Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '12

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
662
 

İpteki iki cambazdan biri konuştu

İpteki iki cambazdan biri konuştu
 

Bildiğiniz üzere Alex geçtiğimiz hafta twitter üzerinden bazı açıklamalar yaptı. Aykut Kocaman'ın futbol anlayışını eleştirdi ve takımın tek forvetle oynamasının doğru olmadığını belirterek, kendisi Aykut Kocaman' ın yerinde olsa takımı "farklı" oynatacağını ifade etti. Bu Alex' in hocasına yönelttiği ikinci sert eleştiri. Geçen sene yine takım kurgusu ve kendisinin oynatılmaması ile ilgili eleştiriler yapmış ve hocası ile arası açılmıştı. Peki Fenerbahçe'de neler oluyor? Alex neden hocasını eleştirmek gereği duydu? Alex haklı mı? Aykut hoca buna nasıl tepki verecek?

Öncelikle Alex' in çok iyi bildiği bir gerçeğin tespiti ile başlayalım. Fenerbahçe'de taraftarın geçmişe değil bugüne odaklı olduğunu belirtmek gerekiyor. Yani geçmişte efsane bir futbolcu da olsanız, bugün iyi performans gösteremiyorsanız taraftar sizi bugünkü halinizle değerlendirir. Geçmişte bir dönem performans düşüklüğü yaşamış olan Alex' in tribünler tarafından "yuhalanması" ve Başkan Aziz Yıldırım' ın ayağa kalkıp Alex' i alkışlayarak taraftarın tepkisini değiştirmeye çalışması ve tepkileri kesmesi hala akıllarda. Yani Alex şunu biliyor ki, geçmişte ne yapmış olursa olsun, sahada kötü performans gösterdiğinde bu hizmetler unutulur ve yuhlar, homurdanmalar, sataşmalar başlar.

Alex birkaç maçtır çok kötü oynuyor ve taraftarın buna bir süre sonra tepki göstereceğini biliyor. Açıklamalarının önemli sebeplerinden bir tanesi kötü performansını hocanın hatalı taktiklerine ve futbol anlayışına bağlamak. Kendisi koşmuyor, mücadele etmiyor, eskisi gibi top almaya çabalamıyor ancak bu düşüşün sebebi olarak takımın taktik anlayışını gösteriyor.

Alex' in hatırlaması gereken Fenerbahçe' nin geçen sene de aynı taktik anlayış ile oynadığıdır. İşte geçen seneki Alex aynı taktik anlayış ile bambaşka bir futbol sergilemiş, takımın şampiyonluğunu getiren isim olmuştur. Peki şimdi ne değişmiştir? Alex' in taktiği eleştirmesi, kendisini kurtarmak için ortaya attığı bir mazerettir.

Peki niyeti kendisini kurtarmak olsa da Alex haklı mıdır? Alex'in kısmen haklı, kısmen de haksız olduğunu düşünüyorum.

Bence haklılık payı vardır çünkü Fenerbahçe gibi bir takımın kendi sahasında  Mersin ile %80'i eksik Beşiktaş'a ve deplasmanda Samsun'a bu kadar ezik oynaması, oyunu bu kadar geride kabul etmiş olması, gol atıp gol yememek için kapanması asla kabul edilemez. Aykut Hocanın hatası taktik dizilişten veya tek forvetten değil, yanlış oyuncu seçimlerinden kaynaklanmaktadır. 4-2-3-1' in ön liberosunda Cristian' ı tercih etmesi, forvet arkasında ise formsuz ve güçsüz Alex' e yer vermesi hatadır. Ön liberolarda Topuz-Emre, forvet arkası Stoch, solda ise Caner'in forma giymesi gerekirken hatalı tercihler ile takımın taktik etkinliğini azaltmıştır. Zaman zaman forma verdiği Özer, Bienvenu, Selçuk ve Bilica ise tamamen hocanın hatalı seçimleridir. Kocaman tüm bu hatalı oyuncu seçimlerini duygusal davranarak yapmıştır. Sırf tutarlı gözükmek istediği için kendi getirdiği oyuncuları kulübede oturtamamıştır. Takımdan gitmesi gerektiği halde bir türlü gönderemediği oyuncuları sahaya sürmek zorunda kalmaktadır. Hatalı transferleri Cristian' dan, Özer'den Bienvenu' den mucize beklemektedir. Oysa Cristian' ın da Özer' in de Selçuk' unda, Bienvenu' nün de çapı bellidir. Bu oyuncuların Fenerbahçe' ye alınması veya takımda kalmasında Aykut Kocaman' ın büyük hataları olmuştur.

Hocanın diğer hatası ise kendi duygusal çöküşünü ve moralsizliğini takıma yansıtmasıdır. Evet camia zor günler geçirmektedir, evet moraller bozuktur. Ancak bu hiç bir zaman milyon eurolar alan futbolcuların kötü oynamasını gerektirmez. En azından mücadele etmek gerekir. Bugün Fenerbahçe istisnasız tüm maçlarında rakipten "toplam kat edilen mesafe bağlamında" en az 10 km az koşmaktadır. İstatistik bize bunu söylemektedir. Bu durum moral bozukluğu ile açıklanamaz. Bu durum Aykut Kocaman' ın takımını motive edememesi ve takım üzerinde disiplin sağlayamaması ile açıklanabilir. Antrenman eksikliğinden kaynaklanan fiziksel düşüşü yazmaya bile gerek yoktur. Maçların 2. devrelerinde takım tamamen oyundan düşmektedir.

Gelelim Alex' in haksız olduğu konuya. Haksızdır çünkü suç hocasında olduğu kadar kendisindedir. Geçen sene aynı taktikle harikalar yaratmış olan kendisi değil midir?

Burada ilk defa açıklayacağım bir tahminim var. Eğer ki Aziz Yıldırım hukuki süreçte suçlu bulunur ise Alex sezon sonu Fenerbahçe' den ayrılacak ve Brezilya' nın yolunu tutacaktır. İşte bu sebeple Alex kendisini "stand-by" konumunda tutmakta, fazlaca sıkmamaktadır. Alex' in kendisini sıkmamak isteği, takımın çift forvetle oynaması gerektiği düşüncesi içinde gizlidir. Evet Alex, kendisini yormamaktadır, çünkü Fenerbahçe' den ayrılma planları içerisindedir. Parasını alıp yatmaktadır. Aziz Yıldırım' ın kendisine sahip çıkmayı bırakacağı ana kadar Alex "bekleme" modunda gün dolduracaktır.

Peki ne yapılmalıdır?

Yapılması gereken Yönetimin takıma sahip çıkması ve duruma müdahale etmesidir. Yöneticiler tesislere daha sık gelmeli, Aykut Kocaman' a ve futbolculara moral vermeli ve hocayı daha cesur, daha açık ve baskılı bir futbol için cesaretlendirmelidir. Hatta Alex' in bir süre dinlendirilmesi konusunda Hocaya telkinde bulunulmalıdır. Zira Kocaman Alex' in yedek bırakılması konusunda yönetim ve taraftar tepkisinden çekinmektedir. Alex' in kötü futboldan hocasını suçlaması tutum olarak yanlış olmakla birlikte, içerik olarak doğrudur. Maalesef mevcut kötü futbolun sorumlusu Aykut Kocaman' dır ve bir şeyler yapacak olan da kendisidir. Özetle, ipteki iki cambazdan birisi kendisini kurtarmak adına ipi sallamış, diğerini düşürmeye çalışmıştır. Şimdi diğer cambazın vereceği cevabı bekliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alex De Sousa yaşı 35 olunca çok konuşmaya başladı.Sahada koşacak hatta pas atacak gücünün azaldığını hissetmeye başladı sanırım.Fenerbahçeye geldiği günden itibaren tek forvet oynuyor.Yeni mi farkına vardı?Kendisinin forvet oynamasına da sanırım A. Kocaman onun bu sizin deyiminizle stand by halini en aza indirmeye çalışıyor.Bence 2 taraf birbirinden haz etmiyor.Benim görüşüm geçen sene ki Trabzon-Fenerbahçe naçı(3-2 lik) sonra gelen Fenerbahçe-Beşiktaş maçı(0-0) A. Kocaman'nın elini zayıflattı.2 maçta harika Futbol oynandı.Bu benim beğenim.Fenerbahçe taraftarı bir düzen değişikliğini değil.Statüko'yu seçti.Taraftar bugün ne yaşıyorsa kendisinden kaynaklandığının farkında değil.13 sene 13 Hoca değiştirenlerin değişmesi gerektiği bu düzenin FB'nin vites arttırmasına engel olduğunu farketmeleri gerek.B.Dortmund 2001-2002 yılında şampiyon oldu.Mali ve idare sıkıntılardan sonra B.Munich hegemonyasını kırdılar.FB 13 senedir makus talihini kıramıyor?Ben Forza Aykut Kocaman derim.

mehmet binlik 
 11.02.2012 15:11
 

Alex; aslında takımın oyun anlayışı konusunda haksız da değil. Fenerbahçe'ye tek forvet oynamak yakışmıyor. Hele ki sağ kanatta oynatılmaya çalışılan Mehmet Topuz ile birlikte 3 ön libero ile defansa yaslanmak hiç yakışmıyor. Ancak şu da hesap edilmeli ki çift forvet ile sahaya çıktığınızda o kurguda Alex'in yer alması sanırım ya hayal olur, ya da Volkan için kabus olur. Bertan Bey, kaleminize sağlık.

Engin ALTUNISIK 
 11.02.2012 15:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 554
Toplam yorum
: 204
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 581
Kayıt tarihi
: 10.05.07
 
 

İlgi alanları ekonomi, para politikası, siyaset, edebiyat, futbol, Türk ve Ortadoğu Tarihi, AB ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster