Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '10

 
Kategori
Konut Kredileri
Okunma Sayısı
188748
 

İpotek fekki ücreti vermeyin! İşte dilekçe örneği yazısı

İpotek fekki ücreti vermeyin! İşte dilekçe örneği yazısı
 

ipotek fekki kaldırma dilekçesi


Geçmiş olsun. Bu yazıyla karşılaştıysanız eminim sizden de ipotek fekki ücreti istendi veya ipoteğinizi kaldırmak istediğinizde 200-500 TL arası bir ücret istenecek. Fakat endişelenmeyin. Ben bu parayı ödemedim, sizde ödemeyeceksiniz.

Bankalar hakkını aramayanlardan bu parayı alıyor ama itiraz edenlerden alamıyor. Yani kime ne tutturursa. Banka ismi vermeme gerek yok çünkü hepsi bunu yapıyor ve hiçkimse bun bankalara dur demiyor. Yani herkes bireysel olarak ayrı ayrı dava açması gerekiyor. Pek çok kişide aman işim hallolsun diye bu parayı ödüyor. Fakat ben ödemediğim halde o kadar zoruma gittiki bu yazıyı yazma gereğini hissettim. Avukatıma yazdırdığım dilekçe örneği yazısını kendinize uyarlayarak ipotek fekki ücreti ödemeden ipoteğinizi kaldırın.

İpotek fekki ücreti ödememek için gerekli evreklar, ipotek fekki dilekçe örneği aşagıda yazdım. Fakat işinizi garantiye almak istiyorsanız bu dilekçeyi noterden ihtarname olarak göndereceksiniz.

Noterden gönderdiğinizde 40-50 TL noter masrafı çıkacak ama 200-300 TL vereceğinize 50Tl verirsiniz. İpotek fekki dilekçe örneği yazısında aksi taktirde davacı olacağınızıda belirtin.

Dilekçeyi noterden göndermeniz şart değil ama ben bu şekilde yapmıştım. Noterden gödermezseniz mutlaka iadeli taahütlü olarak gönderin. Ben ipotek fekki ücreti ödemedim. Kimse bu ipotek fekki ücretini ödemek zorunda değil. Bu ücret yasal değil.

Ayrıca ihtarnamenize yada dilekçe örneği yazınıza Tapu fotokopisi ve kimlik fotokopisini eklemeyi unutmayın. Köşeli parantez içine alığım bölgeler ve ........ olan yerleri doldurun.

İHTARNAME


MUHATAP: [Bankanın ismi].AŞ BAŞ HUKUK MÜŞAVİRLİĞİ


KEŞİDECİ: [Krediyi kullanan kişinin Adı Soyadı] [ADRESİ]

KONU: ipotekli taşınmazlar üzerindeki ipotek şerhinin ücret alınmadan kaldırılması istemidir.

BANKANIZ [Şehir]/[Şube] ŞUBESİ ................. NUMARALI MÜŞTERİSİYİM.ŞUBENİZE KONUT KREDİSİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP .......................... NOLU SÖZLEŞME İLE KREDİ ALDIM.AYRICA BU KREDİNİN TEMİNATINI TEŞKİL ETMEK ÜZERE ADIMA KAYITLI [............ İLİ 4.BÖLGE 16, I, IV PAFTA, 60 ADA, 2 PARSELDE] (burada siz kendi tapunuzdaki bilgileri gireceksiniz) KAYITLI TAŞINMAZ ÜZERİNDE BANKANIZ LEHİNE İPOTEK TESİS EDİLMİŞTİR.

KULLANDIĞIM KREDİNİN TAKSİTLERİ GÜNÜ GÜNÜNE ÖDENMİŞ EN KÜÇÜK BİR GECİKME DAHİ OLMAMIŞTIR.BU HUSUS KAYITLARINIZ İNCELENDİĞİNDE AÇIKÇA ORTAYA ÇIKACAKTIR.

GÜVENİLİR VE DÜRÜST BİR MÜŞTERİNİZ OLARAK KREDİ TAKSİTLERİMİ BİTİRDİKTEN SONRA İPOTEK TESİS EDİLEN TAŞINMAZIMIZIN ÜZERİNDEKİ BANKANIZ LEHİNE İPOTEKLİDİR KAYDININ KALDIRILMASI İÇİN KREDİ KULLANDIĞIM ........... ŞUBESİNE BAŞVURDUM.

ŞUBENİZDEN ALDIĞIM YANIT TAPU KAYDINDAKİ ŞERHİN KALDIRILMASI İÇİN AVUKATLARINIZIN YETKİLİ OLDUĞU VE .....TL ÖDEMEM GEREKTİĞİ ŞEKLİNDE OLDU.

KREDİLİ MÜŞTERİNİZ OLARAK SORUMLULUĞUMU EKSİKSİZ YERİNE GETİRDİKTEN SONRA TAŞINMAZLARIMIN ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHLERİNİN KALDIRILMASINI İSTEMEM EN DOĞAL HAKKIMDIR.

KALDI Kİ, GEREK TAPU DAİRELERİ, GEREKSE HUKUKÇULARDAN ALDIĞIM BİLGİ VE TÜM MEVZUATA GÖRE İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ İÇİN BANKANIZ VEKİLLERİNE HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMEK ZORUNLULUĞU ALTINDA DEĞİLİM, ZİRA İPOTEK KALDIRMA İŞLEMİ TARAFINIZIN YAPMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU BİR İŞLEMKEN BU ŞEKİLDE MÜŞTERİLERİNİZİ MAĞDUR ETMENİZ HAKSIZ VE HUKUKA AYKIDIR.

SONUÇ VE İSTEM

GENEL MÜDÜRLÜK VE ŞUBE NEZDİNDE DOSYAMDA MEVCUT, TEMNİNAT OLARAK VERİLEN TAŞINMAZIM ÜZERİNDEKİ İPOTEK ŞERHİNİN İŞ BU İHTARNAME TEBLİĞ TARİHİNDEN İTİBAREN 3 GÜN İÇİNDE KALDIRILMASINI AKSİ TAKDİRDE YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIMI İHTAREN BİLİDİRİRİM.

[İsim Soyisim]
İMZA

Bu ipotek fekki kaldırma dilekçe örneği yazısı bir avukat tarafından yazıldı. Sizin durumunuzda farklılık varsa kendinize göre optimize edin.

Ercument Dirice bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben 325tl ödedim bu ucreti odemeden itiraz hakkınız olmaz gibisinden bir yanıt aldım söz konusu ipotek kagıdı 1hafta sonra elıme ulasıcak daha sonra o kagıtla bankaya itiraz dilekçesını yolluyacagım gelen cevap ile Tüketici hakem heyetine başvuracagım umarım yanlış birşey yapmamısımdır

Murat Gökmen 
 14.06.2013 12:24
 

arkasım öncelıkle bızı aydınlattıgınız ıcın tskler ben dun yanı pazartesı gunu ipotek fekkı adındakı 420 tl parayı yatırdım ama bunun ıcın dılekce göndersen yıne sızın yaptıgınız gıbı acaba gerı alabılırmıyım verdıgım ücreti cvp yazarsanız cok memnum olurum tskler sımdıdın kolay gelsın

ayhan çetinkaya 
 12.03.2013 18:40
Cevap :
Bir çok kişi aldı. Ödesen bile geri iade etmek zorundalar.  15.03.2013 0:49
 

Yukarıdaki dilekçe örneğini kullanarak Finansbank'a 420 tl ipotek fekki ücreti vermekten kurtuldum. Teşekkürler.

sinan kaymaz 
 29.01.2013 20:37
Cevap :
Tebrik ederim. Uzun süre önce yayınladığım bu blog sayesinde yüzlerce kişi ipotek fekki ücretinden kurtuldu. Umarım bu ücreti artık tamamen kaldırırlar.  30.01.2013 0:08
 

Ben noterede para vermedim.Fek ücreti olan 200Tl yi ödedim makbuza fek ücretidir diye yazdırdım.Daha sonra itiraz dilekçesi ile hem bankaya hemde tüketici hakem heyetine gittim ve yaklaşık 1 ayda banka beni çağırıp parayı iade etti:)

murat murat 
 04.12.2012 13:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 37294
Kayıt tarihi
: 13.06.10
 
 

1981 Mayıs Doğumluyum. Tipik bir Boğa Burcuyum. Ticaret ile uğraşmaktyım. Son 5 yıldır E-Ticaret dan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster