Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '10

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
3377
 

iPhone 4 ve yeni özellikleri

iPhone 4 ve yeni özellikleri
 

Teknoloji devi Apple, bu yılki Haziran ayını da boş geçmedi ve dünya çapında elli milyondan fazla satış rakamına ulaşan mobil telefonu iPhone’un yeni modelini tanıttı. Taşınabilir telefon piyasasında çığır açan ve deyim yerindeyse oyunun kurallarını yeniden yazan, modern zamanların büyüklere yönelik en ilgi çekici oyuncağını üreten Apple, iPhone 4 modelinde beklendiği üzere bazı yeniliklere de imza attı.

iPhone 4’ün, kendisinden önceki modellere göre getirdiği en önemli yenilik “multitasking” olarak tabir edilen ve cihazın aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabilmesine imkan tanıyan teknolojinin nihayet iPhone’da kullanılması oldu. Günümüz teknoloji çağında her yılın beş yıla tekabül ettiği düşünülürse, epeyce eski bir uygulama olan “multitasking” özelliği önceki iPhone’larda çok sınırlı bir şekilde mevcuttu. Bir Apple yetkilisi, bu kadar “eski” bir teknolojinin iPhone’larda daha önce olmamasına pil ömrüyle ilgili sıkıntıları gerekçe gösterdi, bu sorunu artık çözdüklerini söyledi. Böylece örneğin bir uygulama açıkken, e-maillerinizi kontrol etmek istediğinizde, açık uygulamayı kapatmaya gerek olmayacak. Tıpkı bilgisayar gibi arka planda aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırmak mümkün olabilecek.

Pil ömrü demişken yeni modelin, iPhone kullanıcılarının çokça şikayetçi olduğu bu konuda da yenilikler getirdiğini, iPhone 4’ün arttırılmış RAM kapasitesiyle uygulamaları açarken bataryayı daha az kullandığını ve böylece bekleme, konuşma ve internette gezinme sürelerinin arttığını hemen belirtelim. Ama yine de bu çapta özellikler barındıran bir telefondan çok uzun batarya ömrü beklememek lazım.

Diğer yandan, arttırılmış RAM kapasitesi iPhone 4’ün, bir önceki model olan iPhone 3GS’e göre daha hızlı olmasını da sağlıyor.

Apple, iPhone 4’ün kamerasını 5 megapiksele çıkarıp, bir de buna HD formatında kayıt yapabilme özelliğini de eklerken, telefonun ön yüzüne görüntülü görüşme yapılmasını sağlayan ilave bir kamera monte etmiş. Ancak, diğer marka telefonların aksine, görüntülü konuşma konusunda sınırlama getirmiş. iPhone 4 ile görüntülü görüşme yapabilmeniz için, karşıdaki telefonun da iPhone 4 olması gerekiyor.

iPhone 4’te “göz kamaştıran” bir başka yenilik ise ekran çözünürlüğünün, önceki model iPhone 3GS’e göre neredeyse dört kat arttırılmış olması. Apple CEO’su Steve Jobs’un iPhone 4’ün tanıtım toplantısında insan gözünün retinasıyla kıyasladığı yeni ekran çözünürlüğü özellikle multimedya uygulamalarında kullanıcıya ilave bir konfor sunacağa benziyor.

iPhone 4, dizayn olarak da önceki iPhone’lardan ayrılıyor. Yeni dizayn eskisine göre daha ince. Ama iPhone’un karakteristik yuvarlak hatlı dizaynının terk edilmesi, iPhone 4’ü şekil olarak sıradan bir “smartphone”a benzetmiş. Apple neden böyle bir şeye ihtiyaç duydu bilemiyorum, anten sorunlarını aşmak için diyenler var, yine de iPhone’un bilinen dizaynından vazgeçilmesi ilk bakışta pek çekici gelmedi bana.

Ama Apple, ne yaparsa yapsın kayıtsız şartsız beğenip alacak koca bir fanatik ordusu yarattığı için, bunun da bir şeyi değiştireceğini beklememek lazım. Yenisi çıkana kadar, en güzel iPhone artık iPhone 4.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 51
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8055
Kayıt tarihi
: 27.07.08
 
 

Yazının icadından bu yana her insanın içinde bir parça da olsa var olduğuna inandığım yazma isteğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster