Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
854
 

İş arayanlara altın değerinde teknolojik öneriler

İş arayanlara altın değerinde teknolojik öneriler
 

Son aylarda işyerinde bir kaç boş pozisyonu doldurmak için görüşmeler yaptım.

Etrafta konuşurken, bakıyorsunuz sözde herkes ne yapılması, ne yapılmaması gerektiğini çok iyi biliyor da, sadece uygulamada problemler var gibi :))

Önce herkesin bildikleri ama malesef yapamadıkları ile başlayalım;

1. Rastgele iş başvurusunda bulunmak.
Özellikle şirketin gizli tutulduğu iş ilanlarında dikkatli olmak lazım. internet sitelerinden yapılan başvurularda şirkete daha önce yapılan başvurularda görülebiliyor. CV başvurduğu pozisyona uygun olmasına rağmen, sadece daha önce başvurduğu pozisyonların çokluğu/ilgisizliği nedeni ile listeye giremeyebilir.

2. CV'de yalan ifadeler kullanmak.
Sakın ama sakın yanlış, hatta daha kötüsü yalan yazmayın. Ortaya çıkarsa hiç şansınız kalmaz.
Örneğin son işinizden sonra belki bir firmada 1 ay çalıştınız ve umduğunuz gibi olmadı. Çok kısa süre çalışıyor görünmemek içinde yazmadığınız cv'nize. Bu durum hem SSK'dan öğrenilebilinir, hem de bir tanıdık ile de ortaya çıkabilir.

3. Derli toplu giyinmemek.
Ajans, medya sektörlerinde rahat giyinilebilinir elbet. Hatta jean üzerine gömlek, ceket ile de gidebilirsiniz görüşmeye. Ama siz siz olun, paçası sökük, hatta eski moda hafif yırtık , üzerinizde giymekten arkası akordiyon gibi katlanmış duran jean'ler ile görüşmeye gitmeyin. Bayanlar illa da fön çektirmek zorunda değil, ama eğer saçları uzun ise en azından arkada toplamak hoş durabilir. Erkeklerde traş şart, üzgünüm beyler :)

Hadi biraz da meslek sırları vereyim;

4. Artık insanları hem google'dan araştırmak, sonra da facebook'u sarı sayfalar niyetine kullanıp, kontaklarına, sayfasına bakmak çok moda. Siz istediğiniz kadar takım elbise ile toplantıya gelin, ayna karşısında ezberlediğiniz sözleri inançla söyleyin, internet her zaman sizin arkanızda olmayabilir. Sadece facebook'taki abuk sabuk gruplar, vampir ısırıkları da değil tehdit, Google tüm geçmişinizi bir aramada ayaklar altına dökebilir.

5. Yine bir facebook uyarısı. Eğer profilinizi privacy ayarlarından kapamış, arkadaşlarınıza göstermiyor olsanız bile, arama sonuçlarında arkadaş listeniz görünüyorsa, gizli referans kontağı konusunda bu da çok önemli bir başlangıç noktası olabiilir IK yöneticisi için.

6. Bir şirkete görüşmeye giderken, mutlaka ürün, servis ve hizmetleri hakkında bilgi edinin. Hatta daha iyisi mutlaka müşterileri olun. İş görüşmesinde pozitif müşteri deneyimizi anlatmak, hatta ukalalık etmeden minik önerilerde bulunmak çok önemli bir artı olabilir. Eğer teknoloji şirketine gidiyorsanız cv'nizde iletişim olarak onların ürünlerini kullanmakta kesinlikle fayda var. Vodafone ile görüşüyorsanız 0542 ile başlayan telefon numarası, Google ile görüşüyorsanız gmail adresi gibi.

Bol şanslar :)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Günaydın, Ben de görüşmeye giden aday açısından önerilerimi paylaşmak istedim. Aylarca süren mülakatlar, şirkette bir yavaşlık olduğuna, boş olan pozisyona çok gerek duyulmadığına yönelik izlenim yaratabiliyor. Mülakat yapan kişinin şahsen gelerek, nedenini belirterek gecikeceğini bildirmeden, uzun süre adayı bekletmesi iş kültürünün saygıdan nasibini almadığını gösterebiliyor. Mülakat yapılan pozisyon hakkında en ufak bir fikir olunmadığında, kişi profesyonelliğini iyice aktarıp aktaramadığından emin olamıyor. Her görüşmeye gelen o şirketin potansiyel müşterisi, hatta itibarını aktaracak olan birisi. Olumsuz konuşmalara yol açmamak lazım. Sevgiler,

Arzu Pınar 
 14.02.2008 9:37
Cevap :
Sevgili Arzu, Çok haklısın. Gelen adayı beğenmesek bile mutlaka profesyonelliği elden bırakmamak lazım. O adayın yakın bir arkadaşı bizim gönlümüzdeki eleman olabilir :)  18.02.2008 19:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 32
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 10090
Kayıt tarihi
: 21.05.07
 
 

Istanbulluyum.. Haftasonu caddeye çıkmadan haftasonunun geldiğini anlamayanlardanım. Alışverişe, gez..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster