Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Aralık '10

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
716
 

İranlı halı sanatçısı

İranlı halı sanatçısı
 

Yine güzel bir akşam yemeginde can dostumla beraberim. Yine güzel projelerin içinde yer alma heyecanındayım. Geçen aylarda Gazi Üniversitesinin açtıgı resim yarışmasında ilk ellinin içinde olma mutlulugunu yaşadık . Şimdi yeni projeler üstünde çalışıyoruz. 

Bir yandan yeni ilgi alanımın içinde olan reiki hakkında arkadaşıma pozitifligin aslında bir enerji oldugunu ve biz bu enerjiyi nasıl kullanmamız gerektiginden hatta uzun yıllar önce çok sevdigim birini düşünerek ona enerjimi gönderdigimi ertesi sabah bana maille ulaşmasından bahsettim. Sevgi enerjimi hemen hemen her gün gönderiyorum ve biliyorumki oda beni unutmadı ve beni sevgiyle anıyor. Yazarlık böyle bir şey yeni üretecegimiz konular için yeniliklere açık olmak gerek. Sitemdeki köşe yazıma ilginç yazılar eklemeyi seviyorum ve sonrasında bunun bir kitap halinde basılacagı günü bekliyorum. Tabi kitabımda daha farklı gelişmeler olacak. Akşamımızın bir özelligide benim dogum günümün olmasıydı. 

Can dostumun beni ne güzel tanıdıgını bilirim neleri sevdigimi nasıl giyindigimi benden daha iyi bilir ve yine çok şık bir mini elbiseyle şımarttı beni.. Gerçi mum üfleyip pasta kesmedik ama güzel bir akşam yemegi, bol salata ve köftelerimiz vardı. Cevahir alışveriş merkezinden otoparka giderken dikkatimizi çeken birde sergi gördük.ilgi alanımızın içinde olan bu sergiyi gezmek keyif verecekti bize. Hayranlık içinde muhteşem ötesi resimlerin hepsi sanki tablolarından dışarı çıkacak gibiydi.. Bu nasıl bir yaglı boya teknigi diye düşünürken sonrasında bunun kadife üzerine yapılmış yaglı boya diye yorum getirdik.Sonrasında elimizle dokundugumuzda bunun halı oldugunu anladık. İlgili bakışlarımızdan olsa gerek yanımıza bir bey geldi.. 

Can dostumla bu tablolar hakkında bilgi almaya başladık Aslen İranlı olan halı dokuma sanatıyla ugraşan, çocukluk yaşlarda babadan oğula geçen bir meslek oldugunu öğrendik. Kendi ülkelerinde halıya verilen önemden bahsetti. Ayak altında olan halıları duvarlara taşıdıkların, Azerbaycan’da uzun yıllar kaldıgını ve adının Karim Tahmourei olduğunu ögrendigimiz sanatcı yarım Türkçesiyle kendi el sanatlarını anlattı bize. Dergi ve gazete küpürlerinide göstermeyi ihmal etmedi. Cumhurbaşkanımızla olan resmini gururla gösterdi.Türkiye’yi sevdigini ve bu ülkede güzel projelerde bulundugunu, Doguda yetişen kız çocuklarına gençlere ve evli tüm bayanlara kurs verildigindende bahsetti.Hem kendi işini büyüten , hemde doğunun kadınlara destek verdigini anlattı. 

Tüm tabloların her ilmegindeki verilen değerden bahsetti ve fiatların 300 liradan başlayıp milyarlara kadar ulaştıgını ekledi . Zahmetli ama o derecede muhteşem eserler çıkarılması... muhteşem ötesi... Emziren bir anne motifinden , koşan beyaz bir at yada kız kulesinin o muhteşemligi... Yazarlık böyle bir şey .. ayak üstü bir kısa konuşma , resim çekimleri... ve bir akşam oturup sakin kafamla halı sanatını ve sanatcı KARİM TAHMOURESİ yazmak. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli arkadaşım eskiden her evin en az bir duvarında İran halısı denen o duvar halıları bulunurdu. O zamanların evleri betonarme değildi. Duvarlar kireçle badana edilirdi. Biz çocuklar o duvar halılarınındaki tabloları izler hayallere dalardık. Bu güzel yazınız beni o eski ve unutulmaz günlere götürdü. Kaleminiz resim fırçanız gibi elinizden düşmesin. Sevgi ve sağlıcakla kalım.

hazandagüzeldir 
 06.01.2011 14:44
Cevap :
merhaba ne güzel anlattın eski evleri ve duvar halılarını aslında geçmişe özlemmi var içimizde ne? eski zamanların zorlugunun yanında eğlencelerde o denli güzeldi.. güzel dileklerin için teşekkürler  07.01.2011 9:13
 

Duvar halısı denince aklıma çocukluğum geliyor, biz küçükken çoğu evde kocaman büyük duvar halıları vardı, duvarlarımızı bu halılar süslerdi sonra ne oldu kaldırıldı. Sonra çek yatların üstünde örtü olarak gördük sonra da görmez olduk ama bu sanat eserleri her ne kadar o duvar halılarını düşündürtsede ayrı birşey... tuval üstünde çerçeveli tablo ve muhteşem... emeklerine sağlık diyorum ve bunu bu kadar güzel anlatan dostumunda kalemine sağlık.. başarıların daim olsun... hergün yeni bilgilerle beslenmek güzel:)) Sevgilerimle...

Selma GÜRBEY TAŞDELEN 
 05.01.2011 12:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 63
Toplam yorum
: 127
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1927
Kayıt tarihi
: 15.01.10
 
 

Emine Zaimoğlu 21/12/1971 doğumlu. Nişantaşı Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi resim bölümünü okudu. R..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster