Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ocak '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
395
 

İpini üzerine etmek!

Bazı insanlar vardır hep kendi bildiği yolda, burnunun dikine gider. Yap dersin yapmaz, yapma dersin yapar, git dersin gitmez, dur dersin durmaz..

Böylelerine bazen ‘ipe sapa gelmez’ de denir. Yani boynuna ip takıp bir yere bağlasan ya da çekip götürmeye kalksan ipi kırar kaçar, bir iş yaptırmaya kalksan yüzüne gözüne bulaştırır.

Çocuğun vardır, ders çalış dersin, çalışmaz, bir işe koyarsın bir halt öğrenemediği gibi iki günde kapı önüne konur.

Karın vardır, ne söz dinler, ne eviyle ilgilenir, ne çocuklarına bakar ne de sana kadınlık eder, dır dır da dır dır, çenesinden başka bir şeyi yoktur. Alıp çöp tenekesine atasın gelir.

Kocan vardır, aylağın, serserinin tekidir. Ne bir iş bilir, ne bir iş tutar. Para kazanıp evine bakmaz, ne çocuğuyla ne de karısıyla ilgilenir. Her türlü kötü alışkanlık ondadır. Birlikte yaşadığı insanlara hayatı zehir eder, üstüne üstlük vurur, kırar, önüne gelene saldırır, başı dertten kurtulmaz…

İşte böyleleri için öyle güzel deyimler üretilmiştir ki… Mesela ‘İpini üzerine etmek’ gibi, ya da ‘Bırak sarhoşu yıkıldığı yere kadar gitsin’ gibi.

Eğer yakınınızda, ailenizde böyle baş edemediğiniz kişiler varsa kesinlikle uğraşmayın, çünkü değmez, bir sonuç da elde edemezsiniz. Bırakın ipini üzerine, gidebildiği yere kadar gitsin. Gün gelip başını mutlaka bir duvara toslayacaktır.

Birkaç tane çocuğunuz mu var, biri devamlı sorun çıkarıp, başınızı mı ağrıtıyor, ötekilere ayıracağınız zamanı, ilgiyi mi gasp ediyor, bırakın yıkıldığı yere kadar gitsin, anlayacaktır bir gün. Anlamazsa da kendi bilir.

Karınız mı var, kocanız mı var ipe sapa gelmeyen, ya da yanınızda böyle birileri mi çalışıyor, koyun gitsin. Uğraşmaya değmez, zaten uğraşsanız da bir sonuç elde edemezsiniz. Çünkü bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur.

Ve genetik diye de bir olay vardır.

Bu kişi çocuğunuzsa önce kendinize, sonra bir önceki nesle bakın, anlarsınız. Eğer eşinizse, onların anne-babasına, diğer aile bireylerine bakın. Hemen çözersiniz çok bilinmeyenli denkleminizi.

Yani demek istediğim; ipini üzerine etmek gerekiyorsa, boşa tutmayın, zaten o bir gün kendi kırıp gidecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uzun süredir yazılarınızı okumaya bayağı ara verdim ama işlrimden fırsat buldukça okumaya çalışıyorum.'İpini üzerine etmek ' başlığıyla ben ne demek istediğinizi gayet iyi anlayabiliyorum bu yazının altında ince bir mesaj var.Hayat tecrübelerinize dayanılarak yazıldığı belli.Sözümü bir büyüğümüzün sözleriyle bitiriyorum sözüm meclisden dışarı 'İTİN KUYRUĞUNU KALIBA KOYMUŞLAR,YİNE DE AYNI KALMIŞ' Sizin beni anladığınızı umuyorum,elinize yüreğinize sağlık. Saygılarımla Beyazheli

beyaz heli 
 02.02.2008 14:20
 

En basitinden ergenlik cagindaki bir erkek cocugu dusunun. Tum cumleler "ben buyum, beni degistiremezsin, isine gelirse" diye basliyor. Ama diger yandan sevgi sefkat ve ilgiye en muhtac oldugu zaman. Simdi birakalim kendi basina da iyice bunalima mi girsin. Ben hala ne olursa olsun sonuna kadar savasmaktan yanayim.

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 30.01.2008 14:03
 

Fikirlerinize. Kolay yol degil mi bu? yani uzman yardimi gibi bir durum soz konusu iken genetik bosver olayi kolaya kacma degil mi? hele ki cocuklar konusunda. Asla ve asla vazgecilmemesi gereken bireyler cocuklar. Bence siz bu yaziyi birilerine kizip yazdiniz :) Iyi dusunun, emin misiniz bosverin demekle?

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 29.01.2008 12:11
Cevap :
Aslında mücadele etmek tabiki gerek ama bazen mücadele tam tersi etki yapıyor ve 'beni değiştiremezsin, ben buyum' gibi cevaplar geliyor. Yazımı birine kızarak değil de yaşam tecrübeme dayanarak yazdım, bence insana yapılan yatırım da geri dönüşümü olabilecek, yatırımın karşılığının alınacağı kişilere yapılmalı, yani karşıdaki, eğilmez biriyse onu da kırmaya gerek yoktur bence..  30.01.2008 11:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 121
Toplam yorum
: 246
Toplam mesaj
: 75
Ort. okunma sayısı
: 1426
Kayıt tarihi
: 23.08.07
 
 

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü mezunuyum. 28 yıllık g..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster