Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1610
 

İran Hürmüz' de de Şah! çekerse

İran Hürmüz' de de Şah! çekerse
 

Dünya petrol sevkiyatının 1/3 ü buradan geçiyor.


1 Temmuz dan itibaren İran' a petrol amborgosu uygulanması İran' ı büyük satranç tahtasında köşeye sıkıştırmış görünüyor. Bu sıkışıklıktan kurtulmak için İran Hürmüz Boğazını kaptırsa ne olacak, petrol sevkiyatı ne şekilde gerçekleşecek, bölge ülkelerinin üstleneceği yeni roller ne olacak, bu ihtimalin önlemi özellikle ABD tarafından alındı mı?

Yukarıdaki sorulara benzer birçok kritik soru boğazın kapanması halinde sorulabilir. Üzerine düşünmek istediğim soru ise Boğazın kapanması ihtimaline karşı ABD önceden önlem aldı mı?

Cevabı çok zor olmamakla birlikte 2 önlem aldığını düşünüyorum. Birincisi Irak üzerinden sevkiyatın gerçekleştirilmesi, ikincisi İran' a askeri bir müdahale. İkinci ihtimal ABD nin bölgeye askeri güç göndermesi anlamında daha ağır basıyor gibi görünse de bu askeri gücü boğazın kapanması halinde yeni yoldan taşınacak petrolün güvenli bir şekilde sevkiyatı için de kullanabileceği unutulmamalı. Ki bu anlamda İrak gereken alt yapıyı kurmak için adımlarını 2012 nin ilk çeyreğinde atmaya başladı bile. 200 km den fazla olan boru hattı tamamlandı ve 2013 de tamamının biteceğini belirten Irak Basra petrolünü Ceyhan yönüde dahil olmak üzere birçok yöne dağıtabilecek.

Bu kısa vadeli bir çözüm planı. Uzun vadede ise çok daha büyük bir plan var. Petrolü Banias Limanı' na taşımak için (güvenli) Irak-Suriye boru hattını canlandırmak. Suriye' nin şu anda neden bu durumda olduğu, neden askeri bir operasyon için Batının Suriye için çok iştahlı olduğu, Suriye nin güvenli bir bölge olmasının ne denli önemli olduğu bu noktada sanıyorum ortaya çıkıyor. Bölgedeki tüm aktörler birbirine göbekten boru hattıyla bağlı olduğu ve konununda kesinlikle petrol olduğu düşünüldüğünde ABD bu bölgedeki aktif askeri ve siyasi manevraları anlaşılabilemektedir. Bu manevralar yıllar önce planlanmış bir oyunun sahneye konması olarak düşünüldüğünde çok tititzlikle hazırlandığı ve uygulandığı da aşikardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bütün dünya Amerika'ya hizmet etmek üzerine inşa edilmiş, kurulmuş sanki. İstedikleri ülkeye girip, istedikleri kaynaklara el koymak için senaryo içinde senaryo üretiyorlar. Barış adı altında ülkelere girip vahşet pompalıyorlar. İnşallah kendi kazdıkları kuyuda, kan deryasında boğulurlar bir gün. İlahi adaleti bekliyor, dua ediyorum. Tanrı dünyayı Amerikanın ve müttefiklerinin zulmünden-vahşetinden korusun.

Ayrıntıda gezinmek 
 23.07.2012 13:27
Cevap :
İlahi adalet bence sadece doğada bulunuyor. Örnek vermek gerekirse ozon tabakasını deldik, ve güneş ışınları olması gerekenden çok daha yoğun ve zarar verici düzeyde dünyadaki hayatı tehdit ediyor, buzullar eriyor, iklimler değişiyor, sıcak-soğuk su akıntıları sadece bu sebepten dolayı değişiyor. Doğa intikamını alıyor, almaya devam ediyor ve böyle giderse de edecek. Var edenin var ettiği bir varlık, yine var edenin var ettiği başka bir varlığı yok ediyorsa, o yok olmanın sonunda yok eden tarafda yok olmaya mahkum olacaktır. İlahi adalet işte burada. ABD nin durumu biraz daha farklı. Soğuk Savaş' ın bitmesinden sonra çift kutuplu olan dünya maalesef tek kutuplu bir güce döndü. Bunun değişmesi dediğiniz gibi ilahi adalet ile mümkün, kendinide yok edecek bir savaşa girmesi halinde maalesef nüklüer gerçeği çok şeyi silecektir. Umarım böyle bir durum hiçbirzaman olmaz. Ama tek kutuplu devam eden bu dünya düzeni umarım bir gün barışcıl bir biçimde değişir.   23.07.2012 15:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 8
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2182
Kayıt tarihi
: 04.07.12
 
 

Ululsararası İlişkiler mezunu. Bankacı. Yarı profesyonel fotoğraf meraklısı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster