Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
395
 

İrtifa kaybetmenin işaretleri

İrtifa kaybetmenin işaretleri
 

Hukuk'a koruması gereken yerden saldırı gelirse, güvercin şahin olur ve demokrasi adındaki yavrusunu, kendisini korur. Demokrasi sevgi ister, saygı ister yoksa gelişemez. Güvercin gibi şefkat ister. Güvensiz ortamlarda güvercinler uçamaz, herkes bilir, gelişemez.

Seçimler yaklaşırken rejimin teminatı olan Anayasa Mahkemesi kararlarına yapılan eleştiriden öte bir anlam taşıyor. İktidar bu kadar irtifa kaybedebilir mi? Bilerek, rejimin ayağına kurşun sıkarak, nasıl mazlum rolüne soyunabilir? Cumhurbaşkanlığı sürecini yönetemeyen, yenilginin faturasını mahkemelere nasıl mal eder?

Görünen o ki iktidarın hızla oy kaybettiği gerçeği, medyada ve destekçileri nezdinde karizmanın aşınmaya başlaması, giderek daha hırçın söylemlerin ortaya çıkmasına hazırlıklı olmamızın işaretleri.. Erkan Mumcu "Bunlara devlet emanet edilemez, " derken acaba nelere işaret etme gereğini duydu? Huzurlu bir ortamda seçimleri gerçekleştirmek varken, gerginlik yaratmak, cumhuriyetin kurumları ile çatışmak ülkemize ne kazandırabilir.

Daha önce yazılarımda belirttiğim gibi hala koşulları sonuna kadar zorlamak, yenilgiyi tadınca geri adım atmak irtifa kaybına neden olmaz mı? Ya da tam aksine bu saldırgan tutumun nedeni zaten yerlerde sürünen popülerite kaybı olamaz mı?

Çiftçinin eli boş, memurun cebi gerçekte %20'lerde seyrettiği söylenen enflasyon yüzünden kalbura dönmüş, küçük esnaf sıkıntılı, siftah etmeden kepenk kapatıyor, halk cumhuriyet tarihinde görülmedik bir şekilde borç içinde..

Herhalde dünyanın hiçbir iktidarı yoktur ki beceriksizliği yüzünden ülkesini sıkıntıya soksun. İleride tarihçiler bu günleri değerlendirirken tespit ettikleri olumsuz gelişmeleri tekrar okumak gereğini duyacaklar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Aziz Kardeşim:Beni bir cangılda iğne aramaya göndermeyin.Siyaset başlıklı bir yazınızı daha okudum.Açıklamalar var...ama benim sorumun cevabı değil.Ben sadece hukuki açıdan hükümetin veya AKP'nin seçimi, nasıl yönetemediğini soruyorum. Örnek:Sn.Sezer,Sn.Demirel seçilirken,meclis başkanı oturum öncesinde,367 vekilin varlığını tesbit edip, tutanağa geçirmiş midir?Böyle bir tutanak var mıdır? Maksadım eleştiri değildir. Burada bir haksızlığın olduğunu vurgulamaktır.Selamlar.

Hüseyin Atacan 
 01.06.2007 12:44
Cevap :
Sivil darbe ve demokrasi anlayışı üzerine,AKP yönetemedi adlı blogları okursanız biraz konu aydınlanır. 367 tutanağına gelince ; UZLAŞMA ile seçilmiş olduklarından böyle bir konu yaşanmamıştır. Herhangi bir parti o günün koşullarında seçimi mahkemeye götürseydi çıkacak kararı ben tahmin edemem. Bu güne gelince, % 26=100 etmiyor bu süreçte herkes öğrendi..  01.06.2007 14:47
 

İktidar cumhurbaşkanlığı seçimini nasıl yönetseydi, sonuç mahkemeye gitmezdi?Mutabakat, uzlaşma,rejim kaygısı,laiklik tehlikede gibi kavramları kullanmadan, salt Anayasa ve meclis içtüzüğü kurallarıyla bağlı kalarak anlatır mısınız? Meclis,1982 Anayasası ile daha önce seçilen üç cumhurbaşakanının seçiminde uyguladığı yöntemi mi değiştirmiştir de son durum,bir içtüzük ihdası sayılmıştır? "Cumhurbaşkanlığı sürecini yönetemeyen (iktidar)" ithamınızı adil bulmadım.Saygılar.

Hüseyin Atacan 
 01.06.2007 0:31
Cevap :
Yanıtlar daha önceki yazılarımda,dönüp okursanız yeniden görüşürüz..  01.06.2007 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1116
Toplam yorum
: 2289
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 809
Kayıt tarihi
: 28.09.06
 
 

Ankara'da yaşar, dünyalı,aynadaki görüntüsüne muhalif, vicdan hesapları yapmaktan yorgun, yaşanıl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster