Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '14

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
172
 

İş güvenliği

İş güvenliği
 

iş güvenliği


Hepimizin her işi çok iyi bildiği ve yaptığı zannettiği ülke Türkiye, bende bu tanımda bulunan birisi olarak sizlere başımdan geçen ibretlik bir olayı anlatmak istiyorum. 

İş güvenliği yasasının yeni çıktığı ilk günlerdi Mali müşavirim Hakan bey yeni yasayla ilgili bana bilgilendirmelerde bulunuyor mütehait olarak iş güvenliği konusunda mutlaka önlemler almam gerektiği konusunda beni uyarıyor yasayı uygulamamam durumunda ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağımı söyleyen uzunca bir telefon görüşmesi netecesinde Hakanla olan sohbetimize son verdik. 

Hakanla telefon konuşmamdan sonra ben kendi kendime biz zaten firma olarak gerekli önemleri alıyoruz devletimiz bizden dana ne istiyor. Sanırım yeni bir iş kapısı yaratmanın derdindeler diye düşünmekten de kendimi alı koyamadım. Zaten artan maliyetlere bir yesinin eklenmiş olmasına da öfkelenmedim desem yalan söylerim. 

Telefon görüşmemizin üzerinden takriben 1 ay gibi bir zaman geçmişti veya geçmemişti. Anadolu yakasında ki büyük bir şantiyemizden gelen telefonla sarsıldım. İşçi arkadaşlarımızdan birisi dış cephe kaplaması çalışmalarını yaparken iskeleden aşağı düşmüş ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını öğrendim, kendimi apar topar Kartal eğitim araştırma hastanesine attım. Gördüklerim karşısında tekrar sarsıldım, yoğun bakımda hayat mücadelesi veren bir işçi kardeşimin vicdan azabı ve olayı soruşturan adli makamlarla ve her şeyden önemlisi vicdanımla uzun süre başbaşa kalmama sebep olan bu olay iş yaşamımda benim için bir dönüm noktası oldu. 

İşçi kardeşimizin ilerleyen günlerde durumunun iyiye gitmesi ve kalıcı bir hasarının bulunmaması da aldığım en sevindirici haberlerden birtanesidir. 

Bu olayın etkisini ve şokunu atlattıktan sonra ilk işim internete girip iş güvenliği firmalarını araştırmak oldu. Bir çok firmayla görüşmeler ve toplantılar neticesin de Merkezi Ataşehir de bulunan Anadolu Hedef Ortak Sağlık Güvenlik Birimiyle anlaşmaya vardık. Yazımın başında söylediğim herkezin her şeyi bildiği ülke Türkiye yazmam bu sebeptendir. 

Aslında ne çok hata yapıyor ve gerekli tedbirleri almadan insanları çalıştırdığımızı fark ettiğim bu durum iş güvenliği'nin ne kadar öenmli olduğunu ve bizim göremeyipte bu işin uzmanlarının tespit ede bildikleri bir çok faktörün olduğu durumunu görmeme sebep oldu. 

İş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman olan bu kişiler bizlerin aslında bir çok noktada yetersiz kaldığımızı ve yanlış çalışmalar yaparak işçilerin performasını düşürdüğümüzü ve insan hayatını aslında tehlikeye attığımızı görmemi sağladı. 

İşe girişlerde iş yeri hekimleri gerekli tıbbi tetkik ve muayeneleri yaparken iş güvenliği uzmanları da sahada ve şantiye de oluşa bilecek risk değerlendirmelerini yaparak gerekli tedbir ve önemlerimizi almamıza ortaya çıkacak kazaların ve ihmallerin önüne geçmemize yardımcı oluyorlar olması vicdanen daha rahat ve iş veren olarak daha mutlu olamam sebeb oldu.

Temiz bir vicdandan daha temiz bir yastık yoktur. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 118
Kayıt tarihi
: 19.08.13
 
 

35 Yaşında Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu Akademisyen. 20 yıldır İstanbul Sancaktepe'de ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 118
Kayıt tarihi
: 19.08.13
 
 

35 Yaşında Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunu Akademisyen. 20 yıldır İstanbul Sancaktepe'de ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster