Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '17

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
87
 

İş Hikayesi Notları - 2

İş Hikayesi Notları - 2
 

İş Hikayesi Notları - 2


Hikâyelerin Şirketinize Katkısı
 
 
İnsanlar yaşadıkları deneyimlerin bazen farkında olamıyorlar, Hikâyeler bu farkında olamama durumuna etki yaparak bunu açığa çıkarıyor ve insanların aklında kalmayı daha çok belirgin hale getirmiş oluyor.
 
Bir hikâye paylaştığınızda, bir deneyim yaşarsınız ve diğerlerini de sizinle bu deneyimi paylaşmaya davet edersiniz. Bu şekilde, insanları, ürünlerin ve hizmetlerin maddi ve manevi özelliklerine odaklanmaktan öte onları hatıralarına götürürsünüz. Bugünün müşterileri, deneyim yaşamak ve bu deneyim sonucunda satın almak isterler. Bunu sağlayan tek güç ise hikâyelerdir, hikayeler sayesinde akılda kalır ve bilinçaltının bir köşesinde mutlaka yer edersiniz. Zamanla müşterileriniz ürünlerinizi kullanmaya başladıkça hayatlarında bir takım değişimler olduğunu görürler. Yaşanan bu deneyimi çevrelerine anlatmaya başladıkça diğer insanlarda sizin hikâyenize ortak olur ve bu durumda ürün bilinirliğinizi daha çok olmasını sağlar.
 
Aslında hikâye anlatımına bir örnek vermek gerekirse kaçak yayın yapan tv kanalları var. Bu kanallarda insanın kendisi gibi olan kişileri çıkarıp satış yapmaya çalışıyorlar ekrana çıkan fatma teyze, ayşe nine ağrılarından bu ilaçla nasıl kurtulduğunu anlatıyor. Yalan ya da gerçek olan bu anlatımlar karşısında insanlar karşılarında kendileri gibi birilerini gördüklerinde buna inanıyorlar ve satın almaya karar veriyorlar. İşte hikâye anlatımının en güzel örneklerinden birisidir bu reklamlar. Sonu hüsranla bitse de insanlar bir kere inanıyor ve sonra başka biri daha çıkıp anlatıyor ve yine satın alıyor. Hepsi duygusal bağ kurarak bunu yapıyor. İşte hikâyenin asıl gücü burada yatıyor ikna etmenin temelinde duygusal bir bağ kurabilmek bu bağı yakaladığınızda her şey daha iyi ve etkili bir sonuçla yapılmış oluyor.
 
Zihin, ruhunuzu ve başkalarıyla olan ilişkilerinizi besler ve sürdürür; daha yüksek düzeyde özlem, daha fazla enerji, canlılık, anlam ve doyum sağlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 29
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 237
Kayıt tarihi
: 08.10.15
 
 

Hikaye Tasarımcısı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster