Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '19

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
83
 

İroni

Ellerim akşamdan geceye geçerken titreme nöbetini devralmak üzere. O vakitten itibaren yazman olamam, düş kurabilirim yalnızca. Kurduğum bütün düşlerin dirilerin yaşantısında gerçekleşeceğini bilerek bir ölü nihayetiyle düşlemek nedir bilir misiniz? Daha bir hasretle bakmak dünyaya , daha büyük umutlar çağırmak hayata dair, daha güçlü çekmek yarınları gün şafağından ve alnından öpmek için yeni günü tebrikler toplamak gerektir.

İroni söz dizimlerimizde pek karşılaşmadığımız bir kavram olarak hayatın herhangi bir yerinde, zamanında karşılaşan zıt durumların taşıyıcılarının birbiri ile bağıntılarından enerji ortaya çıkaran evrensel bir çözümleme pratiğidir. Zıtlıkların gerilim enerjisi birbirine denk ise işlem gerçekleşir değilse ironi oluşmaz. İroninin duygusal odağının olması kaçınılmazdır. Bu nedenle gülme- ağlama aynı durum üzerinde aynı şiddette oluşabilir. Trajik-komik olaylarla yüklü coğrafyalarda  acı ile mizahın, eleştiri ile melankolinin iç içe geçmiş hallerinden ideoloji,inanç,  yaşam tarzı, sanat anlayışı, dünya görüşü... vb yönelim ve yaklaşımlar ortaya çıkar. 

İroni kavramı anlamsal bağlantıları ile bir durumun yıkıcı, eksik, kusurlu, gülünç... yönlerini pamuk ipliğince ince ve pürüzsüz ifade etme tekniğidir.  İroniyi  kara mizah ve espri kavramlarından ayıran hayatın paradokslarını ve belirsizliğini içinde barındıran nükteli yapısıdır. 

İroni zıtlıkların bindirme kapasitesine göre uygulama alanı edinen estetik ve hareket amacıyla değerlendirildiğinde  özgürleştirici etkisi olan tümler bir yapıdır. İronik bir tavırla buluşan zıtlıklar tümlenme enerjisinin şiddetince dağılırlar. Farklı bakış açılarına evrilmemize yol açan ironi, etkiyi artırarak oluşumu hızlandıran , dilin imkanlarından yararlanarak anlamlar inşa eden yapısıyla "öteki anlam" aygıtlarından biridir. 

Gelişmelerin ilk yapıtaşı olan soruna en önde koşan söylem biçimi ironiktir. Bu nedenle ironi dili kaos ortamından çıkarabilecek, daha açık, net ve doğru söylemleri yakalayabilecek dolaysızlıktır. 

Soyutlama ve öğrenme yeteneklerinin kısıtlı olduğu durumlarda dilsel mimarinin ve yaratıcılığın kaynağı olan ironi alaycılıkla itham edillir.

Kabıma ne tam yerleşebildim ne oturabildim içinde. Oldum olası gezelenip durmaya sebeptir. Bir od buldum yandım yandım, köz tutmadım içinde, duyguların peşisıra divaneliğim ondandır. Bildiklerim kar etmedi aklıma, sandım ki pür oldum döndüm şaşkına. Gönülden gördüğümüz dünyaya derman, dünyadan gördüğümüz dertmiş gönle.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 141
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 99
Kayıt tarihi
: 04.01.12
 
 

Yazmak gönülden çağlayan bir sanattır. Vakti an, mekanı hayattır.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster