da yer alıyor. Satıcının iletişim adresinin ineğin yaşının ve cinsinin yer aldığı ilanlarda 'Krediyle hayvan alacaklara uygun ineğim var.' notu da gözlerden kaçmıyor. İneklerin fiyatları 4 bin 500 liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkıyor. İlanlara ayrıca günlük süt verimi ile buzağı bilgisi de veriliyor. Bazı çiftçiler toptan düve ve dana satışları da yapıyor. Örneğin Burdur'da 10 adet hamile düve 62 bin 500 liraya ilana verilmiş.

BU İNEK FOTOĞRAFTAKİNE BENZEMİYOR

Uşak'ta internet ilanıyla satış yapan Kerim Kazcı, eylül ayından itibaren ilanlarına büyük bir talep geldiğini belirtti. Şu ana kadar internet üzerinden 10 inek sattığını söyleyen Kazcı, "Vatandaş internetten bakıyor arkasından bizim memlekete almaya geliyor. Bazen fotoğraftakine benzemiyor bu inek tepkisiyle de karşılaşıyoruz." diye konuştu.

(CİHAN) 29.09.2010

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1800
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster