Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Eylül '12

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
6862
 

Invısıble ve O

Invısıble ve O
 

Beynimizdeki görme merkezi, göze dışarıdan ulaşan dört bin ile yedi bin angström arasındaki ışınların, gözdeki sinirlerin vasıtası ile bio elektriğe çevrilmesi sonucu uyarılır ve görme işlemine başlar.


Her olayın bir tekniği olduğu gerçeğini, düşünebilen beyinler bulmuşlar.

Yazıma bu şekilde bir giriş seçmemin sebebi , Mekke’de, Kâbe’ de cereyan eden ve  Allah Resûlü olan Efendimiz’e (s.a.v) ait bir kıssanın zihnimde aydınlanmış olması sanırım.
Olay şöyle gelişmiş:

Efendimiz, yanında Sıddık olarak tanınmış olan Ebu Bekr ile Kâbe’ye arkasını dayamış halde sohbet ederken , karşılarında öfkeyle yürümekte olan Ebu Cehil’in karısı belirir.
Elinde bir taş parçasıyla doğrudan Ebu Bekr’in yanına gelip,
mağrur bir eda ile nerede O”
 ?
diye sorar, oysa Efendimiz (sav) hemen Ebu Bekr’in yanındadır.

Ebu Bekr de, “işte yanımda görmüyor musun? “ der.
Kadın,
Sen benimle dalga mı geçiyorsun!” diyerek görmediğini söyler

Bu olay üzerinde epeyce düşünmüşümdür.
Nasıl oluyor da , Ebu Bekr Allah Rasulünü görürken , düşmanı olan kadın göremiyor? 
Eğer kendini görünmez hale getirmiş olsa ki öyle, Ebu Bekr’in de görememesi lazım.
Veya diğer insanların da....

Yahut, kadının beynindeki görme merkezini bloke etse, kadının Ebu Bekr’i  veya diğer insanları da görmemesi gerekmez miydi?

Bu olayın tekniğini çözmenin vakti , internetin hayatımıza iyice girdiği dönemde ortaya çıktı diyebilirim..

İnternette ICQ denen bir software var. Bu software’ in amacı, insanlar arası sohbet (chat) ve mesajlaşmayı sağlamak.

Değişik  semtlerden, şehirlerden, birbirinden  uzak ülkelerden insanların aynı noktada kesişerek, dostluklar oluşturmasını sağlayan sanal bir ortamı yaratır bu internet programı.

Burada, görüşmek istediğiniz insanların oluşturduğu bir listeniz vardır. O listedekilerle aynı anda , internette ICQ programına girerseniz , birbirinizi ONLINE listenizde görebilirsiniz. Yok, aynı anda girmezseniz, birbirinizin OFFLINE listesinde yer alırsınız.

ONLINE olmak, birbirinize mesaj atıp, chat yapabileceğiniz anlamına gelir. Halk dili ile hemhal olabilecek imkânları paylaşmakta olduğunuza işaret edecektir.

İşte bu programdaki bir özellik, yukarıda anlattığım kıssayı çözmeme yardımcı oldu, sanki bu mucizenin tekniği idi.
Security ( güvenlik)  opsiyonu içinde yer alan bir alt seçenekti ve size online listenizde yer alan diğer kişilere VISIBLE veya INVISIBLE olabilme imkânı tanıyordu.

Eğer birtakım insanları, visible listenize almışsanız, o kişiler sizi daima online listelerinde görebilecektir. Oysa invisible listenizde olan üyelerde, offline listesindekiler içinde  yer alacaksınız ve onlar sizi göremeyeceklerdir.

İşte tabiri caizse, yukarıda anlatılan kıssadaki püf noktası burasıdır. 
Aynı anda birilerine görünebilirken (visible olurken), diğerlerine de görünmeme (invisible olabilme) özelliğinin sergilenmesi.

Şimdi olayı bir de beyin merkezli olarak ele alalım.

Beynimizdeki görme merkezi, göze dışarıdan ulaşan dört  bin ile  yedi bin angström arasındaki ışınların, gözdeki sinirlerin vasıtası ile bio elektriğe çevrilmesi sonucu uyarılır ve görme işlemine başlar.

Gelen sinyaller, beyne daha önce ulaşmış sinyallerden ise  beyin hafıza merkezinde o sinyallerle mukayese edilir ve beyindeki canlandırma-musavvire merkezi tarafından da şekle dönüştürülür.

Eğer gelen sinyaller daha önce hafıza merkezindekilerden farklı ise, kendine en yakın olan sinyallerin oluşturduğu logolara benzetilerek görüntü beyinde oluşturulur. 

Allah Rasulü (sav), düşmanı olan kadının beynindeki hafıza merkezinde kendi suretine ait olan logoyu geçici olarak dondurmuş, Ebu Cehil’in karısı, Rasulullah’a ait dışarıdan gelen sinyalleri değerlendirememiş, Ebu Bekr’i  visible olarak algılamış yani normal biçimde görmüş, buna mukabil Efendimiz kadına invisible olmuştur.

Şu noktaya bir açıklık getirmek isterim:

Görme, esasen beyinde gerçekleşen bir olay. Siz dışarıda bir aslana bakıp “ben aslan görüyorum” dediğinizde, aslında o aslan beyinde belli hücre gruplarının faaliyeti ile algılanmıştır.

Aslan, beyninizin içinde değildir. Dolayısı ile dışarıdan gelen bir etki beyindeki  görme işlemini oluştururken, bir etki gelmemesine rağmen, görmeyi ilgilendiren hücre grupları arasında gerçekleştirilecek faaliyet, dışarıda bir görüntü gibi de aksedebilecektir.

Nitekim, düşman olan kadında Efendimiz’e (s.a.v) ait olan logo silikleşince, hafıza merkezinde bir değerlendirmede bulunamayan beyin, görme için gerekli hücre faaliyetini oluşturamamış ve içte meydana gelen görememe durumu, dışarıda da görememeye neden olmuştur.

İşte size belki de, bugüne kadar oldukça zor gelen kıssanın altında yatan gerçekler bunlar sevgili okurlar.
 

Ahmed F. Yüksel

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Az önce okudum bu yazıyı ve hayretler içinde kaldım. Böyle düşünmek bizlerin aklına da gelebilecek midir, bir gün:))) İnşaallah..Bu yazıyı hem okuyun, hem de paylaşın bence.

Ümit Oltu 
 02.05.2013 0:16
 

Selam.Peki diyelimki olay bu sekilde gelisti fakat ufak bir degisikle.Mesela Ebu cehilin karisi efendimizi gormesine ragmen hz ebubekir e gormedigini soyledi.Hz ebubekir ebu cehilin karisi gozuyle goremezki.Peki durum boyle ise buna ne dersin.Senin mantik bu olayla ortusuyormu dersin..

Mehmet Cetintas 
 29.11.2012 6:19
 

Tek kelime ile harika bir yazi, modern bir anlatim, konunun bu sekilde bilimsel anlatilmasi ancak bu kadar guzel olur kanimca, sayin yazar Ahmed Bey`e tesekkur ederiz, selam ve sevgiler, Emre Arslanturk / Londra

Emre A 
 14.09.2012 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 628
Toplam yorum
: 2039
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 10036
Kayıt tarihi
: 14.12.11
 
 

Araştırmacı Yazar.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster