Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
4089
 

İran Azerilerine uygulanan zulüm

İran Azerilerine uygulanan zulüm
 

İran'ın kuzeyinde büyük bir Azeri nüfus yaşamaktadır. Resmi kaynaklara göre İran'ın %16'sını Azeriler oluşturmaktalar. Bu açıdan bakıldığında dünyada en fazla Türk azınlığın yaşadığı ülke İran'dır. Ama milli kimliklerini koruyacak hiçbir hakka sahip değildirler. Farslarla tek ortak özellikleri Şii müslüman olmalarıdır ve bu özellikleriyle kolayca asimile olmaktadırlar. Kendi dillerinde eğitim hakkına, basın, yayın hakkına sahip değiller.

Öyle ki İran'ın başkenti Tahran'da Azeriler üzerinde yapılan bir ankette buradaki Azerilerin %30'u ana dilini Farsça olarak belirtmiştir. Bunların hepsinin Azerice konuştuğu teyit edilmiştir. Bu asimilasyon politikasının resmi kanıtıdır. Bir topluma soykırım uygulamakla onları asimile etmek arasındaki fark nedir? Ölmezsiniz kimliğinizi kaybedersiniz. Ama nihayetinde öleceğiniz için kimliğini kaybetmiş nesillerin ataları olarak tarihe geçersiniz.

İran'da yasal ve kültürel haklarını talep eden pek çok aktivist İran hükümetince tutuklanmakta, işkenceye maruz kalmaktadır. Bazı aktivistler de idam edilmiştir. Çin'de Uygurların hakkını savunanlar  kendileriyle hemen hemen aynı dili konuşan İran Azerilerinin hakkını niye savunmuyorlar?

Gayri-resmi rakamlara göre İran Azerilerinin nüfusu 30 milyondur ki bu da % 40 oranla Perslerle aynı sayıda olduklarını gösterir.

Asimilasyonun en açık kanıtı İran halkının kimlik aidiyetini gösteren anketler olmuştur. Humeyni iktidara geldiğinde İran halkının % 40'ı kendisini Farsi olarak ifade ederken, bugün bu oran % 60'a çıkmıştır.

İnsan Hakları raporlarına göre İran cezaevinde 1000'in üzerinde Azeri öğrenci Pan-Türkist fikirler yaymak ve terörist faaliyetlerde bulunmak suçuyla yatmaktadır. Toplam 20.000 Azeri Türkü aynı suçlamalarla hapiste bulunmaktadır. Milli kimliklerinin Azeri olduğunu ifade edenler kamu sektöründe çalışmaktan mahrum edilmektedir.

İran Azerbaycan-Ermenistan anlaşmazlığında da açıkça Ermeni tarafında yer almaktadır. Öyle ki İran 1990'larda Azeri-Ermeni çatışmasında Ermenilerden kaçan Azerileri kabul etmemiş ve ölüme terk etmiştir.

Pers faşizmi Pehlevi hanedanının kurucusu Rıza Pehlevi ile başlamış ve onun döneminden beri en önemli etnik grup Azerilerin üzerinde sistemli bir asimilasyon politikası uygulanmaktadır. 1979 İslam Darbesi'nden sonra da asimilasyon politikası Şii mezhebi üzerinden devam ettirilmektedir.

Bugün İran'da Azerilerin Farsi olduğunu iddia eden tezler ileri sürülmektedir. Bu tezlerden biri Azerilerin Fars kökenli olduğu ama Moğol istilasından sonra Türkleştiğidir. İkinci tez ise Osmanlı'nın İran'da egemenlik kurmak için bu bölge ahalisini Türkleştirdiği yönündedir. İran bu tezleriyle bile yanılgıya düşmektedir. Zira Azerilerin nasıl Türkleştikleri değil, şu anda hangi ulustan oldukları ve hangi dili konuştukları önemlidir. Sonradan Türkleşmiş olsalar bile şu anda Türk kimliğine sahipler, haklı olarak eğitim ve kültürel haklarını istemektedirler.

İran Azerilerin yoğun olduğu kuzeydeki bazı şehirleri bağlı bulundukları eyaletten kopararak Fars nüfusu yoğunluklu eyaletlere bağlamaktadırlar. 1994'te Zencan eyaletine bağlı Kazvin bu eyaletten ayrılmıştır. Bununla Azerileri bölmek, nüfuz alanlarını daraltmak, siyasi birlik gayretlerine darbe vurarak, onları sindirmek amaçlanmaktadır.

Azerbaycan Azerileri ile İran'daki soydaşlarının arasındaki farklılıklar Fars zulmünün kanıtıdır. Kuzeydeki Azeri kadınlar istedikleri gibi giyinip, gezebilmekte, siyasal haklarından faydalanmaktadırlar. Ama İran'daki Azeri kadınlar sokakta bile özgürce dolaşamamaktadır. Giyimlerine ve sözde dini ahlakı bozabilecek hareketlerde bulunmaları tehlikesinden ( ! ) dolayı hareketlerine bile müdahale edilmektedir. Zira coplu ahlak polisleri her yerde karşılarına çıkmaktadır.

Türkiye'nin turancıları sürekli olarak Çin'in Sincan Uygur özerk bölgesindeki Uygurların zulme uğradığını ve Türkiye'nin de buna sessiz kaldığını iddia ederler. Rusya'nın Çeçen-İnguş özerk cumhuriyetindeki Çeçenler için de hakeza aynı iddiaları vardır. Ama Gürcistan'daki Abhazların ve İran'daki Azerilerin maruz kaldıkları baskıları hiç gündeme getirmezler. Acaba bu durum iki ülkenin Türkiye ile dostluğundan mı kaynaklanıyor? Yoksa Türk milliyetçilerinin özellikle Ruslara ve Çin'e olan kadim düşmanlığından mı kaynaklanıyor? Sovyetler ve mirasçısı Rusya Türk azınlıklara özerk cumhuriyetler kurma hakkı vermiş, kendi resmi dillerini, bayraklarını, milli marşlarını kabul etme hakkı tanımıştır. Rusya nüfusunun % 20'si azınlıklardan oluşmaktadır ve bunların çoğu Türk kökenlidir. Federasyon dahilinde olan 21 özerk cumhuriyetin çoğu Türklere aittir. Türkler kendi dillerinde eğitim hakkına da sahiptirler va bu da asimilasyon önünde ciddi bir engeldir. Rusya'da milliyetçi adıyla bir parti kurulması yasaktır. Rusya'nın faşisti Jirinovski'nin bile partisinin adı Liberal Demokrat Parti'dir ve bu şahıs etnik ayrımcılık yaptığı için pek çok kez ceza almıştır. Çin Uygurları da özerk cumhuriyete sahip olarak yerel ve kısmen bağımsız devlet teşkilatını kurmuşlardır.

Mesele Türklerin hangi devletlerde yaşadığı değil, hangi devletlerde haklarından mahrum olduğudur. Dini totalitarizmin temsilcisi İran'da Türkler asimilasyon ve baskı politikalarına maruz kalmakta ancak Türkiye bu Türk azınlığın hakkını savunmamaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sn.ekim sen ben bir iranli azeri turku olarak yazdiklariniza katilmiyorum tum iranda yasayanlar her dilden olsa fark etmez gerek turk,fars,kurd,mazeni ve....(57 dil ve lehce)ayni haklara sahibler ama bu kadar insan bir musterek dille konusmak zorunda ayni turkiye gibi ki oradada turkler,kurdler ermeniler ve ... yasamakta ve bir musterek dil gereklidir.saygilar

rad max 
 08.09.2013 23:38
 

Ulkemizde birde su yanlisliklar yapiliyor kanatimca hem de net,Sah İsmail için `acem değil Turk,Acem mülküne oturmuş Turk hukumdari` deniliyor.Evet dogru Sah Ismail han bir Azeri Turk hukumdaridir hemde tartismasiz.Iyi de Acem kim?benim bildiğim Acem :Azeri Turklerine deniliyor Farisilere değil,burada bir yanlislik var bu husus net bir sekilde acikliga kavusturulmalidir. Acem: Farisilere deniliyorsa sayet ;Sah Ismail han nereden acem mülküne oturmuş bir Turk hukumdari oluyor?Safevi Devleti,bugünkü Azerbaycan ve Iran Guney Azerbaycan merkezli bir Devlet idi.Iran Fars eyaleti de bu bugünkü Azerbaycan ve Iran Azerbaycani merkezli Safevi Devletine bagli idi,Farslar Azeri Turk`lerinin yönetiminde idi ta ki 1924 yilina kadar yani Nadir Sah devrilene kadar.Turkiye ve Turkiye Turkleri olarak artik Osmanli ile Azerbaycan,Iran Azerbaycani merkezli Safevi Devleti ile en son Iran Kacar Develti arasinda taraf olmamali bilakis birbirimizle kenetlenmeli birbirimizie sahip cikmaliyiz.Yavuz Sultan Selim Han ile Sah Ismail Hani artik gonullerimizde baristirmali,halen bu nedenle aramizda az da olsa devam eden kirginkilari sonlandirmaliyiz.Her iki liderede karsilikli saygi duyulmali ve sahip cikilmali ve onere edilmelidir.Turkiye`de artik önemli yerlere Safevi hukumdari Sah Ismail Hata-i adi verilmeli,Cumhurbaskanligi forsunda halen var olan 16 Turk Devletini temsil eden 16 Yildiz arasina 17 nci Turk devleti olarak Safevi Devletini temsilen 17 nci yildiz dahil edilmelidir.

Sebahattin ÜSTÜN 
 07.09.2013 23:26
 

Sayin Basbakanimiz Sayin Recep Tayyip ERDOGAN bey tarafından zaman zaman gerektıgınde dillendırdıgı`Turkiye Cumhuriyeti Devleti butik Devlet değildir `sozu cok yerinde bir sözdür.Elbette Turkiye Butik bir Devlet değildir;basit,kucuk,hic bir ise yaramaz,vizyonsuz,kendine hayri olmayan,ice kapanmis,amacsiz bir devlet değildir ve de olamazda.Turk milletide ayni sekilde buyuk emelleri olan,vizyonu en ust seviyede olan bir millettir.Ice kapanmis,vizyonsuz,ufku daraltilmis, ruhu alinmiş avlak bir millet haline getirilmesine asla müsaade edilmemelidir.Turkiye olarak oncelikle,basta Kafkaslar,Asya ve Orta Asya`daki Turk Devletleri,Adadaki KKTC ile ve bu ulkelerdek Turk soydaslarimizla cok siki etnik,kültürel,sosyal ve ekonomik dayanisma içerisine girilmelidir.Bahsi gecen Turk Devletlerine ve bu ülkede yasayan Turk soydaslarimiza karsi zaman zaman ülkemizde bilincli ya da bilincsiz yanlis soylem ve uygulamalara sahit olmaktayız. Adeta Turkiye ve diğer Turk Devletleri ila bu ülkede yasayan Turk irkdaslarimiza yönelik birlik ve beraberlik, etnik bağlamda dayanisma sosyal,ekenomik ve siyasal isbirligi,birbirimizle entegre olmaya yönelik politkamizi baltalama ve çökertmeyi amaç ediniyor. Sanki Turkiye ila diğer Turk Devletleri ayni millet degilde tamamen farkli etnik kimliğe ve kültüre ve farkli bir dile sahip imiş gibi imaj yaratilmaya calisiliyor.Birlik ve beraberliğimiz engellenmeye calisiliyor gibi. Bir ozel Tv. Kanalinda, Turkiye`ye( ayni zamanda onunda ülkesi sayilan ülkeye) gelmiş ve de en önemlisi Turkiye Devleti vatandasi ilede evli olan Azebaycan vatandasi Azeri Turk`u bayana Tv.sunucusu bayan oyle sorular yöneltiyor ki hemde israrla sanki Azerbaycan bir Turk Devleti değil Azerbaycan ulkesınde yasayan Azeri Turk`lerininde Turklukle uzaktan yakindan alakalari yokmuş gibi tamamen farkli etnik,kultur ve dile sahipmişiz gibi ayristirici sorular yöneltiliyor adeta bayani rencide etti, Azerı Turk`u olan bu hanifendi de bu sacma safan sorular uzerıne sunucu bayana su sekilde

Sebahattin ÜSTÜN 
 07.09.2013 23:25
 

Azerbaycan ve Iran Azerbaycan`i Turkiye`nin kardes ulke ve topraklaridir.Dogu Azerbaycan`in Iran`a bagli olmasi Turkiye`nin bu bolgeye sirtini donmesi gerektigini gostermez bu buyuk bir gaflet ve delalet olur.Iran Azerbaycaninda olsun Iran`in ic kesimlerinde olsun milyonlarca Turk soydaslarimiz var bunlarla mutlaka dayanisma icerisinde olunmali sosyal,siyasal ve ekonomik baglaminda, bu Turkiye Devleti yoneticilerinin vazgecilmez vazifeleridir aksi takdirde tumTurk dunyasina ihanet etmis olurlar.Kimden çekiniyoruz Turkiye olarak?Iran bizden cekinsin.Iran bugun Fars yonetiminde dir, 1924 yilina kadar binlerce yil sure ile Turk`lerin yonetiminde baska bir Turk Devleti idi yani daha 1924 yilina kadar sure Ingiltere emperyalizminin yardimi ile Fars`larin Iran yonetimini ele gecirip Iran ulkesini yogun Fars`lastirma politikasini uygulamaya koyana kadar.Fars polikasina destek vermenin alemi ne?Iran Turk`lerine sirt cevirmenin alemi ne ne yapilmak isteniyor? dunyada hangi ulus boyle bir politika izliyor.Iran Fars yönetimince Azeri Turkleri ve diğer boylara mensup Turk`ler asimilasyona tabii tutuluyor,Farslastirilmaya calisiliyor,etnik kimlikleri,kulturleri ve dilleri yok edilmeye calisiliyor buna nasil seyirci kalinabilinir?Avrupa ulkeleri bile icimizdeki vatandaslarimiza ustelik ayni soy ,irk ve kulturu paylasmadiklari halde kendilerinden tamamen farkli etnik kimlige mensup insanlarimiza el atiyor ve kendi politik cikarlari dogrultusunda nasil yonlendiriyor gormuyorlarmi bizi yonetenler?

Sebahattin ÜSTÜN 
 07.09.2013 23:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1843
Kayıt tarihi
: 28.03.12
 
 

1981 yılında Bursa'da doğdu. İnönü Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster