Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
880
 

İnternetten ödev indirilir !

İnternetten ödev indirilir !
 

Eskişehir’in merkezinde bir ilk öğretim ilk okulu, okulun tam karşısında’ da bir kitapçı - kırtasiyeci. Özellikle bu ilk öğretim okulunun karşısında, bu okul için açılmış bir dükkan. Dükkan’ın vitrini olan camekanında da büyük puntolarla yazılmış bir ilan:‘’ İNTERNETTEN ÖDEV İNDİRİLİR ‘’

Bu duyuru aylardır orada duruyor. Eskişehir’in belki de en kaliteli öğretim veren bu okulunun öğretmenleri ve yöneticileri bu duyuruyu görmüyor veya önemsemiyor. Ben her gün işe gidip gelirken önünden geçiyordum. Bu duyurudan rahatsızlığım ve ne zaman kaldırılacağı yolundaki beklentim devam ediyordu. Ama değişen bir şey olmadı. Kaldırılması konusundaki umudum da kalmadığı için, artık yazayım, MB eğitimcileri ile paylaşayım dedim.

Efendim, eğitimciler; aydın ve duyarlı öğrenci velileri bilir. ÖDEV, önemli işlevi olan bir eğitim türüdür. Amaç; öğrenciye belli bir konuda inceleme, araştırma yapma ve topladığı bilgileri sistemli bir şekilde sunma bilinci ve yetisini kazandırmaktır. Bilim ve teknolojinin hızla geliştiği ve buna paralel olarak çok önem kazandığı bu çağda, geleceğin araştırmacılarının ve bilim adamlarının tohumlarını, ağaç yaşken atma işlevidir.

Ama öğretmenler, eğitim yöneticileri ve öğrenci velileri yeterince bilinçli ve duyarlı olmazsa, bu noktaya geliniyor. Öğrenci bu ve benzeri ticarethanelere gider, ücretini öder. Ödevi İnternet’ten birileri tarafından indirilir, çıktısı alınır dosyalanır, ve öğrenciye teslim edilir. Ücreti ödenir Öğretmene teslim edilir. İşlem tamamlanmıştır.

Bu şimdi ödev mi oldu ? Eğitim süreci gerçekleşti ve tamamlandı mı ? Bu işlemin kırtasiyecinin işini ve gelirini arttırmaktan başka kime ne faydası oldu ?

Özellikle eğitimciler ve ana babalar dikkat. Ne yapmak lazım ? Çözüm:
Öğretmenler ödevi İnternet’ten değil, kütüphaneden basılı eserlerden araştırma yapılacak şekilde vermelidirler. Sonra, sunu da yazıcı çıktısı şeklinde olmamalıdır. Öğrenci kendi el yazısı ile ödevi hazırlamaya zorlanmalı, ödevdeki bilgiyi hangi basılı eserden aldığını; yazar, eserin adı, yayın evi ve yayın tarihleri ile ilgili sayfa numaralarını kaynakça göstermek zounluluğu uygulanmalıdır. Eğitim yöneticileri de böyle uygulanmasını takip etmelidir.

Ama ne yazık ki. Ödev konusunu öğrenciler kadar en az eğitimciler de önemsemiyor.
Parayı veren düdüğü çalıyor.
Notu alıyor.

Sonuçta da ülkemiz böylece, araştırma ve teknoloji de yaya kalıyor !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evde ansiklopediler olduğu halde internetten araştırmak hem kolay, hem hızlı. Ama bunun yanında evinde internet olmayan çocukların velileri ile özellikle yalnız başlarına kafelere gitmemeleri konusunda uyarıyoruz. Ayrıca internet çıktısı hiç bir ödevi kabul etmiyoruz. Saygılarımla...

moonlight1 
 12.01.2008 16:07
 

Doğru olanı bu devirde yapacak insan sayısı çok az. Zamane çağı işte!!! Öğrencilerin konuyu internetten kendilerinin bile araştırması ve ödevlerini hazılamaları çok şey katar. Yeterki sizin belirttiğiniz gibi parayla satın almasınlar. Ama nerdeee bunu destekleyecek zihniyet.

serifsoner 
 12.01.2008 2:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1592
Toplam yorum
: 2082
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1842
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster