Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Temmuz '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
21
 

İş Dünyasında Motivasyon

Uzun soluklu bir konudur bu. İş dünyası hiç bitmez ve motiveyi de baki kılmak gerekir hayatımıza . Motive olmayı başarabilen aslında bir çok şeyi de başarmıştır. Peki motive olmayı gerektiren koşullar nelerdir ? Bunlardan ilki yaptığın işi sevmekle başlar. Sevmediğin bir işte ne kadar odaklanırsan odaklan motive olamazsın. Peki ama bu yüzyılda herkes yaptığı işi seviyor mu ? ‘’ Mecburum bu işi yapmaya ve motiveye ihtiyacım var ben ne yapmalıyım’’  diyenlerde var elbette.

Bu konuda da sorunun kökenine inmekte fayda var. Yaptığınız işi neden sevmediğinizi sorun kendinize. Çünkü bazen kısmi ölçütlere takılıp aslında sevdiğimiz işleri yaparken bile onun sevdiğimiz bir iş olduğunun farkına varmayabiliyoruz. Ama farz edelim sevmediğiniz bir işiniz var.

İlk temel ölçüt iş değiştirmenin bir devrim olmadığını kavrayıp sevebileceğiniz işlere yönelmek , eğer bu kısa vadede söz konusu değilse yaptığımız işin güzel yanlarına odaklanıp kendimizi motive etmek için tutunabileceğimiz bir şeyler bulmak zorundayız.

Zorundayız diyorum çünkü diğer türlüsü anı ve günü tekrarlamaktır. Bir süre sonra kendinizi acımasızca eleştirirken buluruz. Tutunabileceğimiz şeylerden kast ‘’İyileme ölçütü ‘’ denilen sihirli bir şey. Farz edelim sabahları saat 8.30 ‘da iş başı yaptığınız için mutsuzsunuz. Ve bu sizi huzursuz sabahlara uyanmanıza , iş yerinde yeterli verim gösterememenize neden oluyorsa , hadi biraz iyileştirelim durumunuzu.

Biliyor musunuz ? hayatın bir yerlerinde sabahları 05.00 ‘da işe başlayan insanlar var. Belki de bizim uyuyarak geçirdiğimiz saatlerde çalışmak zorunda olan kişiler var.

Bunu düşününce saat 08.30’da işe başlamak fazlasıyla iyimser oldu değil mi? Elbette iyimse oldu. Peki öğlenleri işe gidenleri napacağız?  ‘’Bende onlardan değilim ama,Olmak isterdim.’’ diye düşünce içindeyseniz de devrim olmayan kararlara yönelmekte fayda var. İş değiştirmek gibi.

Kendinizi tanımalısınız ki kendinizi baz alan iş sektörleri seçmeniz için. Sadece bulunduğunuz konumda belli bir süre zorunlu olduğunuz çalışma sürecinde ‘’iyileme ölçütünü’’ kullanmanız gerekir.

En azından farklı bir iş koluna yönelene kadar. Bu ölçütü aklınızdan geçen her soruna uyarlayabilirsiniz. Başka bir ölçütte ‘’kavram değişkenliği’’. Bir işi sevebilmeniz için ihtiyacınız olan şeylerin değişkenliği.

Yani sevdiğiniz anlara ve kavramlara odaklanmak. Zor bir işi olan bir kişinin öğlen yemeği saati iş arkadaşlarıyla harika geçiyorsa , sabah işe geldiğinde neden zor bir işim var diye kendini sorgulamak yerine, işlerimi bitireyim de öğlen arkadaşlarla yemekte kafam rahat olsun diye bulunduğu anı başka bir ana değiştirdiğinizde daha çok motive olduğunuzu göreceksiniz. Üstelik tam anlamıyla bir işi kimse sevemez.

O işte mutlaka sevdiği veya sevmediği yanları olacaktır. Önemli olan sevdiğimiz anların üzerine gidip oralardan beslenmektir.

Bunun tam aksi de mevcut elbette. Bazen çok severek yaptığımız işlerde bile motive olamıyoruz. Sevdiğimiz iş ortamlarında motive olmamız daha kolayken, dikkatimizi başka alanlara verdiğimiz için kısmi bir motivasyon eksikliği gerçekleşiyor.

Bunun altında da genelde hedef eksikliği mevcut oluyor. Ve bunun için yapılması gereken ise ‘’ hedef ölçütü ‘’. Kendimize yaptığımız işle ilgili hedefler koyarsak ve başarı söz konusu olduğunda kendi kendimizi ödüllendirme yoluna gidersek bir anda motivasyon düzeyimizin artacağını görebilirsiniz.

Kısacası en temel ölçüt ‘’ biziz’’ . Hangi ruh haline sahip olmak istiyorsak onu birazda biz çağırıyoruz hayatımıza. Motivasyonu sağlamak için kitap okumaya, film izlemeye ve bazı kişilerin bu konudaki fikirlerini de dinlemeye ihtiyaç var. “Her nereyi düşlüyorsan, oraya aitsin.” Tayfun Topaloğlu. Çok fazla kişiyi motive ettiğini söylediği bu söz gibi. Yada iş dünyasında bir yerlere azmi hırsı ve motive olmayı hiç bırakmadan gelen insanların yaşam hikayelerini dinlemekte fayda var.

En azından bahsettiğimiz gibi bir kişinin hayatını okuduktan sonra belli bir süre kendinizi biraz daha motive olmuş bir şekilde hissedeceksiniz.

Daha konsantre daha adapte ve daha fazla üretken olmak için bunu ne kadar istediğinize odaklanmanız gerekmekte. Her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğunu unutmadan yola devam ederseniz, çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz.

 


mavimorfikirler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 232
Kayıt tarihi
: 03.07.18
 
 

İş deneyimleri ve gelecekte yapılabilecek işler hakkında yazılar yazmayı düşürünere bu blogu kurd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster