Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
697
 

İs, alevin ucundadır içinde değil

İs, alevin ucundadır içinde değil
 

Aşk, en yakıcı alevi ise alemlerin; ucunda durmak yerine, tam ortasına dalmak gerekir. İsiyle alevin kirlenmemek için. Yanmak, yanmak, geçmek için.


Hep, kenardan bakmak, şöyle bir kolaçan edip, acaba mı ki, olur mu ki, olursa nasıl olur ki, olmazsa ne halt ederim ki cinsinden sorularımızla; ucuna geçer dururuz alevin, aşkın. Oysa ki kirlendiğimizin, oysa ki islendiğimizin farkına bile varamayız.


Mantık, islidir. Akıl da öyle. Ya çağlayanlar? Çağıl çağıl çağlayan duygular, önüne set, kudretine ket vurulamayanlar? Onlar nasıldır? Tertemiz. Onların yolu, çift çatallı bir çift çıkmazdır. Ya gider, aşkın tam göbeğinde maşuk olurlar. Ya da tutunamayanların dergahında derviş.


İs, alevin ucundadır içinde değil. Alevi tutmak, ateşi içmek, harıyla yanmak gerekir. İslenmemek için, kirlenmemek için.


Evrendeki en temiz canlı türü, pervane böcekleridir. İssiz ve passız. En büyük aşkla yandıkları alevin içine dalar, yanarlar. Önünü ve sonunu düşünmeden. Aşk için. Onların vuslatı, ateş-i aşktır. Aşkın odudur yani har olup yandıkları, kor olup söndükleri, sonra. Ustanın dediği gibi, sonranın bilinmezliği, bir boyut katar onlara.


İs, alevin ucundadır içinde değil usta. Bilirim, sen bunu, benden çok daha iyi bilirsin oysa. Öyleyse neden islidir yüreğin, paslıdır ellerin o zaman be usta?


Malumun aşıktır bülbül güle. Bülbülün derdinden güle ne. Bülbülsün, gülün kokmaz gül gibi sana be usta. Bırak uçup durma, isiyle islenme. Gir içine taze açmış yapraklarının. Sararsa seni, gül oldun be usta. Sarmazsa, dikeni ne güne durur usta? Dikenini hançer, yaprağını makber edersin, geçer gidersin kendinden be usta.


Aşk dediğin zaten, geçip gitmek değil midir, her şeyinden usta?


@Geçen sene bugün: http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=9541

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 928
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3585
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster