Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

06 Temmuz '08

 
Kategori
Kedi Bakımı
Okunma Sayısı
34035
 

İpucu 2 - Kedinizin hastalıklı olduğunu nasıl anlarsınız?

İpucu 2 - Kedinizin hastalıklı olduğunu nasıl anlarsınız?
 

Maviş poz veriyor...


Sağlıklı ve mutlu bir kedi için İpucu 1’de (http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=118536) yer alan semptomları ve soru cevapları değerlendirerek kedinizdeki hastalık belirtilerini görebilirsiniz. Kedinizi en iyi siz tanırsınız.

Kedinizin normal davranışlarını bilin. Ne kadar sık tuvaletini kullanıyor, ne kadar sık yiyor, ne miktar yiyor, dışkılaması nasıl, nasıl oynuyor, ne kadar oynuyor gibi. Böylece kedilerimiz hasta olduklarında daha kolay farkedebiliriz.

Eğer normal davranışları dışında farklı bir davranışını gösteriyorsa buna dikkat edin.

Yemek yeme: Kediniz yemeğini reddediyorsa hastalanmaya başlamış olabilir, bazen bu ilk işarettir.

Su içme: Kedinizin çok fazla su içtiğini görürseniz, sıcak havalar dışında, bu normal değildir. Kediniz çok fazla su içiyorsa bu diyabet, böbrek rahatsızlığı gibi bir hastalık belirtisi olabilir.

Sık solup alıp verme: Bu durum kediler için normal değildir. Eğer kediniz nefes almada zorluk çekiyorsa acilen veteriner hekiminizi görün.

Öksürme: Öksürme kedilerde sık rastlanmaz. Eğer nefes almada zorlanıyor, sık nefes alıp veriyor, anormal belirtiler gösteriyorsa ciddi bir durumu olabilir.

İdrara çıkma: Kediniz idrar yapmada zorlanıyorsa, sık sık tuvaletine girip çıkıyorsa, tuvaletinde zorlanarak daha uzun vakit geçiriyorsa bir sorun olabilir. Veteriner hekiminizi görün.

İshal: Kediler ishale yakalanabilir. Eğer bunun yanında halsizlik, kusma, yemek yememe belirtileri varsa veteriner hekiminizi görün.

Görüntü: Eğer kedinizi iyi hissetmiyorsa farklı gözükür. Gözleri parlaklığını yitirir, tüyleri cansız ve kuru olur.

Davranış: İyi hissetmeyen kediler çoğunlukla daha uzun uyumak ister ve oyun oynamak istemezler. Etrafta yatar dururlar.

Bunlar dışında başka belirtiler de gözlemleyebilirsiniz. Eğer kedinizin hasta olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminizi görün. Bazen çok uzun beklerseniz kediniz daha da hasta olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

merhaba bende 2 gün önce kedi sahibi oldum. ancak kedim hakkında hiç birşey bilmediğim için sorun yaşıyorum. çok uzun bir yoldan kapalı kutuda geldi. geldiğinde aç ve susuzdu sadece haşlanmış tavuk ve su verdim. haliyle ürkmüş sürekli kaçıyor ve kaşınıyordu. iç dış parazitleri yapıldığı söylendi. derisinde yer yer kabuklaşmalar var ( çok küçük) kulak arkaları nisbeten daha fazla açık tavuk derisi gibi. stresten olur dediler. birde sürekli hapşırıyor ama burun ve gözlerde bir anormallik yok. acaba kötüye gidermi bulunduğum şehirde veteriner yok. oyuncu ama daha çok sevilmek için sırnaşıyor. kaşınmak istiyor tarafımdan. bir halsizliği falanda yok. korkuyor sadece. birde ayağa her kalkışımda miyavlıyor oturunca susuyor. kedi neden miyavlar ??? 2 gecedir uyumadan yatağımda gezindi durdu. gündüz uyuyormu bilmiyorum öğleden sonra yalnız kalıyor evde. birde bu boğazlarından gelen sürekli bir hırıltı var bunu neden çıkarırlar kediler . çok oldu ama öğrenmem lazım yardım edin

sevinç karasahin 
 06.01.2010 15:07
Cevap :
Sevinç hanım, mesajınızı şimdi gördüm. Sanırım bir 12 günde kediniz size ve etrafına daha alışmıştır. Yavru henüz ufak olduğu ve uzun yoldan geldiği için stres yaşamış. Sağlıklı besinler, bol su ve sıcak kucağınız ile kendine geleceğini düşünüyorum. Genel durumunu her gün kontrol edin, iyileşme varsa sorun yok. Hareketsiz, halsiz, üzgün gibi görünüyorsa o zaman bir telefon ile en yakın veteriner hekime danışın. Hırıltıyı mutluluktan çıkartırlar, bir tür meditasyon gibi, hatta bu ses bizim sağlığımıza da iyi gelir diyorlar. Miyavlaması sizinle konuşuyor olmasıdır. O da bir şeyler anlatıyor. Bir süre sonra farklı miyavların ne anlama geldiğini anlayacaksınız. Size kedinizle mutluluklar. Sevgiler.  18.01.2010 12:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11163
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster