Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ocak '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1485
 

İş bulamamanın yolları !!!

İş bulamamanın yolları !!!
 

Aylarca iş arayıp bulamamanın formülü çok basit! Yeni mezunsanız, mesleğinizi seviyorsanız, bir de sağda solda tanıdığınız yoksa tamamdır. İşsizliği garanti ettiniz.

Tahmin ettiğiniz üzere ben de yeni mezunum ve aylardır iş arıyorum ama bulamıyorum. Okul devam ederken çalışıyordum. Zaten öğrenciyken iş bulmak çok kolaydır. Stajyer olarak kolayca iş bulabilirsiniz. Bir kaç sene bedavaya çalışırsınız. Maksat deneyim kazanmaktır ne de olsa. Ama mezun olunca ne hikmetse bütün kapılar kapanır birden yüzünüze.

Her sektörde mutlaka bu tip sorunlar vardır; ama ben bir iletişimci olarak iletişim mezunlarının bugünkü iş durumunun epey vahim olduğunu düşünüyorum. Neredeyse bütün kapılar tanıdıkla açılıyor. Artık bu durum normal sayılmaya başladı. Bundan geçtik diyelim. İş ilanlarında öyle nitelikler sayıyorlar ki insan çoğunlukla dalga geçtiklerini düşünüyor.

Bunca yıl eğitimini aldığınız ve gerçekten sevdiğiniz mesleği yapmak istiyorsunuz. Ama olmuyor. üniversite gençliğinin durumu gittikçe kötüleşiyor. pek çok nitelikli genç işsiz geziyor. İş bulmak tamamen şansa kaldı diyebilirim.

Sürekli kendimizi geliştirmek için çabalıyoruz. Kurslar, stajlar, okul yetmiyor. İşverenlerin istekleri bitmiyor. Değil kendi mesleğimizi yapmak doğru düzgün herhangi bir iş bulmak bile imkansız hale geldi. Çünkü her geçen gün iş yükü artıyor ama çalışma imkanları, hakları gittikçe küçülüyor.

Belki çok karamsar bir bakış açısı diyeceksiniz ama ne yazık ki durum bu. Suç kimde? Eğitim sisteminde, firmalarda, biraz da bizde. Bedava çalışmak için öğrenciler televizyon, gazete vs. kapılarında kuyruk oldukça yeni mezunlar iş aramaya devam edecek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çıkmaz sokağa girdik demektir. Emek arzı fazla olunca ne yazık ki işsizler ordumuz büyüyor! Bunu engelleyecek bir yol olsa daha doğrusu bir yolda yürünebilseydi...

A y s a n c a 
 08.01.2007 21:57
 

Yıllar önceydi. Daha çocuktum belki de. Girdiğim bir hediyelik eşya dükkanının girişinde, dükkan sahibinin üniversite diploması asılıydı çerçeve içinde! Adam mezun olduğundan beri kendi işini yapmamış iş bulamadığı için. Bir de, İktisat mezunu garsonlar gördüm! Allah sonumuzu hayır etsin. İş kapılarınızın ardına kadar açık olması dileğiyle...

OynamıYorum 
 05.01.2007 17:30
Cevap :
iyi dilekleriniz için teşekkürler. Sevgiyle kalın  05.01.2007 21:44
 

Merak etmeyin.Kimseyi de suçlamayın bence.Sizde bir iş bulacaksınız.Yeterki yılmadan , firmanın büyüklüğünden korkmadan cesaretli bir şekilde başvurun.Rahat olun.Böyle bir iki arkadaşım var.Onlarda iş bulamamanın sıkıntısı içerisindeydi.Birden bire zamanı gelince (o zamanı Allah belirliyor) birden bire iki üç firmadan teklif gelmişti.Bu seferde iki minare arasında kalmanın sıkınıtısını çektiler.Şimdi ise başlarını kaşıyacak vakitleri yok.Allah olsun torpiliniz.Bol şans.

Melih Togay 
 05.01.2007 14:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 3236
Kayıt tarihi
: 12.12.06
 
 

Merhaba. Ben İlknur Özkan. On yıldır çeşitli konularda amatör olarak deneme ve hikaye yazıyorum. Bur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster