Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '08

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
526
 

İran Cumhurbaşkanı ziyareti üzerine

İran Cumhurbaşkanı ziyareti üzerine
 

Bir başka ülkenin cumhurbaşkanı başka bir ülkeyi ziyaret ettiğinde tabiiki her ülkenin kendine göre değerleri vardır. Bu değerlere de saygı duyulması gerekir. Saygı duymayacaksa o zaman gelmesininde bir anlamı yoktur.

Ama dikkat ederseniz bizden daha güçlü ülkeler geldiğinde genelde bizim değerlerimizi de takmıyorlar bizi de takmıyorlar. Bizden daha güçsüz Ürdün, Suriye vb. ülkeler geldiğin önlerini ilikliyorlar ve saygıda kusur etmiyorlar. Normali bu olmalı bizim yaptığımız gibi.

Ancak her şeyi bir tarafa bırakalım , bugün gelişmişlik her şey demek. 80 yıllık Cumhuriyette neden ilerlemedik neden halen geriden takip ediyoruz. Bunları irdelemek gerekir.
Gelişmiş ve güçlü bir ülke değilseniz kimse sizi takmıyor günümüz dünyası.

Bırakalım birbirimizle uğraşmayı, her şeyi bir tarafa bırakalım nerde hata yapıyoruz özeleştirisini yapmak gerekir. Toplumun her bireyinin görüşleri değerli olmalı, insan hayatı değerli olmalı.

Yoksa hep önünü ilikleyen hep biz olacağız.
Onlarda çağımızın EFENDİLERİ.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Savaş Dönen, Devletlerarası ilişkilerde, tarafların değerleri ve inançlarından yola çıkılarak ilişki kurulmaz. Peki, yapılanlar nedir? İkiyüzlü bir siyaset takip ediliyorsa, gelenler, bazı tavizler koparmak, sizin gönlünüzü kazanmak için (Özellikle bu beklentiler doğu kültür anlayışında vardır) sizin değerlerinize saygı gösteriyor gibi gözükecektir. Örnek; İngiltere Kraliçesi ülkemize gelir gelmez ayağının tozu ile anıtkabire gitti. Oradan da Bursa Yeşil Camiye Başörtüsü ile Kuran dinlemeye. Bu karşısındakine saygı göstermek değil en hafif tabiri ile samimi olmamaktır. Batı, bizim İslam ülkeleri ile birlik olmamızı, petrol üzerinde bir ağırlık oluşturarak batı çıkarlarına engel olmamızı istememektedir. Bunun için geçmişte Çok uğraştılar. İşin magazin tarafı, saf birilerini kandırmak içindir. Değilse birinin değeri, diğerini pek fazla da ilgilendirmemektedir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 15.08.2008 15:13
Cevap :
Özelde İran genelde şuanki durumumuz üzerinde bir değerlendirme yapmış bulunmaktayım. Ancak tabiiki dediklerinize katılıyorum. Basına yansıyan ilişkiler vardır yansımayan kısımlarda vardır bunda kuşku yok.  15.08.2008 21:43
 

Size katılıyorum. Yerinde tespitler.

Emel Sever 
 15.08.2008 10:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 527
Kayıt tarihi
: 14.08.08
 
 

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakultesi Bilgisayar Öğretmenliği mezunu.2003 yılından beri Diyarbakır Si..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster