Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
201
 

İran: İsrail, Bulutlarımızı Kısırlaştırıyor! Türkiye: Seller Dış Güçlerin İşi!

İran: İsrail, Bulutlarımızı Kısırlaştırıyor! Türkiye: Seller Dış Güçlerin İşi!
 

Birkaç gün öncesine kadar Türkiye sellerle, doluyla boğuşuyordu. Aynı günlerde İran’da ise büyük bir kuraklık vardı.

Türkiye, bilhassa seçim öncesine denk gelen “yaz” aylarındaki aşırı yağışı “anormal” görüyor, yanal bir yazar, yanal kanallarda yaptığı açıklamada, “Ankara’daki bu yağışlar normal değil, ‘dış güçler’in işi… Bunu İstanbul’da da deneyebilirler.” diyordu. Nitekim sonraki günlerde İstanbul’da da aşırı yağışlar ve dolu etkili oldu.

Öte yandan, normalde, Mayıs başından Eylül sonuna kadar damla yağmur düşmeyen İzmir’de de Haziran ayında gayet etkili yağışlar oldu. Sonuncusu 29 Haziran Cuma günü, İzmir’i sel götürecek biçimde meydana geldi.

İran ise uzun yıllardır görmediği bir kuraklıkla karşı karşıya. Musluklardan su akmadığı için halk ayaklanmış vaziyette. Hâl böyle olunca, İran “Sivil Savunma Kurumu Başkanı” General Gulamrıza Celali, “İran'da meydana gelen iklim değişikliğinde yabancıların parmağının olması şüphesi var. Ülkedeki bilim merkezleri de bunu teyit etmektedir. İsrail ve komşu ülkelerden biri, İran'a giren yağmur bulutlarını yağmaması için kısırlaştırıyor. Bunun yanı sıra bulut ve kar hırsızlığıyla karşı karşıyayız.” açıklaması yaptı.

Gerek bizdeki yanal yazarın, gerekse İranlı generalin iddiaları doğru olabilir mi?

Önce şu yalın gerçeği hatırlatalım: Bu anormal ve bilhassa ilgisiz mevsimlerdeki yağışlar veya İran örneğinde olduğu gibi bazı bölgelere aylarca-yıllarca yağış düşmemesinin sebebi KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ/KÜRESEL ISINMADIR. Bu tamamen insan kaynaklıdır. Dünyayı insanlar ısıtmaktadır. Küresel ısınmanın birinci derecedeki müsebbipleri ise PETROL ve KÖMÜRdür.

Biz çevreciler, bu katı gerçeği yıllardır haykırıyoruz. Ve uyarıyoruz; eğer küresel ısınmayı derhal durduramazsak, “anormal yağış rejimi” daha da anormalleşecek… Seller, fırtınalar, dolu afetleri artacak… Fakat bunlar suyu bollaştırmayacak… Düzensiz yağış felaketlere sebep olurken, meyve ve sebzeye, tahıla zarar verecek. Susuzluk ve kuraklık artacak. Bu mesele, yerkürenin en hayatî, çözümü bir dakika bile geciktirilemez meselesidir.

Bu katı gerçeği hatırlattıktan sonra yukarıdaki iddialara dönelim.

35 sene kadar önce şu iddia dile getirilmişti: Geri kalmış ülkelerin gelişmiş ülkeler karşısında hiç şansı yok. Teslim olmak zorundalar. Adamlar, icabında, senin üzerindeki yağmur bulutunu kendi ülkesi üzerine çekecek, seni susuz bırakacak.

İranlı general ne diyor: Bulut ve kar hırsızlığıyla karşı karşıyayız!

Bu iddianın ciddi bir biçimde incelenmesi, araştırılması gerektiği kanaatindeyim.

Her şey olabilir!

Herkesten, her şeyden şüphelenmeliyiz!

Tabii “küresel ısınma” gerçeğini göz ardı etmeden ve çözümünü bir saniye bile ertelemeden!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayretler içinde okudum.

Kerim Korkut 
 11.07.2018 21:20
 

Olumsuzlukların tümü insan faktörüyle ilişkilidir.Teknoloji hızla ilerliyor.Vücudun eskiyen organlarını üretmeye koyulan insan bulutlara da rahatlıkla müdahale edebilir.Dempremler yaratılabileceğini de biliyoruz.İnsanlık işbirliğine gitmeliidir...Selam ve saygılar.

Abbas Oğuz 
 06.07.2018 16:52
 

Çok önemli bir konu gerçekten... Konunun üzerine bilinçle gidip aydınlatmak gerek... Bugünlerde en doğru gerçek şüphelenmek ve üzerine bilimsel olarak yaklaşıp gerçeği görmek ve ona göre bilimsel çözüm üretip sorunu yok etmek olacaktır... Saygılarımla:)

Halil Güven (Sökeli) 
 06.07.2018 8:08
 

Sayın Cengiz! Bence de bu suçlamaların incelenip ıspatlanması gerekir.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 05.07.2018 14:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1412
Toplam yorum
: 5027
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1221
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Okul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster