Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Haziran '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
705
 

İran gemisi Gazze'ye gitmiyor

Orta Doğu’da Diplomasi Dersi

İran’da Mavi Marmara gibi bir gemi mi yoktu da Gazze’ye gitmekten vazgeçti.

Beğenmediğimiz İran diplomasiyi bizden daha iyi biliyor ve uyguluyor.

İran bizim gibi yapmadı ve Amerika ve İsrail’in ekonomik ve askeri yaptırımlarını ve diplomasi oyunlarını çözdü ve Gazze’ye yardım gemisini göndermekten vazgeçti. Çünkü ekonomisi ve yönetimi Molların elinde olan İran’da Şeyhülislam ve İran Devrim Muhafızları iş ekonomik yaptırımlara (İran’da bu grupların yaptığı uluslararası ticarete Amerika ve İsrail’in yaptırım uygulama tehdidi ve imkanı) gelince hemen çark etti ve gemiler gitmeyecek diye açıklama yapıldı. Çünkü İran Orta Doğu’da diplomasiyi, ülkelerin yapılarını ve Orta Doğu dünyasını bizden çok daha iyi biliyor. Biz ise her türlü politikamızı günü birlik olarak yaptığımız ve diplomasi derslerinden hep kaldığımız için Mavi Marmara gemisinde 9 insan öldü. İran ise erkenden uyandı ve geri adım attı. Molların ve diktatör Ahmedi Nejad’ın yönettiği dediğimiz ve beğenmediğimiz İran bile uluslar arası diplomaside bizden kat kat önde.

Aslında son günlerdeki olaylara baktığımızda tüm dünyada tarihlerinde bizi örnek alıp bayraklarına bile ay yıldız koyacak kadar bizi örnek almış birçok ülkenin bulunduğu dünyada bizim sağlam ve duruşu yerinde olmayan, sürekli olarak bir ileri bir geri gider pozisyonda olan, ulusal ve uluslar arası arenada güven vermeyen bir hükümet tarafından yönetilmemiz ülke durumumuzun içler açısı halinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hükümeti yönetenler içinde Mavi Marmara gemisini alttan alta destekleyen ve hükümetin hem muhafazakar hem de Pensilvanya uzantısı kolunu temsil eden grup ya da gruplar oldukça biz sürekli olarak diplomasi dersinden bütünlemeye kalır kalır dururuz. Sağlam bir duruşu olmayan ve çatlak seslerin ve isteklerin çıktığı bir yönetimde çatlayan bölgelerden terörde girer, bizi adam yerine koymayan Araplar ve İran’da girer, Amerika da girer. Brezilya bile çabuk uyandı ve nükleer arabulucu ülke olma görevini bıraktığını söyledi. biz ise hala İran gibi olacağız, Orta Doğu’yu yöneteceğiz diye konuşup duruyoruz. Biz önce kendimizi düzgün bir şekilde yönetsek gerisi kolay. İran konusunda çıkan haberekte yer almakta.

Hürriyet 25.06.2010

Planet

İran filosu Gazze'ye gitmekten vazgeçti

İran resmi haber ajansı IRNA, İran'dan Gazze'ye gidecek yardım filosunun iptal edildiği bildirdi. Öte yandan, ABD Senatosu İran'ın Devrim Muhafızlarıyla iş yapan şirketlere sert yaptırımlar uygulanmasını oybirliğiyle kabul etti. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner ise, 'dünyanın artık eskiden olduğu gibi ABD'ye bel bağlayamayacağı' açıklamasında bulundu.

İşte dünyada günün öne çıkan manşetleri:

CNN/HAARETZ: İran filosu Gazze'ye gitmiyor

İsrail'in deniz ablukasını kırmak için İran'dan Gazze'ye gidecek yardım filosunun iptal edildiği bildirildi.

İran resmi haber ajansı Uluslararası Filistin İntifadasını Destek Konferansı Genel Sekreteri Hüseyin Şeyhülislam'ın "İnsani yardım taşıyan İran gemisi Gazze'ye gitmeyecek" dediğini ifade edildi.

IRNA Şeyhülislam'ın Raşt şehrinde yaptığı açıklamada geminin Perşembe günü hareket etmesinin planlandığını ancak İsrail'in kısıtlamaları dolayısıyla yolculuğun Pazar'a ertelendiğini belirtildi.

Şeyhülislam bunun üzerrine yetkililerin yolculuğu tamamen iptal etmeye ve yardımları Gazze'ye başka yollardan göndermeye karar verdiklerini söyledi.

Haaretz gazetesi ise bu plan değişikliğini "İsrail'in tehditleri sonucu" diye duyurdu.

Şeyhülislam, "Siyonist rejim Gazze halkına yardımı siyasi bir mesele haline getirmiştir ama biz konuyu siyasallaştırmak istemiyoruz. Bizim en büyük isteğimiz Gazze'deki ablukanın kırılması. Siyonist rejim BM'ye bir mektup göndererek İran ve Lübnan gemilerinin Gazze'ye gelişini bir savaş ilanı olarak algılayacaklarını ve ona göre hareket edeceklerini bildirdi" dedi.

İsrail Ordu Radyosu da 60 aktivisti taşıyan bir başka İran gemisinin Hazar Denizi üzerinden Gazze'ye gelmeye hazırlandığını duyurdu. Bundan birkaç gün önce de Lübnan basını Mısır'ın İsrail’in İran gemilerinin Süveyş Kanalı üzerinden ülkeye girişine izin vermediğini bildirmişti.

Bu arada dün ABD Dışişleri Bakanlığı filoları "sorumsuzluk" olarak nitelendiren bir açıklama yaptı. Açıklamada bölgeye yardım göndermek isteyen ülkeler için uygun kanallar olduğu ifade edildi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bizimkini Obama sildi ya, Düşen oyları az yükseltebilirmiyim diye oraya buraya saldırıyor. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 25.06.2010 14:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 537
Toplam yorum
: 198
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1866
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster