Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 

04 Ağustos '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
827
 

Irak İran ve Petrodoların Sonu

Irak İran ve Petrodoların Sonu
 

Kitabın ön kapağı.


 Kitaplar vardır, belleğimizin bir köşeciğinde beklemekte olan soruların yanıtları, sayfalarını çevirdikçe parıltılı inci tanelerinin ortaya saçılması gibi ufkumuzu aydınlatıverir. Versus 'un Politika ve Güncel Meseleler dizisinin 3. kitabı olarak yayınlanan IRAK İRAN VE PETRODOLARIN SONU da böylesine aydınlatıcı bir kitap.

Yazarları Bülent Gökay ve Paul Roberts. Çevirmeni ise çalışkanlığı ile konuyu ivedi olarak çevirerek Türkçeye kazandıran gazeteci Gamze Erbil.

Şunu söyleyelim. Kitap kaynakça da dahil 88 sayfa. Yaz gecelerinin ıslaklığında bile kolaylıkla anlaşılabilecek net bir anlatımı var.

Kitap üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm Irak, İran, ABD, İsrail, Lübnan, Hizibullah ve Suriye arasındaki bir takım çapraz bağları işleyen ve yakın geçmişin politik açıklamalı özeti de sayılabilecek sunum yazısı ki yine Gamze Erbil tarafından hazırlanmış.

Bülent Gökay’ınIrak, İran ve Petrodoların Sonu” adlı makalesi dolar hegemonyasına tarihsel ve siyasal perspektiflerden yaklaşarak önemli bilgiler aktarıyor. Bülent Gökay 1985 yılından beri İngiltere’de yaşayan ve halihazırda Keele üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezinin Genel Direktörü.

Kitaptaki son bölüm İngiltere Bradford üniversitesinde "Barış Araştırmaları" profesörü olarak çalışan Paul Rogers’in bir raporu. İran ’ın nükleer kapasitesini geriletme amacı taşıyan olası bir ABD ya da İsrail harekatının kapsamlı bir analizi sunulmakta.

Komplo teorileri şeklinde değil de olayları sistemik bir yaklaşım içinde kavrayıp değerlendirme yaklaşımı sağlayan bu kitabı hararetle öneririm. Kaynakçasında da İngilizce bilenler için son derece zengin web adresleri var.

Künye:
Irak , İran ve Petrodoların Sonu
Bülent Gökay, Paul Rogers; Tercüme: Gamze Erbil
Versus Yayınları; Eylül 2006, 1. Baskı, 13, 5X19, 5, 89 sayfa, Türkçe, K. Kapak. ISBN No: 9944989126 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kitabı okumadım ama olası bir ABD ve İsrail saldırısı, İran'ın sonu olmaz. Petrodorların sonu değil tam tersi ortadoğu daki ABD çıkarlarının sonu olur.. İran, Irak'tan çok farklı... Kitabı alacağım.. Bilginizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.

Fatırcı 
 09.08.2007 17:40
Cevap :
Sayın Fatırcı, Sizinle tam olarak aynı kanıda değilim. Şöyle ki istikrarsız olan bölgede İran yenilmese bile yıllarca petrol bitene kadar sürecek huzursuzlukların artması gündeme gelecek. Irak'a bakın hergün 20-30 ölü. Biz burada insanlığımızdan insanız demekten utanır olduk. Bu konuda bilgili olduğunuzu anlıyorum ama Amerika'nın nasıl zenginliklere el koyduğu parasını nasıl yapıp edip de swing konuma getirdiği hangi anlaşmalarla ve nasıl tüm dünyayı hiçe saydığı belgelemesi bakımından ilginç. İlginiz için teşekkürler. sevgi ve dostlukla ezgi umut  11.08.2007 23:51
 

Aşkın ilacı acıdır sevgili Ezgi.. Ne kadar çok acırsa o kadar çabuk geçer... diyorlar...:)) ben diyenlerin yalancısıyım..:)) Bırakacaksın acıyacak ki geçsin..mişşş..:)) çok sevgiler

Yıldız... 
 06.08.2007 13:53
Cevap :
Sağolun Yıldız Hanım. Biz olsak dişimizi sıkarız da bir bahar dalı kadar kırılgan bir gence bunu anlatmak pek bi zor olacak:)) Yine de sağolun güzel yorumunuz için. Sevgiyle kalın. ezgiumut  06.08.2007 14:13
 

Güzel tavsiyenize teşekkürler.. Kitap yarın tarafımdan alınacaklar ve okunacaklar sırasına girdi..:)) sevgiyle kalın

Yıldız... 
 05.08.2007 22:47
Cevap :
Teşekkürler Yıldız Hanım. Okuyunca oldukça doyurucu bulacağınıza eminim. Bu arada ben de size bi şey danışmak isterim. Küçük bi yeğenim var kara sevdaya düşmüş bu yaz kaldıkları kasabada. Onun acısını ne yapsalar dindiremediler. Aşk acısını gideren bi ilaç var mı :) Sevgiyle ve dostlukla. ezgi umut  06.08.2007 0:00
 
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1287
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster