Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Haziran '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
833
 

Irgatlar bu ülkenin onurlu insanlarıdır

Irgatlar bu ülkenin onurlu insanlarıdır
 

Görsel alıntı


 

İnsanlar gayelerine ulaşmak için varacakları menzil yolunda mola verirler. Umutlar ve hayaller kurarlar, hayırlı dönüş için dileklerde bulunurlar.   

Son yolculukta ise  varılacak menzil belli. Ümitler, düşler, arzular yolcudan önce hayata veda edeceği için, son yolculuğun molası ve geri dönüşü yoktur.

Canlı varlık insanın hiçbir organının yedek parçası bulunmaz, satılmaz. Aklın, sağlığın, sıhhatin kadir kıymeti bilinmez ise ya akıl gider, ya sağlık gider.

Öyle ise aklın ve sağlığın zayi olmaması için her konuda dikkatli olmak gerek. Allah korusun özellikle aklın membası beyin arızalanırsa tamiri mümkün olmaz.

İnsan ne dediğini bilmez, durduğu safın yeri belli olmaz, dilinden tuzlu yağlar dökülür. İnsanları küçük düşürücü söz ve söylemlerde bulunur.

Allah’ın yarattığı canlı varlık insanları küçük düşürmek ve onları aşağılamak akıllı insanların kârı değil.

Hele birde insanları aşağılayan, küçük düşürenler İlim, bilim sahibi ise bu kişilerin dünü, bu günü araştırılır. 

Dün neredeydiler, bu gün neredeler. Onların yeri sabit mi, onlar istedikleri anda hem yanar, hem döner insanlardan mı?

Söz ve söylemleri neden Rahmani değil, neden eğriye doğru, doğruya eğri derler, neden dünya menfaatleri uğruna birilerin gözüne girmek için eğilir, bükülürler.  

Neden birilerinin yüreklerinde yer edinmek için şahsiyeti, karakteri, ilmi, bilimi, unvanı bir kenara atarlar. Bunlar dolu yağdanlığı taşımaktan bıkmazlar, usanmazlar.  

Böyleleri pohpohladıkları birilerine hep zarar verirler, Durmazlar yağcılığa devam ederlar. Yağladıkları insanların gücünü hep zayıflatırlar, erimeye kadar götürürler. 

Biri, birinin adına şarkı sözleri yazar ” Bakkallar, manavlar, berberler, kasaplar koalisyon hükümeti kurmuşlar ” der.

Bir diğeri, “ Halka bidon kafalılar”, göbeğini kaşıyan adam”der. Daha sonra " Ey muhallefet! Birkaç ırgat bir araya gelip iktidarı yıktınız, hadi yapında görelim " diye söylemlerde bulunur.  

Başka biri, Padişahı için methiyeli sözlerle ilahiler besteler şehzade tarafları seçimi ondan kaybettik diye kavga ederler.  

Çoğunluğu rençper, ellerliyle, göz nurlarıyla, güçleriyle çalışan, terli ve helâlından kazanan insanlar için “ Seçim birkaç ırgatın oyları yüzünden kaybedildi”  söz ve söylemleri halkın bir bölümünü küçük düşürme ve aşağılama demektir.

Bilmezler ki halkın bir bölümünü küçük düşürüp aşağılayan bu yağlı sözler onlara daha çok şeyler kaybettirecektir.

Bakkalların, manavların, berberlerin ve kasapların sarayları, köşkleri olmaz, onlar mevcut meşguliyetleriyle mutludurlar.

Irgatlar hep hareketli, helâlından kazanan terli insanlardır. Irgatlar bu ülkenin onurlu ve gururlu insanlarıdır.

Irgatlar artık Yasinlerin tuzlu methiyelerini, Hayrettinlerin yağlı sözlerini kale almazlar. Irgatlar hırsızlık, haksızlık, yapanları sevmezler.

Irgatlar haramı helal sayanları, halkı kandıranları, halkı korkutup ürkütenleri af etmezler.

Irgatlar zoru, baskıyı kabul etmezler yalancıların, hilecilerin, hırsızların ayakları altında ezilmezler.

Irgatları aşağılayan zihniyet bilmelidir ki ırgatlar yağcılık, yapmaz. Göze girmek için hiçbir çıkar peşinden koşmaz.

Irgatlar kul için eğilmez, kula kulluk etmez. Irgatlar Bey, Seçkin olmasa da yalansız, hilesiz, yaşamayı şeref sayarlar.  

Ey yağcılar artık ırgatlık dönemi bitti. Zaman, gücün şiddetini, ortadan kaldırmak ve hırsızların hesap verme zamanıdır.  

 

 

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yağcılıkta sınır tanımayan sözüm ona mevki sahipleri doz ayarlarını kaçırınca işte böyle makaraya alınırlar. Demek isterim ki aslında lafını bilmeyenin lafına gücenilmez ama gönül işte gel de gücenme. İnsanları yaptıkları işten dolayı küçümsememek lazım, esenlik dileklerim kardeşime...

Yurdagül Alkan 
 26.06.2015 1:02
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Başımın tacı bacım, birde bunları söyleyenin ilim ve bilim insanı olduğunu düşünün işte en düşündürücüsü de bu olmalı.Birilerine yaranmak için neredeyse eğriyi yıldız yapıp göğüslerine takacaklar.Saygılar sunuyorum.Tüm aileye sağlık ve mutluluk diliyorum.   26.06.2015 14:45
 

Merhaba sevgili Mehmet Burakgazi, bu namuslu, şerefli ( onurlu) millete "ırgat" diyenlere, hor görenlere ve tepeden bakanlara adam gibi adam olarak yanıt vermişsiniz. Dilinize sağlık. Ben denden de alın o kadar aziz dostum. Bu yağcıların belki bir gün benzini biter, akılları başlarına gelir...Bu millete ırgat diyenler utansın... Hak ve adalet elbette bir gün yerini bulurlar. Gün doğmadan neler doğar, Bekleylim görelim...Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 26.06.2015 0:17
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Sayın; Abdülkadir Güler; Bunları söyleyenin birde ilim ve bilim insanı olması üzüntüyü daha da artırıyor. Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   26.06.2015 14:43
 

Ne desem ne desem dedim şöyle bir düşündüm diyecek söz bulamadım hayat yada dedikleri sistem kişileri ,toplum maneviyatını değiştiriyor. Değişmeyense onur ve gurur gibi vasıflar bu da sahip olana yakışıyor. Selam ve sevgiler emeğine sağlık candost :)

Tülay EKER 
 22.06.2015 10:59
Cevap :
Kıymetli Tülay; Demek ki ülkemizde ırgatları küçümseyen, onları hor gören, onları tanımayan gökten gelenlerimiz de varmış. Allah akıl, fikir versin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  22.06.2015 15:24
 

Biraz vücudum halsiz düştü küçük problemlerden dolayı hastane ziyaretlerim arttı. İlaçlar bir tarafı yaparken başka bir tarafı yıkıyor vücutta malum. Merak edilmek çok güzel bir duygu teşekkür ediyorum size. Ettiğiniz dualar içinde gönülden amin diyorum. Şifa ihtiyacı olan herkese Rabbim işifa versin. Babalar Gününüzü de Kutlarım. Saygılarımla. .

Papatya Tarlası 
 21.06.2015 18:51
Cevap :
Kıymetli Selma öğretmenimiz; ( Papatya Tarlası )Tüm canlı, cansız yarattıkların sahibi,Dünyayı,yeri,göğü,deryaları tesis eden güç ve kudret sahibi,Yüce Allah benim kulum Selma'da sağlığına, sıhhatine ve mutluluk sevincine kavuşsun diye İzzet ve himmetiyle size şifalar versin.Merakım ve üzüntüm derinden geliyordu, siz bildirdiniz.Siz zaten bütün arkadaşlarımızın birinci derece yakını evlatları, bacıları gibisiniz.Bütün arkadaşlarımız da dualar etsinler.Kim bilir kiminki kabul görür.Sizi Yüce yaratana teslim ediyoruz. Odan daha güçlü, daha merhametli, daha emin, daha güvenli yoktur.Saygılar sunuyorum.Kızımızı, bacımızı, kardeşimizi üzmek istemiyorum.Ona Yüce Allah'tan şifalar diliyorum.Yağı,tuzu sevmeyen biri olarak gerçekten üzgünüm.   22.06.2015 10:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2085
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster