Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
386
 

Irak için bir yazı yaz

Irak için bir yazı yaz
 

Sevgili blog arkadaşlarım... Burnumuzun dibinde büyük bir katliam yaşanıyor. Son rakamlara göre ki aslında bunun hesabını da kimse tam olarak bilemiyor ama komşumuz Irak'ta ABD işgalinden bu yana tam 650 bin insanın öldüğü bildiriliyor. Bizler gibi hayalleri, umutları olan insanlar. Yaşlılar, kadınlar, çocuklar... Tamı tamına 650 bin insan.

Bir büyük insanlık suçuna bir büyük insanlık trajedisine tanıklık ediyoruz. Seyirci kalıyoruz. Ve elimiz kolumuz bağlı. Yapabileceğimiz hiç bir şey yok.

Ben burada ne Saddam'ın yanlışlarından ne de kendi ülkesinin 50 yıl daha dünya liderliğini garanti altına alması için bir ülkeyi işgal edip katliam yapan ABD yönetiminin kasaplığından dem vurmak istiyorum. Hepsinin canı cehenneme.

Irak'ta yaşamaktan başka bir amacı olmayan insanlar ölüyor. Öldürülüyor. Böyle bir katliama duyarsız kalmak. Sessiz kalmak mümkün mü?

Düşündüm bu konuda biz blog yazarları ne yapabiliriz diye. Herhalde silah kuşanıp Irak'a gidemeyiz. Ama iyi dileklerimizi gönderebiliriz onlara. Tepkimizi birer yazıyla dile getirebiliriz. Biz burada bir gücüz. Binbeşyüz civarında eli kalem tutan insanız. Öldürülenler gibi...

Irak'ta ölenlerin müslüman olması, dini, dili hatta bizim komşumuz olması falan hiç önemli değil. İnsanlar ölüyor orada. Çocuklar ölüyor. Yaşlılar ölüyor. İnsanlık ölüyor.

Ben bu nedenle naçizane Milliyet Blog'da bir kampanya başlatılması çağrısı yapıyorum. Gelin Irak için her birimiz bir yazı yazalım. Kalemimiz yettiğince tepkimizi dile getirelim. Orada işgal altında katledilen insanlara... Zulme direnen insanlara. Barışa, kardeşliğe inanan insanlara. Ve savaşın karşısında yaşamaktan başka bir amacı olmayan insanlara enerjimizi gönderelim.

Bir işe yarar mı derseniz. Yarar. Unutmayalım ki bu dünyada ne kadar zulüm yapılmış olursa olsun tarihi düşünen duyarlı insanlar değiştirmişlerdir.

Yazılarımızla destek verelim Irak'a. Savaşa ve katliamlara karşı duralım. Haydi hepimiz Irak için bir yazı yazalım. Öldürenlere inat... Barış için... Yaşamak için...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hayat birilerinden birşeyler kopartırken bizler yaşamımıza devam ediyoruz...televizyonda izlerken duygulanıp aglıyoruz...içimizden birşeyler kopuyor büyük,küçük,yaşlı yada genç farketmiyor.birileri can veriyor bizden uzaklarda, birileri aglıyor ve birileri açlık sınırında...sadece üzülebiliyoruz...elimizden başka birşey geleceğini düşünmüyorum...sadece itiraz ediyoruz kendi aramızda konuşmalarımızda isyan ediyoruz...biz gerçekten bir bütün olamıyoruz!!! bizim ülkemizde bile insanlar bir şekilde öldürülüyor yolda,evde,okulda yani nerde,ne olacağımızı bilmek mümkün değil bir kaza kurşunuyla ölme riskimiz, kalp kriziyle ölme riskinden daha yüksek olduğu bir zamanda ve ortamda yaşıyoruz ...herkesin yaşam hakkının başkalarının elinde olmadığı bir hayat dilerim...sevgilerle...yüreğine saglık...

Selime 
 07.04.2007 12:47
Cevap :
çok sağol... desteğin için teşekkür...  07.04.2007 13:01
 

Sorun yalniz Irak degil. Insanlar ölüyor. Kalleslere bedel ödeniyor. Dogru. Ama tepeden bak. O tepenin eteginde fena halde biz de variz... 14 Nisan'da Ankaraya beklerim, birlikte bagiralim. Sevgiler.

pirmete 
 06.04.2007 2:10
Cevap :
Haklısın. Ben Ankara'da olamayacağım ama destekliyorum inşallah amaca ulaşırsınız.  06.04.2007 11:46
 

Kocaman yüreğini hiç kaybetme olur mu solohan...Yalnızca bir avuç zümrenin dünyamızı getirdiği hale bak. Asıl acı olan ise bu bir avuç yüreksiz, sevgisiz, aç gözlü canavarların karşısında sayı itiberi ile milyonlarla ifade edilen bizlerin soruna çok duyarsız kalması. Uğurlama... Bu kente yalnızlık çöktüğü zaman Uykusunda bir kuş olur ecelsiz Alıp da başını gitmek istersin Karanlık sokaklar kör,sağır,dilsiz Ey sevda kuşanıp yollara düşen Bilesin bu yollar dağlar dolanır Yare ulaşmadan düşersen eğer Yarına sesinin yankısı kalır. Gecenin ucunda gün aralanır Yar sevdasıyla yürek bilenir Sızılı bir ırmak uğurlar seni Su olup akarsın kır çiçeklenir grup yorum

Ayrıntıda gezinmek 
 05.04.2007 18:23
Cevap :
Bu yorumlar ve yazılar çok değerli. Eksik olma  05.04.2007 22:32
 

Duyarlı insanlar elele verin.Yazı yazmakta acemiyim ama 2004 yılında bir şiir yazmıştım sadece bir dörtlüğünü paylaşayım dedim.... büyümeyecek hep çocuk kalacak ölen bedenim nasılsa enkaz altında gülen gözlerim bayramları göremeyecek annem ve babamla koyun koyuna yatıyorum, üşüyor yüreğim toprak altında ısıtmıyor, yok ki sıcaklığı annemin

Meral Yağcıoğlu 
 05.04.2007 11:55
Cevap :
Teşekkürler  05.04.2007 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 179
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 289
Ort. okunma sayısı
: 2521
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Barışa ve kardeşliğe inanıyorum. Türkiye'nin yaşadığı tüm sorunların kardeşlikle çözümlenebileceğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster