Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
2910
 

İPhone'larda Ön Bellek (Ram) Temizleme Nasıl Yapılır?

İPhone'larda Ön Bellek (Ram) Temizleme Nasıl Yapılır?
 

İPhone'larda Ön Bellek(Ram) Temizleme Nasıl Yapılır?

Apple ın İOS işletim sistemi akıllı telefonları olan İphoneların, Android serisi akıllı telefonlardan en büyük eksiklikleri uygulama ön belleklerinin kolay kolay silinemiyor olmasıdır. Bunun için belli başlı işlemler yapmak veyahut uygulamalar için bakacak olursak bunları yapabilmek için uygulamaları silip  yeniden yüklemek gibi işlemler yapmamız gerekebilmektedir. Android akıllı telefonlarda ise bu işlemi sadece uygulama menüsüne girerek yapabiliyorsunuz.
 
Belki uygulama bazında baktığımızda bazı uygulamaları silip yeniden yüklemek veya kendi özelliklerinde yer alan sistemleri kullanarak ön bellek temizleme işlemini yapmak uzun ve zor olabilir. Ancak telefonun RAM belleğini temizlemek o kadar da zor olmuyor.
 
Eğer İphone akıllı telefonlarında uzun bir süre RAM belleğini temizleme işlemi yapılmazsa zamanla telefonun yavaşlamasına hatta uygulamaları çalıştırırken uygulamalarda donma sorunları yaşanması gibi sorunları beraberinden doğurabiliyor. Pekala Ram ve yavaşlaması hakkında yeterince bilgi ve tanım yaptığımıza göre  iPhone RAM temizleme işlemi için kullanıcıların deneyebilecekleri kolay yöntemler var mı? iPhone RAM temizleme işlemi için nasıl işlemler uygulanabilir? Hep beraber inceleyelim.
 
iPhone Reboot İşlemi Yapmak 
 
Hemen Hemen bircok İphone akıllı telefonunda yer alan bu özellik sayesinde telefonu kapatmanıza gerek kalmadan istediğiniz anda telefonunuzun RAM temizleme işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. Hem kısa sürede uygulanabiliyor nitelikte olması hem de telefonu kapatmaya gerek kalmaması yönünden  bu işlem en çok tercih edilen yöntemler arasında
 
Peki reboot işlemi yaparak RAM temizleme sistemini nasıl gerçekleştireceğiz? 
- Öncelikle iPhone akıllı telefonunuzun kilit ekranını açmanız gerekecek. Kilit ekranındayken bu işlemi yapamıyorsunuz. Kilit ekranını açtıktan sonra ise bir süre “power” tuşuna basılı tutmanız gerekecek.  
-Tuşa basılı tuttuğunuzda ise karşınıza kapatma menü seçenekleri gelecek. Şimdi buradan herhangi bir seçeneği seçmeden güç tuşuna basmayı bırakıp bu kez menü kapanana kadar Home tuşuna basılı tutmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ana ekranda çıkan kapatma menüsü kapandığında reboot işlemi ile RAM temizleme işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.  
- Ekstra bir işlem uygulamaya gerek yok. Tabi bunun yanında bir kez daha hatırlatmakta yarar var söz konusu sistem biraz daha yeni iPhone serilerinde geçerli olan iPhone 4 sonrası serleri için kullanılan sistemlerden biri. Eksi iPhone akıllı telefonlarında bu yöntemi kullanmak mümkün değil. 
 
Restart(Yeniden başlatma) ile Ram Temizliği
 
Android akıllı telefonlarında sık bir şekilde karşılaştığımız yöntemlerden biri olan yeniden başlatma işlemi iPhone serisi akıllı telefonlarında da geçerlidir. Güç tuşunun ardından yeniden başlat dediğimizde yeniden başlatıldığında otomatik olarak RAM bellek üzerinde tutulan ön bellek verileri de silinmiş oluyor. detaylı bir temizleme işlemi olmasa da aşırı donma ve takılma sorunları yaşanan akıllı telefonlarda yeniden başlatma işlemi bir nebze olsun yarar sağlamaktadır. Özellikle telefonunuz çok sık çöküyorsa, uygulamaları açtığınızda çalışma durdurma hataları alıyorsanız, uygulamalarda ya da internet tarayıcısında yanıt vermiyor sorunu varsa, ekran geçişlerinde yavaşlama ya da takılma sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız bu durumlarda RAM belleklerinizde aşırı donma durumundan şüphelenmeniz ve RAM temizleme işlemlerini uygulamanız gerekiyor.
 

Ahmet Enes Kanca

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 876
Kayıt tarihi
: 04.08.17
 
 

Resmi Web Sitesi: ahmeteneskanca.com ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster