Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Mart '10

 
Kategori
Dil Eğitimi
Okunma Sayısı
10029
 

İnternetten ücretsiz olarak yabancı dil öğrenmek ister misiniz?

İnternetten ücretsiz olarak yabancı dil öğrenmek ister misiniz?
 

www.livemocha.com


Hem de 36 yabancı dilden istediğinizi....Eğer kulaklıkla dersi takip ederseniz kendinizi sanki bir dil laboratuvarında çalışıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Bu siteyi bir öğretmen arkadaşım önerdi. İspanyolca, Almanca, Portekizce, Rusça, v.b. hatta Türkçe bilmeyenler için de Türkçeyi çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kimse kimseye zorla yabancı dil öğretemez. Bir yabancı dili öğrenmek istiyorsanız mutlaka içinizde bir öğrenme içgüdüsü olması gerekir. Tabii bu siteden dil konusunda akademik kariyer yapacak değiliz. Ancak o ülkelere gittiğimizde İngilizce dışında bir dil konuşmak, en azından derdimizi anlatabilecek kadar o yabancı ülkenin dilini konuşmak güzel bir duygu olsa gerek.

Şimdi ilgilenenler için takip edecekleri yolu anlatıyorum. İlkönce aşağıdaki siteye giriyorsunuz.

www.livemocha.com

Sitede sol üst köşede "Select a language" kısımını tıklayıp, oradan Türkçe'yi seçiyorsunuz.

Konuştuğunuz dili ve öğrenmek istediğiniz dili seçiyorsunuz. Örneğin Türkçe ve İspanyolca gibi. Başla butonuna basıp, açılan formu dolduruyorsunuz. Öğrenmek istediğiniz dili hiç bilmiyorsanız başlangıç kısmını işaretliyorsunuz. Kayıt kısmına bastığınızda e posta adresinize bir aktivasyon maili geliyor. O aktivasyon çubuğunu tıklattığınızda artık yeni bir dil öğrenmeye hazırsınız demektir. Açılan sayfadan profilinizi tamamlayıp, isterseniz fotoğrafınızı da ekliyorsunuz. Devam tuşuna bastığınızda isterseniz arkadaşlarınızı da davet ediyorsunuz. Devam ettiğinizde karşınıza başlangıç seviyesi için 101, 102, 201, 201 numaralı başlıklar çıkıyor.

101 nolu başlıkta 3 tane ünite yer almaktadır. Her ünitede 5 veya 6 ders vardır. Her dersin ise 1. Öğren, 2. Değerlendirme, 3. Yaz, 4. Konuş bölümleri bulunmaktadır. Yön çubukları ve fotoğraflar sizi yönlendirmekte, isterseniz çevir tuşuna basarak, kelimelerin Türkçe karşılıklarını da görebilirsiniz. Ortadaki yön tuşuyla konuşmaları tekrar tekrar dinleyebilirsiniz.

Daha sonraki değerlendirme kısmında, yazdıklarınız ve okuduklarınız, otomatik olarak kayda alınmakta ve gönder tuşuna bastığınızda açılan pencereden örneğin İspanyolca öğreniyorsanız, ana dili İspanyonca olan kişiler karşınıza çıkmakta ve istediğinize alıştırmalarınızı gönderiyorsunuz. Daha sonraki günlerde o kişiler sizi değerlendirerek not vermektedirler. Aynı şekilde Türkçe öğrenen birisi de ana diliniz Türkçe olduğundan yaptıkları alıştırmaları size göndermekte ve bu defa siz onları değerlendirme durumunda kalıyorsunuz. Daha sonraki alıştırmaları yapmanız bilgilerinizi pekiştirmeniz bakımından yararlıdır.

Ben bu siteyi çok yararlı buldum ve bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Siz ilgilenmezseniz bile çocuklarınız ve yabancı dile meraklı olan kişilere tavsiye etmenizi öneririm.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hoca bu site hakkında biraz daha bilgi versene tşkrler

ahmet revis 
 23.04.2010 2:46
Cevap :
Gerekli bilgiler sitede var zaten. İleri aşama almak istiyorsanız, onlar için ayrı bir ücretli bir program var.  29.01.2011 17:17
 

slm hoca şimdi bu tamamen ücretsiz mi ileride herhangi bir üçret falan talep etmesinler yada borçlu çıkmayalım daha sonradan

ahmet revis 
 23.04.2010 2:44
Cevap :
Borçlu çıkmak söz konusu değil. Ancak ileri düzeyde öğrenmek istediğinizde ücretli kursları da var. Bunlara ücretsiz katılmak için arkadaş davet etmek suretiyle promasyon desteği alabiliyorsunuz. Benim takip ettiğim 3 dilde de bir ücret söz konusu olmadı.  23.04.2010 11:16
 

Çok hoş olur doğrusu. Bir denemekte yarar var. teşekkürler.

Ezgi Umut 
 01.04.2010 16:52
Cevap :
Sitedeki öğretme yöntemini ben çok beğendim. Ayrıca ek bir çalışmaya gerek kalmadan öğrenebiliyorsunuz. Ben teşekkür ederim. Saygı ve selamlarımla.  01.04.2010 19:30
 

Arkadaşım çok güzel bir site tavsiyesi ve hemen inceledim.Kendi adıma teşekkür ederim, izninle bloğunu öneriyorum.Selamlar.

sevtap özkahraman 
 01.04.2010 13:48
Cevap :
İlginize teşekkürler. Saygı ve selamlarımla...  01.04.2010 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 968
Toplam yorum
: 7842
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2818
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster