Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '07

 
Kategori
Bilgisayar
Okunma Sayısı
128920
 

IP(Internet) Kamera ile Sevdiklerinizi Sürekli İzleyin..!

IP(Internet) Kamera ile Sevdiklerinizi Sürekli İzleyin..!
 

Bizim ufaklık 6 ayını doldurduğunda annemize de iş hayatına geri dönmekten başka yol kalmadı. Eşim bizim ufaklıktan doğduğu günden itibaren hiç ayrılmadığı için günde 8-10 saatlik bu ayrılıklar bile ona zor gelmeye başladı. Hal böyle olunca annemize bizim ufaklığı internet üzerinden izleme şansı vermemiz gerekli oldu.

Bu iş gerekli alt yapı:
1-Hızlı bir internet erişimi, 1MBit' lik ve üzeri ADSL bağlantısı bu işlem için yeterli,
2-Kablolu IP kamera kullanacaksak ADSL modemde boş bir port,
3-Bir kablolu veya kablosuz kamera.

Bilgisyarda bu sistemde zaten olmak zorunda ama bu izleme işlemi için evdeki bilgisayarın sürekli açık olmasına gerek olmamalı. Aksi halde iş zaten çok kolay. Uzaktan erişimle evdeki bilgisayara bağlanmak ve ona bağlı IP kameraya erişmek sorun değil. Ancak buradaki hedef bilgisayarı açmadan bu işi IP kamera ile çözmek. Zaten bilgisayarın sürekli açık kalmasına "Evet" dersek, IP kameraya bile gerek yok, basit bir Web kamera bile hemen hemen aynı işi görür.

IP kameralar herhangi bir ağa doğrudan bağlanabilen cihazlardır. Yani bir ağda kendilerine ait IP adresleri vardır. Evde kullanmakta olduğumuz ADSL modemlerin ayı zamanda router (yönlendirici) özelliği ve arkasında birden fazla portları varsa kendisine bağlı bilgisayarları, IP kameraları vb.. cihazları internete çıkaracak bir köprü görevi (gateway) de görebilir. Evde kurmuş olduğunuz bir bilgisayar ağında ADSL modem kendine bağlı cihazlara IP adresleri verir. Evde kurulan bu ağda cihazlar kendi aralarında bu adresler üzerinden haberleşirler.

Örnek olarak benim evimde kullanmakta olduğum AirTies RT210 ADSL modemin IP adresi 192.168.2.1' dir. Bu değişik üreticiler için farklı olabilir. Bu cihaza bağlanan diğer ağ cihazları da bu adresi takiben adresler alırlar. Yine benim ev ağım için dizüstü bilgisayarımın adresi 192.168.2.2 ve bir kablo ile modeme bağladığım IP kameranın adresi de 192.168.2.3' tür.

Burada sözkonusu ola tüm adresler tamamen yerel adreslerdir. İş internette gezinmeye gelince olay değişir. Peki internette kullandığınız adres nedir. Bunu anlamanın çok kolay yolu:

www.whatismyip.com

adresine girmektir. Gelen sayfada gördüğünüz gibi buradaki adres oldukça farklıdır. Örnek olarak benim evdeki ağa ait ADSL modem IP adresim 192.168.2.1 ken burada gözüken değer:

88.245.22.255

şeklindedir. Burada gördüğünüz değer sizin internette dolaşırken sahip olduğunuz "Global IP"' dir. Dünya üzerinde o an kullanılmakta olan tüm IP adresleri tekildir. Yani şu an gördüğünüz numara sadece size aittir. Ülkelerin kullanacağı adresleri belirleyen kurumlar dünya genelinde hangi ülkenin hangi IP adres aralığını kullanacağını belirlemiştir. Bu aralıktaki adreslerden size atama yapan da size İnternet Erişim hizmetini (Internet Provider) sağlayan kurumdur. TTNET gibi.

Herhangi bir sağlayıcıdan ADSL internet erişimi alırken IP adresini Statik alma gibi bir seçeneğiniz biraz daha fazla ödeyerek vardır. O takdirde servis sağlayıcının size atayacağı IP her zaman sabit kalır. Peki sabit değilse ne olur? Siz ADSL modeminizi her açıp kapadığınızda servis sağlayıcı size ayrı bir Global IP verir. Dikkat ederseniz bilgisayarı açıp kapamaktan değil, ADSL modemi açıp kapamaktan sözediyorum. Çünkü kendisine bağlı cihazları internete çıkaran son nokta ADSL modemdir. Servis sağlayıcı da bu cihaza IP verir ve bu cihaz her açıldığında bu adres değişebilir.

Şimdi buraya kadar olan kısımda ister internet gibi devasa bir ağ, isterse evde kurduğumuz küçü bir ağ olsun, her ağda herhangi bir cihazın bir adresi olduğunu gördük. O halde eğer evdeki ADSL modemin portuna bağlı bir IP kameraya dünyanın herhangi bir yerinden ulaşmak istiyorsak önce evdeki modeme erişmeli, ardından onun üzerinden geçerek kameraya ulaşmalıyız. Peki bu nasıl olacak?

Tüm ADSL modemlerin ayar sayfalarında dış dünyadan gelen erişim taleplerini kendine bağlı yerel adreslere yönlerdirmeye yarayan tablolar (NAT tablosu) vardır. Bu tablo sayesinde ADSL modem kendisine belirli bir sanal port üzerinden gelen bir isteği istendiği durumda o an kendisine bağlı başka bir bilgisayar, IP kamera vb.. cihaza iletebilir. Kısaca bu durumda ADSL modem köprü görevi görmektedir.

O halde yapılması gereken bu tabloya bu tanımlama yapmaktır. Benim evimdeki uygulamayı örnek alırsak kameranın aldığı yerel IP 192.168.2.3' tür. Benim Internetteki IP adresim şu an için 88.245.22.255, ancak bende de statik IP olmadığı için bu ADSL modem her yeniden açıldığında bu değer değişebilir. Normalde modem sürekli açık olduğu için sorun yok ama elektrik kesildiğinde yapacak birşey yok. O durumda yeniden modemin ayar sayfasına girmek gerekli.

http://192.168.2.1 adresinden benim evdeki AirTies RT210 modemin ayar sayfasına giriyorum. Gelen pencerede NAT ile ilgili kısmı buluyorum. İlk kısma Global IP adresimi ve 80 no' lu port değerini (Port: İnternette gezinmeye yarayan iletişim protokölünün adı TCP/IP' dir. Port bu protokoldeki iletişim kanallarının adıdır. 80 no' lu port internet erişiminin yapıldığı kanaldır.) yerel ağdaki 192.168.2.3 no' lu kameranın 80' lu portuna yönlendiriyorum.

88.245.22.255 80 192.168.2.3 80

benzeri bir işleme yapmalısınız.

Ardından yapmak gereke şey bu ayarları kayıt etmek.

Bunun ardından başka bir bilgisayarda evdeki kameranızın ekranına ulaşmak için herhangi bir internet gezgincisi sayfasına:

http://" Internet IP adresi":80

yazıp entere basmanız yeterli. Buradaki Internet IP adresi, sizin www.whatismyip.com adresine girdiğinizde gördüğünüz değerdir. Yine beni örnek alacak olursak bu ifade benim için:

http://88.245.22.255:80

olacaktır. Buna göre önce Global IP adresiyle evdeki modeme, oradan da kameraya erişim sağlanacaktır. Sistemi biraz uğraşma sonucunda devreye aldık. Annemiz oldukça mutlu. İşte fırsat buldukça bakıyormuş:) Görev tamam...!!! :))

NOT: Ancak herhangi bir elektrik kesintisi, modemin fişinin çıkması durumunda bu eşleme tablosunu yenilemem gerekli. Bu biraz sıkıcı. Belki de Statik IP için Telekom'a başvururum.

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de evimde ve ofisimde 6 aydır IP kamera kullanıyorum. scsi marka sc-100 modeli bunu almamda ki etken kurulumu çok basit ve ihtiyacımı karşılayacak en iyi kalitede ki uygun fiyatlı ürün buydu. Ayrıca teknik desteğini arena bilgisayar veriyor ilk aşamada çok yardımcı oldular gerçekten. IP kamera almayı düşünenlere kesinlikle tavsiye edebilirim. www.scsi.com.tr/ bu adresten inceleyebilirsiniz.

Osman Aydyn 
 06.09.2010 18:23
 

usb kamera ile evimi nasıl izleim pc açık olacak teşekkürler

calimero3400  
 22.02.2010 11:02
Cevap :
Günaydın, usb kamera ile evinizi izlemenin tek yolu kameranın bağlı olduğu bilgisayarı sürekli açık tutmaktan geçiyor. Maalesef usb kamera tek başına size istediğiniz görüntüleri sağlayamayacaktır. Evde açık olan bilgisayarınıza bağlanmak için uzaktan erişim programlarını kullanabilirsiniz. Uzaktan erişim için www.logmein.com sitesini kullanabilirsiniz. Bununla ilgili benim de bir bloğum var, onu da okuyabilirsiniz. Bu site üzerinden oldukça güvenli bir şekilde evdeki bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz. Sevgiler  26.02.2010 8:43
 

benimde 1 yaşında bir oğlum var.eşim ve ben işteyken akşam geldiğimde oğlum ve bakıcısının ne yaptıklarını izlemek istiyorum.internet çalıştığım işyerinde yok.bana nasıl bir sistem tavsiye edersiniz.

abdullah19 
 14.09.2008 0:50
Cevap :
Aklıma en basit eğer evde bir bilgisayarınız varsa ona bir IP cam ve webcam bağlamanız geliyor. Yine benim yazılarımda anlattığımActive Webcam adlı bir yazılımla düşük çözünürlükte bakıcıyı akşama kadar kayıt edebilir ve eve gelice hızlıca kayıt üzerinden duruma bakabilirsiniz. Eğer sıkıntı yoksa kaydı silip atarsınız. Benim sayfamda Active diye arama yaptırın programı anlatan blog karşınıza çıkacaktır. Buna benzer başka programlar da bulabilirsiniz. Selamlar.  15.09.2008 13:27
 

slm benim bilgisayarıma bağlı 2 kameram var bilgisayarımdam kameralarımı izleye biliyorum ve bilgisayarıma bağlı bir adls var ben başka bir bilgisayardan kameralarımı nasıl izleyebilirm bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

bülent gülgör 
 12.09.2008 18:05
Cevap :
Eğer iki kamera ethernet üzerinden bağlıysa bu yazıda anlattığım gibi yaparak işi çözebilirsin. Ancak kameralar ip değil de usb kamera ise o zaman kameraların bağlı olduğu bilgisayarı açık bırakıp, benim dana önce hakkında yazdığım www.logmein.com sitesi üzerinden bu bilgisayara ve dolayısıyla kameralara istediğin yerden ulaşabilirsin.Selamlar  15.09.2008 13:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3084
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster