Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
29
 

İş Görüşmelerinde Büyüdüm Ben :)

İş Görüşmelerinde Büyüdüm Ben :)
 

Yıllar evvel babama lazım olur diyerek çok kaliteli bir etek ceket takımı aldırmıştım. Babamın maaşının ¼’üne denk geliyordur sanırım. Babam o parayı verirken ben üzülsem de kullanacaktım onu.

Bir bankanın genel merkezinde görüşmem var. Giydim takım elbisemi ve topuklu ayakkabılarımı gidiyorum ama böyle bir rezillik yok. O ayakkabıların üstünde duramıyorum. Ayrıca o takım üstümde eğreti duruyor taşıyamıyorum. Bir de Anadolu çocuğuyum, saflık var üstümde. Şimdi anımsıyorum da çok komik gerçekten. Bir de Kastamonu ayılarıyla meşhur bir yer ‘daş düşebülü, ayı çıkabülü’ Jister istemez konuşmam da pek düzgün sayılmaz. Neden alsınlar ki beni?

Bir böyle iki böyle gidip geliyorum görüşmeye ama artık olayı çözdüm topuklu ayakkabıları çantama alıyorum düz ayakkabılarla gidiyorum. Bu zaman zarfında da dik yürümeye çalışıyorum. Sabahtan bir yere öğleden sonra bir yere gidiyorum ve hiç bilmediğim yerlere gidiyorum. İstanbul’u  da böyle öğrendim zaten. Gitmediğim yeri kalmadı sanırım. Öğretmenlik de tam gaz devam ediyor. Öğretmen olmak o kadar güzel bir duygu ki. Tarifi mümkün değil. Küçük yaş grupları olduğu için karşılıksız bir sevgi var. Ailemden ayrıldığım için tüm sevgi ihtiyacımı onlarla gideriyorum. Okul çıkışı kollarım bacaklarım ellerim kollarım her yerim öğrenci dolu. Zaten lisede ki stajda anlamıştım ben bunu. Benim sevgimin ölçüsü yok. Sevince sınır koyamıyorum. Onlar da beni sevdi iyi ki. Öyle mutlu ettiler ki beni.

Ben onları yazılı yaparken bir tatlı yemelerine izin veriyordum. Bir gün sınava gideceğim onlarında haberi var ceplerime şeker doldurdular kazanacaksın öğretmenim diye. O kadar duygulandım ki ağlayarak sınava gittim. Geçtim de sınavı. O yıl öğleden akşama kadar okuldaydım. Hasta da olsam, mutsuz da olsam okula gidiyordum çünkü çocuklarım ben gelmezsem ölü gün geçiriyordu. Hafta sonları fırsat buldukça her bir öğrencimle vakit geçirmek için bazen onlarla düğüne bazen lunaparka bazen de ev oturmasına gidiyordum. Akşamları ders çalışıp onlara daha iyi anlatmak için uğraşıyordum. İşimi seviyordum aslında ama hedef bu değildi.

Bu zaman zarfında diksiyon kursuna gittim. Konuşmam düzeldi çok şükür. İş görüşmeleri tam gaz devam ediyor. Hiçbir yerden olumlu dönüş alamıyorum. Sebebini soruyorum söylemiyorlar. Suratıma ne desinler onlar da haklıymış sonradan fark ettim. Açık öğretim okumam her yer de engel oldu. Pek çok kimse bunu dile dökmese bile piyasanın yazılı olmayan kurallarından biriymiş. Hayır bir de alacakları pozisyona bakıyorum kendime bakıyorum. Daha iyi olduğumu düşünüyorum kendi çapımda. 4 yıl boyunca deli gibi aradım. İnsanlara şaka gibi geliyor ama 500-600 iş görüşmesine gitmişimdir. Hatta kurumun birinde sabırlı biri olup olmadığımı sordular. Evet tabii ki sabırlıyım. Nerden bilelim dediler. Dedim ki 500 iş görüşmesinden sonra halen buradaysam bu sabrımın en büyük örneğidir. İşe alındım.

Şimdi bu kadar iş görüşmesine gittim dediğimde hepsinde onlar beni almadı diye anlaşılmasın. Şartları uygun olmadığı için kabul etmedim birazını da. O zamanlar da gözüm yükseklerdeydi. Bana açlık sınırının altında bir rakamla para verip sonra da maksimum performans beklemek nasıl bir kafadır halen anlamış değilim. Hadi ben razı olsam bile cam tavan denen bir engel var. Benim kariyerim olsa ona da razı olacağım.

Bu arada az önce sabırla ilgili kullandığım ifadeyi sakın bir iş görüşmesinde kullanmayın. Sizinle ilgili pek iyi şeyler düşünmüyorlar. En yakınınıza bile anlatsanız açıklama yapmak zorunda kalıyorsunuz. Hiç gerek yok. Siz kendinizi bilin yeter.

 

Sevgilerimle…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 66
Kayıt tarihi
: 03.10.18
 
 

insan ve insana ait her türlü olguyla ilgilenen, psikoloji eğilimi olan, astrolojiyi çok seven, h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster