Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
4966
 

İş Bankası ve tüketici hakları... Devam

İş Bankası ve tüketici hakları... Devam
 

Evet değerli okurlar,

Dün BDDK'nın sorumluluğunu yerine getirmediği konusundaki düşüncelerimi Sizlerle paylaştıktan ve gerek Kurumun Başkanı ve gerekse Başbakanımızı, Tüketici Hakları Mahkemesince, Bankalarca Kredi Kartları üyelik aidatları adı altında 30, 40 YTL'le gibi rakkamlarla kesilen paraların bundan böyle kesilmemesi, kesilen aidatların ise, usulünce ilgililere iadesi konusunda, bir tebliğ yayınlayarak, 100.000 lerce insanımızı söz konusu mahkemelere gitmemesi için sorumlu davranmalarını yazdıktan sonra, İş Bankası ve Tüketici Hakları Mahkemesi Kararı yazıma devam ediyorum.

Günümüz Türkiye'sinde maalesef ki, alnınızın akıyla bir şeylere sahip olayım derseniz ve de hele memursanız, emekçiyseniz ya da emekli iseniz, mutlaka borçlanmanız gerekmektedir.

Bunun içinde mutlaka mevcut sistem içerisinde yolunuz bankalardan geçecektir. Bankaya müracaat ettiğinizde ise, sanılmasın ki bankalar, kredi kartlarında olduğu gibi hemen size kredi imkanlarını sonuna kadar açarlar.

Alacağınız menkul ya da gayri menkul üzerine ipotek ya da rehin konulmasıyla birlikte, ananızın kızlık soyadı, geçmişiniz, geleceğiniz, eviniz, yaşınız her şeyiniz en ince detayına kadar sorgulanır. Eeee parayı verecek onlar ya. Haklılar, sonuçda para veriyorlar, para ise kıymetli, başka şeye benzemez...

Evet, gelelim yaşanan olaya....

Ankara'da bulunan emekli bir yakınım, kredi kullanmak suretiyle mevcut arabasının modelini yükseltmek üzere bir araba almıştır.

Aylık ödemeler, genelde düzenli bir şekilde ödenirken, ara sıra yaklaşık 15-20 günlük gecikmelerde söz konusu olmuş, ancak bunun bedeli de gecikme cezası alınmak suretiyle ödenmiştir. Ancak, şunu belirlemek gerek ki, 2 taksit üst üste ödenmemezlik söz konusu olmamıştır.

Buraya kadar bence, herşey normaldir ve uygulamaya denilecek hiç bir şey yoktur.Geç ödemişsiniz, cezasına katlanacaksınız tabii ki doğal olarak.

Ancak, Ağustos 2007 taksidi de, yaz tatili olmasından dolayı, 10-15 günlük geç ödemeye girince, bu sefer banka gecikme cezasının dışında İHBARNAME MASRAFI adı altında 52.50 YTL daha para talep etmiştir.

Yakınım, kendisine ihbarnamenin ulaşmadığını ifade etmişse de, ayın falanca tarihinde gönderilmiş denip, Banka paranın ödenmesinde kararlı tutumunu sürdürmüştür.

Aradan bir kaç gün geçtikten sonra, yakınım, Noter'den ihbarname beklerken, Bankanın normal kendi başlıklı kağıtları üzerine İHBARNAME yazarak, normal posta ile gönderdikleri yazılarını alır.

Onların parası kıymetli de, Devletin emekliye verdiği %2'lik zamlarla yakınımın eline geçen 25-30 YTL'lik zamlarla onun parası kıymetsiz olur mu? Olmaz tabii ki...

Olmaz ama, İHBARNAME yazılı başlıklı bir kağıdın bedeli 52.50 YTL olamaz yönündeki itirazlar, konuşmalar, feryatlar hiç bir şekilde sonuç vermemişdir.

Banka, bu para ödenmeden de sistem gereği, Sizin taksidinizi alamayacaklarını ifade ettiklerinden dolayı da, Siz tüketici olarak kuzu kuzu ödemek zorunda bırakılırsınız.

Evet, bu taksit, ana para, gecikme cezası ve İhbarname masrafı olarak Bankaya, yakınımın hakkını arayacağını belirterek ödenmiştir.

Sonrasında ise konu katkılarımla, Ankara'da Çankaya Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığına intikal ettirilmiş ve verilen karar şöyledir.

Tüketici ile banka arasında akdedilen sözleşmenin tüketici aleyhine haksız şartlar içerdiği, kabul edilmiştir.Somut olayda, taşıt kredisi kullanıcısından alınan ihbarname masrafının ( sözleşmenin 4. maddesinde yazılı bir miktar belirtilmemesine rağmen) sözleşmede yer alan haksız şart niteliğinde olduğu, bu nedenle alınan 52.50 YTL ihbarname masrafının iadesi gerekmektedir....

Evet, 27.11.2007 tarihinde verilen bu kararın sonucu olarak, 52.50 değil ama 50 YTL, banka tarafından bir kaç gün önce, yakınım tarafından bankaya bildirilmiş olan hesap numarasına yatırılmıştır.

Yakınım ise, eksik yatırılan 2.50 ve Ağustos 2007 tarihinden paranın iade ediliş tarihine kadar işleyen faizinin peşinde olmayacağını belirtti.

İkinci olaya gelince, bu da yine aynı bankanın İstanbul şubesinde meydana geliyor.

Maaşını aldığı şube tarafından açılan kredili mevduat hesabının düzenli olmaması nedeniyle banka tarafından yazılı olarak talep edilen ve yine İHBARNAME adı altında talep edilen 50.YTL.

Bu yakınım da, şu anda yurt dışında bulunduğundan dönüşünde gerekli işlemleri başlatacağını bildirmiştir.

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum ki, Bankalarla kredi ilişkisi içerisinde olanlar, bankaların her dediklerini ve yaptıkları kesintinin doğru olduğunu ve bu kesintileri ödemek zorunda olduklarını düşünmesinler.

Haksızlığına inandıkları bir kesintinin yapıldığını düşünüyorlarsa, mutlaka TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURSUNLAR ve sorunlarını aktarsınlar. Mutlaka sonuç alacaklardır.

Bankalara da, lütfen keyfi kesintilerle vatandaşı mağdur etmeyin, biz keselim de, onların içerisinde geri almak için müracaat edenler uğraşsınlar, mahkemeyi kazananlara iadeyi yaparız, bu süre içerisinde de kestiğimiz parayı kullanırız, müracaat etmeyenlerin parasını da karlara atarız diye düşünmesinler.

BDDK'ya gelince, özellikle TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİNİN bankalarla ilgili verdikleri kararları söz konusu Kurumdan istesinler, ya da bunun tersi olarak TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETLERİ, bankalarla ilgili kararların bir örneğini gerekli olumsuzlukların düzenlenebilmesi adına, BDDK'ya bildirmelidirler...

Kısa bir örnek, müşteri ve banka ilşkileri hakkında...

Önümüzdeki günlerde, bu kez benim 2 banka hakkında açmış olduğum davalar sonuçlandığında, Sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Ben konut kredisi iş bankasında aldım,60 ay vade çoğunu zamanında ödedim,ancak işlerin kötü gitmesi ile 15,20 gecikmeli taksitlerimi ödedim,tabi bu arada her ay gecikmede İHBARNAME gönderdiler,ve borcunuzu ödediyseniz dikkate almayını diyerek,not etmişler,Ancak bugün taksitimi ödeme gittiğim de İhbarname ücreti olarak 700,00 TL benden talep ettiler 14 taksidin geciktiğini her ihbarname için 50,00 TL ücret söylediler,bende ödemedim tartıştık,bu durumda ne yapmalıyım yönlendirebilirmisniz beni,yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim,

Sinan YILDIZ 
 24.06.2011 14:29
Cevap :
Sinan bey öncelikle geçmiş olsun... Yazımda da bahsettiğim gibi, ne yazık ki, çıkardıkları bu borcu " Geçmişe yönelik haklarım saklı kalmak kaydı ile" diyerek bir yazılı bir not ile öncelikle ödeyeceksiniz..Sonrasında ise,Tüketici haklarına onlardan temin edeceğiniz bir başvuru formu ile müracaat etmeniz gerekecek..Olayı aynen bana yazdığınız gibi o dilekçede de yazın.. Ve hatta ince bir ayrıntıdır, şunu da belirtin....Geciikilen süre için banka tarafından gecikme zammı alınmasına rağmen, ayrıca ihbarname adı altında paranın talep edildiğini özellikle vurgulayın...Bir de gönderilen ihbarname sanırım, bende olduğu gibi noter kanalı ile değildir...Sanırım İş Bankasının başlıklı kağıdı üzerine yazılmış İHTARNAMEDİR yazılı kağıttır....Böyle bir kağıt için 50 TL alınınmasının hakkaniyete uygun olmayacağını da ifade edin.....Sanıyorum, olumlu manada sonuç alacaksınız....Yine de tereddüt ettiğiniz bir husus olursa, cep tlf.ımı vereym....505 334 74 23 yada 533 604 52 63 Tekrar geçmiş olsun...  02.07.2011 14:59
 

22 ekim cuma günü kredi borcumdan dolayı ihtarname aldım buğün ve yarın cumhuriyet bayramı dolayısıyla tatil borcum 30 ekim cuma günü son oluyor bir hafta süre verildiği için yarın tatil dolayısıyla ödeyemem onun için pazartesi günü ödediğim taktirde benim için sorun olurmu avukata geçermi bunu merak ediyorum cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

özlem bural 
 28.10.2010 13:57
Cevap :
Sevgili Özlem hanım, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum.Sorduğunuz soruya gelince, bildiğim kadarı ile, verilen sürelerde tatil günleri nazarı dikkate alınmıyor.Yani süre resmi tatile denk geliyor ise, bunu takip eden ilk iş günü ödeme yapmanız gerekeceğini düşünüyorum.Bunun yanında parayı bankamatik vasıtası ile de yatırabilir, mesai başladığında yani 30 Ekimde de ilgilisine bilgi verebilirsiniz.İhtarname avukat yada noter kanalı ile mi çekildi,belirtmemişsiniz.Eğer banka,düz bir yazı ile başlığına ihtarname demiş ve sizden ayrıca ihtarname adı altında masraf talep ettiyse,onu da ödeyin ancak,sonrasında bunu Tüketici hakem heyetine müracaatla bankadan talep edebilirsiniz.Çünkü banka zaten gecikilen süre için sizden gecikme cezası almaktadır.Ayrıca bankaların kendi kafalarına göre,düzenledikleri ve 5 kuruşluk kağıtla gönderdikleri ve adına ihtarname dedikleri işlem için talep ettikleri parayı tüketici hakem heyetleri kabul etmemektedir.... Tekrar geçmiş olsun...  28.10.2010 21:00
 

iş bankasından kullanmış oldugum tüketici kredisinin 1 taksiti gecikmişti 105ytl ihbarname masrafı aldılar ne yapmalıyım degerli bilgileriniz için tşklr herşey gönlünüzce olsun...

ali can 
 15.07.2008 22:07
Cevap :
MERHABA ALİ BEY, MESAJINIZA BİRAZ ÖNCE YANIT VERDİM.ULAŞMIŞ OLMASI GEREK.AMA ULAŞMAMASI HALİNDE, TEL.'NUM 0 505 334 74 23 GÖRÜŞEBİLİRİZ. KOLAY GELSİN...  16.07.2008 11:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 851
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster