Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '11

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
695
 

İntihrlarda, Muğla Birinci Sırada !?

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi” istatistiklerine göre, rakamlarla ülkemiz, bölgemiz ve Muğla İlimizin intihar vaka sayıları şöyle:  

Türkiye genelinde bir yılda görülen intihar vakaları oranı “Yüz binde/ üç” kişi…  

Ege bölgemizdeki intihar vakaları “Yüz binde/ Beş” kişi…  

Muğla’daki yılda görülen intihar vaka sayısı “Yüz binde/ Sekiz” kişi… Ama bu oran, son yıllarda azalacağı yerde, daha da artarak devam ediyor… Bu oranlar çok ürkütücü… Çünkü bu oranlar Türkiye genelinin üç katına, Ege Bölgemiz oranının iki katına tekabül ediyor…  

26 ve 27 Kasım 2010 tarihlerinde Muğla Tuna Hotel’de, “Umut Vakfı”nın düzenlediği “Bireysel Silâhsızlanma” toplantısına bir gurup Muğla Gazetecileri olarak katıldık. Konunun özünde, öncelikle silâhların sebep olduğu ölümler, yaralanmalar, sakatlıklar ve intihar girişimlerinin getirdiği kötü sonuçlar tartışıldı! Ama orada da uzmanlar, Muğla’da neden çok intihar vakalarının görüldüğü konusunu irdelediler! Muğla Üniversitemizin, Muğla Emniyet Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün çalışma sonuçları bizlere anlatıldı, tarih ve rakamlar verildi. Sonuç, biraz önce verdiğim rakamlar gibiydi ve ürkütücüydü…  

Peki, bu kangrenin kabaca sebepleri ve rakamsal sonuçları belli olmuştu da, yeterli önlemler ve eğitim çalışmaları yapılıyor muydu acaba? Gördüğümüz kadarıyla hayır!.. Durum tespiti yapılmış, ama eğitim çalışmaları maalesef yeteri kadar yapılmıyor veya yapılamıyor. Sanıyorum, bunun sebebi de yine ekonomik sorunlar! Neden? Her zaman olduğu gibi, yeteri kadar devlet kaynağı ayrılamıyor veya kaynak bulunamıyor; “giden gider, kalan sağlar bizimdir” deniliyor zaar, ne bileyim ben!?  

BU SİSTEM HALKI MAHVETTİ !.. 

Uzmanların görüşlerini yazdık, verdikleri rakamları ve oranları aktardık. Peki, ne yapılmalı?  

Ben size merhum Bülent Ecevit’in 1970’li yıllardaki sloganı gibi; “Bu düzen değişmelidir” demeyeceğim! Ya ne diyeceğim? Şu meşhur “ekonomik kriz bize teğet geçti” diyenlerin, son yıllarda uyguladıkları ve hepimizi borç batağına sürükleyen “Bankacılık Sistemi Değişmeli” diyorum!..  

Tamam, herkese kolay kredi imkânları sağlandı, ‘kefil’ istemeler filân kaldırıldı, faiz oranları düşürüldü de; bu milletin ödeme gücü ne kadar azaldı, “otomobil, cep, kontör, LCD TV, internet” gibi, günümüzün sunî ihtiyaçları ne kadar çoğaldı, bunlardan ötürü ne kadar faizli ve zati kendilerinin olmayan paraları varsa, kredi kartlarıyla millete harcatıldı? Memura, işçiye, emekliye ne maaş zammı verildi de, millet bu borçları nasıl geri ödeyecek? Bunları hiç düşünen var mı? İcra dairelerine bir bakınız, dosyalardan memurlara oturacak yer kalmamış! Yediemin depolarında, milletin hacizli beyaz eşya, otomobil ve iş makinelerini koyacak yerleri yok!..  

Şimdi oturup da; “Bu intiharlar niye çoğalıyor yahu?” diye sormanın bir mânâsı var mı? Köylüde para yok, memurda yok, işçide yok, emeklide yok! Nereye gidiyor bu paralar? Banka kredi taksitlerine gidiyor tabii, esnafa gidecek para kalmıyor ki!? Sıkışan esnaf da ya dükkânını kapatıyor, ya iflâs edip kaçıyor ve borcunun - derdini kefillerine bırakıyor; ya da, bu işi gururuna yediremeyen bizim Muğlalı dürüst insanlar gibi intihar ediyor!..  

Bu ülke insanına, merhum Özal Hükümeti döneminde bir “Banker Faciası” yaşatıldı. Kaç tane evini – arabasını - arsasını satıp, emekli ikramiyesini kucaklayıp gidip de, bu yüksek faiz vereceğini söyleyen ‘Düzenbaz Bankerlere’ kaptırıp da kazıklandılar ve kaç kişi bu yüzden intihar etti, bilen var mı?  

Muğla İli insanlarımız, binlerce yıldır kendi kendine yeten, kendi yağıyla kavrulan, kimseye el açmasını bilmeyen, tutumlu insanlardır! Dertlerini de pek paylaşmazlar, çünkü kendileri bunun çaresini bulmaya çalışırlar. Çoğu bulur da!.. Ama umutları yıkılan ve çare bulamayanlar da, “açıklarsam ayıplarlar, adımı çıkarırlar, konu – komşuya rezil olurum” düşüncesiyle, en yakınlarına bile dertlerini anlatmak istemezler, bunu gurur meselesi yaparlar ve gider de kendilerine zarar verirler… Muğla’da intiharları araştıran, çözüm bulmaya çalışan uzmanlarımız, lütfen bizlerin bu özelliklerini de incelesinler ve hemen eğitim çalışmalarını başlatsınlar, aksi halde yarın çok geç ve birçok insanımıza yazık olacak!...  

Bu vesileyle, daha dün intihar eden Züccaciyeci Alaaddin Dağ arkadaşımıza ve yine dün Bodrum’da intihar eden Yatağan - Kozağaç Köyümüz nüfusuna kayıtlı kardeşimize Allah’tan rahmet diler, yakınlarına taziyelerimi sunarım… Sakin KOŞAR.  

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 191
Toplam yorum
: 48
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 735
Kayıt tarihi
: 09.08.08
 
 

16/07/1951 Bozüyük / Yatağan / Muğla doğumlu, 1970 Isparta - Gönen mezunu, 1986 Anadolu Üniversit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster