Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '08

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
1387
 

İpek Böceğinin Mutluluğu...

İpek Böceğinin Mutluluğu...
 

Onlar ermiş muradına...

Kozasından çıkmamak için uzun süre savaş vermiş bir İpek böceği o.. çevresindekilere heyecanlı saatler, dakikalar geçirtmişti bu sebepten.

9 ay 17 gün beklediği yetmemiş gibi, annesinin karnında bir elinde cımbız, bir elinde ayna pozisyonunda yakalamıştık.

Neredeyse yeşillenmiş, yosun tutmuş bir şekilde kozasından güç- bela doktor zoruyla çıkartılarak, sayıca kalabalık ailemize ilk torun vazifesini görmek için aramıza katılma lütfunu bize göstermişti.

Ablamın hamileliği boyunca kesilmeyen mide bulantılarına karşılık olarak Annem'in " saçlı doğacak bu kız" tahminleri tamammen "foss" çıktı. Sandık ki, kara saçlı bir kız çocuğu alacağız kucağımıza. Bir de ilk torun ya, heyecanla bekliyoruz nasıl birşey olacak, kime benzeyecek..

Saçları bir ipek kadar yumuşacıktı diyememeyeceğim çünkü saçları yoktu. Kel doğmuştu. Ama teni bir ipek kadar yumuşacık ve pürüzsüzdü diyebilirim... buna istinaden adı " İpek" oldu. Ablamla, eniştem karışımı birşey işte.. ne beklenebilirdi ki.. ama her zaman olduğu gibi he iki taraf da kendi tarafına benzetmişti. Aa.. aynı bizim taraf bak burnuna... gözleri de aynı Selma.. bak nasıl kocaman kocaman bakıyor..

Kime benzeyecek yeni doğanlar? tabii ki ya anneye ya babaya, ya da ikisinin ortası bir şey. Mesela benim kızım aynı babası.. bir tek saçları bana benziyor diyorum ben de.

Gözünüzü açıp kapama mesafesinde büyüyor bunlar galiba.. hiç birşey anlamıyorsunuz.. bebeklik, çocukluk, ergenlik, okul dönemi başladı mı zaten arkası çorap söküğü gibi geliyor.Gün geliyor karşınıza dikiliveriyorlar evlenmek için.

Evlenme kararını ilk duyduğumda verdiğim tepki çok garipti.

- Aaa... daha çok küçük değil mi? bu ne acele? oysa benim evlendiğim yaşın ta içindeydi ve bu bana hatırlatıldığında ise, "olsun, gene de küçük" dedim inatla.. İpek veya kendi çocuklarım, biliyorum ki hangi yaşın içerisinde olurlarsa olsunlar benim gözümde her daim çocuk olarak kalacaklar..

Beklenen sayılı gün çabucak geçiveriyor özenle hazırlanan yuvanın telaşı içerisinde. Ayrılığın hüznü doluyor yüreğe gün gün..

Ayrılıklarınız böyle olsun kızım" diyor İpek'in evini görmeye gelen yaşlı bir kadın. sakın ağlamayın, yoksa Allah'ın gücüne gider sonra.. bak ne güzel yapmış kozasını.. Allah mutlu etsin, bir yastıkça kocatsın kızım" haklısın teyzecim" diyorum.. ve çaktırmadan siliyorum gözyaşlarımı.

İpek'in evi için hazırladığı çeyizleri görmeye gelen kadınların, kızların ardı arkası kesilmiyor.. eve girip çıkanlara kızıyorum "neyi görmeye geldiniz?" diye söyleniyorum içimden. Ama bir gelenek bu biliyorum. Tabii ses çıkartamıyorum. Evin perdelerini, koltuklarını, mutfağın çekmecelerini.. buzdolabın kapısını bile açıp içine bakanlar... gelin yatağının örtüsünü kaldırarak çarşafını bile inceleyenler.. Çoğunluğun verdiği karara göre, gelin yatagının çarşaf takımı ve yatak örtüsü çok ama çok beğenildi. hele ki cibinliği çok büyük ilgi gördü:)

Aralarındaki muhabbet bile dinlemeye değerdi.. " bu işlemeden bilmem kimin çeyizinde de görmüştüm ama o zaman elimde iş vardı.. düğünden sonra isteyeyim de örneğini çıkarayım bari hoş olmuş" " bunu ablan mı yaptı Sema?" havlunun dantelini gördün mü, aaaa.. bu son modelinden galiba... oooo... gelin yatagının cibinliği de var sen de koysana kız, çatal kaşığı ne markaymış?" gibi fısıltılar.. ayıplıyorum.. ağzım açık kalıyor bu konuşmalara.. " ne ayıp ya" diyorum. Havlusundan, yatagından,çarşafından çatalından "sana ne" diyorum ama ses çıkartmıyorum.

Eski bir arkadaşımla paylaşıyorum bu konuyu. ne zaman sona erecek bu çeyiz serme, çeyiz görme merakı? ben de merak ediyorum..

Kına gecesi için İpek Kuaföre götürülüyor... günboyu hazırlanacak.. ve gece için üç etek denilen bindallıyı giyecek. Ayrıca gelinin arkadaşları ve sağdıçları da bindallı giyecek. Bizim yörenin adeti böyle. Kına gecesinin bitiminden sonra da, gelin, damat ve arkadaşları dostlarının, akrabalarının evlerine "Övmeye" giderler ellerinde çalgılarla birlikte türkülerle, şarkılarla kapı kapı gezerler. Gittikleri evler onlara hatıra kalacak birşeyler verirler.. unutulmaz bir gecedir kına gecesi..


Tüm gelinler güzeldir.. benim güzel İpeğim de çok güzel bir gelin oldu o gece..


Gece gökyüzünden bir damla yaş düşünce,
Bahar gelir tüm çiçekler ıslanır.
Kara gözlerinden bir damla yaş düşünce,
Hüzün keder yüreğime yaslanır.

Sen ağlama!
Bir damla gözyaşın yeter.
Sen üzülme gülüm
Gamzende güllerin biter...


Hüzünle mutluluğun karışımı bir his verir bana düğünler... neden bilmem genelde ağlarım. Ayrılık ve kavuşma duygusunu aynı anda hissetmek beni alıp götürür bir yerlere belki. Tüm ayrılmalar, kavuşmalar, sarılmalar aynı karenin içerisinde yer alır. Bir fotograf karesi gibi tek tek düşerler önüme. Hepsi ayrı bir hikaye barındırır belki içinde.. ve hepsi bir olur ağlatırlar beni...

En çok rahmetli annemin görmesini dilediğim bir düğündü.. ilk gözağrısı İpek böceğinin mürüvvetine yukarıdan bir yerlerden baktı belki.. yapılan tüm hazırlıklara belki biz hissetmeden yardım etti.... belki çaresizce baktı gökyüzünden.. belki o da ağladı sevinçten. Kimbilir?

Sen ağlama!
Bir damla gözyaşın yeter.
Sen üzülme gülüm
Gamzende güllerin biter.
Yollarıma,
Taş koysalar da döneceğim
Gözlerinden,
Yaşlarını sileceğim...


..


sevgi, saygı ve hoşgörüyle çerçevelenmiş bir ömür diliyorum.. bilirim ki dişi kuş yaparmış yuvayı.. ama erkek kuş da korurmuş dış etkenlere karşı.


Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine diyelim.. İpek ve Selçuk'a mutluluklar...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

cok yakısmıslar allah nice güzel günleri beraber elele geçirmeleini nasip etsin..

ssevilayy 
 28.09.2008 1:08
Cevap :
çok teşekkürler canım benim:)) sevgilerimle..  01.10.2008 17:48
 

Nasıl da yakışmış ait olduğu sahibine...Dilerim, yaşam boyu en az fotoğrafta göründükleri kadar mutlu olurlar, birlikte yaşlanırlar...Ayrıca Zuzu'da sana benziyor. Havası yani...Onun da yaşam boyu mutluluklarını görmek nasip olur, dilerim.Hep sevgilerimle...

Neşe İleri 
 17.09.2008 15:22
Cevap :
Neşe'm ya neredesin sen he? bi görünüyorsun bir kayboluyorsun !! kambersiz düğün hiç de güzel olmadı.. Güzel dileklerin için çok teşekkürler canım, sevgilerimle.  17.09.2008 23:14
 

sanki bir dergiden alıntı gibi fotoğraf, çok güzel ve şirinler,maşallah , mutlulukları daim olsun , sevgiler

Dilek Fuçucı 
 09.09.2008 10:29
Cevap :
Güzel dileklerin için çok teşekkürler Dilek'cim:)) sevgilerimle.  09.09.2008 12:32
 

Yüzlerindeki pozitif ışık dünyalarına yansısın ve ömür boyu o ışık seli içinde aydınlık, sevgi ve mutlulukla yol alsınlar...

MARTILAR ÖZGÜRDÜR 
 31.08.2008 20:02
Cevap :
bu güzel dileklerin için çok teşekkür ederim arkadaşım:))) sevgi ve selamlarımla....  31.08.2008 21:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 319
Toplam yorum
: 4719
Toplam mesaj
: 557
Ort. okunma sayısı
: 1362
Kayıt tarihi
: 29.10.06
 
 

"Ben; hiç yalnız kalmadım... Kalabalık bi ailede yere atılan yataklarda Yan yana, baş başa, el el..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster