Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ocak '19

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
119
 

İntikamcı Allah ve Tanrı

      Allah'a intikam yakıştıranlar vardı. Allah yada Tanrı koskoca yaratıcı hiç intikam alır mıydı? Bu ne biçim bir yaklaşımdı. İnsanlar kendi beden ve beyinlerine yapışmış, karakteristik özelliklerini yaratıcıya giydiriyordu. Allah yada Tanrı " Ben size iyilik ve güzellikten başka  hiç bir şey vermem. Kötülük kesinlikle kendinizden dir. İyilikse kesinlikle benden."Derken insanların çoğu hep "Allah benim intikamımı sessizce alır. Allah evlatların dan göstersin" Gibi sözcüklerle donanıyor, gökyüzüm.

    Soruyorum, sana şimdi. Beş yaşında tacize uğrayan bir kız çocuğundan intikam mı alıyordu, Allah? Yada savaşlarda ölen onca çocuk neyin intikamıydı? Anne, babanın günahının çocuğundan çıkmasını, bekleyenlerin adaleti mi Allah? Yaratıcı bu kadar aciz bunların gözünde öyle mi? Biliyorum, insanlar kendi içsel çirkinlikleriyle yaklaştıkları sürece, ona güvenmeleri söz konusu bile değil. İnsanlar bazı çevirilerde, intikam aldığını söylüyor, hep. Bende diyorum ki bazı çeviriler işte. Sen kalp çevirine baktın mı? Onu söyle, önce. Allah yada tanrı, kutsal ruh vb. intikam alacağı bir varlığı neden yaratsın? Katile bile nefes veren Allah neyin derdinde sence? Uzak tutsaya herkes çirkinliklerini yaratıcıdan, utansa ya halen şu yüzyılda insan olamamaktan..diyerek sustu okyanus, cevap verdi, sevdiği.

    Bayramlar dan başlayalım mı? Hani yutturmuşlar, bize çocukluk günlerimizde. Büyüdükçe soruyordum,  bu tuhaf gezegende bayram nerde? Bayram önce kendi benliğinde başlamalı, okyanusum. Tüm hücrelerin uyum içerisinde olmalı, seni sana barıştırmalı, önce. Oysa insanlığın durumu ortada. Tam bir insanı geçtim. Yarım insan bile olamadan göçüp gidiyor, insan bu dünya dedikleri cennet vatandan. Kaldırımlardaki hayvan dışkıları bile daha hoş görünüyor, gözüme. Gülümsüyorum, ego peşindeki insanlığın haline. Ben o boka bastığımda mutluyum, söylenmiyorum. Sadece ayakkabımın altı kirleniyor, hepsi bu. İçimde bir bayram havası, barışın devasallığı, kurgusuz sıradanlığı. 

   İşte senin bahsettiğin intikamcı olan hep insan. Kötülükle yaklaşan da varolabilir mi, ışık saçan? Gönül kabeni ziyaret etmediysen, hacizci  intikam el koyar. Onların inandıkları bizde hiç bir zaman varolmayan. Şimdilik yeter mi, bu kadar? 

   Yetmez, gökyüzüm yetmez. Haykırmak istiyorum, delicesine. Evsiz, barksız insanlara bakarak şükür edilmez diye. İntikam zavallı insan beyninde. Değiştirdim, dualarımı bile. Yaratıcıya akıl satmayın, artık. Gülümseyin, kaynaşalım birbirimize. Mermer insan nerdesin? Yetişsene soğuk çıplak bedeninle. Adaleti yeşertsene.

    Nefrete bulaşmayanlara...Hikayemden kesitler.

 

ERIC VAN BUYTEN, Kerim Korkut bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama ne yapsın insan tabiatı bu. Kuran'da da yazıyor...Eğitimi şart...

ERIC VAN BUYTEN 
 28.01.2019 9:27
Cevap :
Aynen katılıyorum   28.01.2019 18:50
 

Kıymetli Jale Kasap; Başsağlığı dilekleriniz için teşekkür ediyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.Saygılarımı sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 24.01.2019 1:00
Cevap :
Bende teşekkür ediyorum..saygılar sunuyorum   24.01.2019 7:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 296
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 210
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf meraklısı, yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster