Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '07

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
1573
 

İş hukuku sorular-cevaplar 4

S.16 Doğum yapan bayan işçi işten ayrılarak kıdem tazminatı alabilir mi?

C.16 Hayır, doğum işten ayrılmak için haklı neden olmadığı gibi, kıdem tazminatı alınması içinde yasal bir gereklilik değildir. Doğum yapan bayan işçi 8+8 olmak üzere doğumdan önce ve sonra istirahat kullanma ve bu süre için SSK dan geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahiptir.


S.17 Fazla mesai ücretleri kıdem tazminatının hesabında dikkate alınır mı?

C.17 Hayır, fazla mesai o aya ait şaz bir ödeme olup her ay mutat ödenen ücret ve ücret benzeri ödemelerin brüt hesabı üzerinden kıdem tazminatı hesaplanır. Buna yemek parası, ulaşım servis parası, yıllık ikramiyeler dâhil edilerek tazminata esas giydirilmiş brüt ücret bulunur.


S.18 Kullanılmayan önceki yıllara ait yıllık ücretli izin karşılığı izin ücreti halen çalışırken alınabilir mi?

C.18 Hayır, işten ayrılmadan önceye ait veya hak edilen yıla ait olsun izin ücrete çevrilemez ve ödenemez. Bu ödeme yersiz ve yasaya aykırı olduğundan izinler kullanılmamış sayılır.


S.19 Bir iş sözleşmesinde bulunması gereken ana konular nelerdir?

C.19 İş Sözleşmesinde yasanın belirlediği bir şekil şartı olmamakla beraber yasa içerisinde bahsi geçen şu özelliklerin yer alması gerekir.

§ İşverenin adı adresi

§ İşçinin adı adresi

§ Yapılacak işin tanımı

§ Ücret

Bunlardan başka konacak tüm hususi şartlar yasalara aykırı olmamak kaydıyla tarafları bağlar.

S.20 Devlet hastanesinden rapor almış işçinin sigorta primleri yatırılır mı? Ücreti ödenir mi?

C.20 Hayır, ilgili hasta raporlu olduğu sürece işçinin SSK hizmet bildiriminde raporlu olduğu açıklaması yer alır ve sigorta primleri yatırılmaz, işçi çalışmadığı için ücrette ödenmez. Rapor sonrasında işe başlar ve işyerinden alacağı vizite kağıdıyla SSK müdürlüğünden geçici iş göremezlik ödeneğini alır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

27.agustos.2008 de dogum yaptım çalışabilir raporunu ne zaman alabilirim ve maaşımı almak ne zamam ssk ya başvurmam gerek

ÖZLEM CIVIL 
 22.11.2008 15:56
Cevap :
Sayın Özlem hanım Gözünüz aydın aydın olsun. Allah mutlu ailenizde sağlıklı çocuk büyütmenizi nasip etsin. Sizin doğum istirahatinden hemen sonra (8 hafta sonrasıdır.) doktora başvurup çalışabilir yazısı almanız lazım. işyerinden de vizite kağıdı ile önceki doğum istirahati yazısını birlikte SGK ya götürüp istirahat parasını alacaksınız. ayrıca doğum raporu veya nüfus cüzdanı ile SGK ya başvurarak 3 ay içinde, süt parası da almaya başlayacaksınız.  27.11.2008 12:01
 

Merhabalar kolay gelsin iyi çalşimalar.. Şuan 1.5 yıldır bir evde aylık kiracı olarak oturmaktayım.Sözleşmenin bitmesine henüz 8 ay var.ama ben evden çıkmak istiyorum.Kiram bu ayın 8 inde bitiyor.benim evi bulmam ayın 20'sini bulacak.Peki ben buayın 8 inde yeni ayki kiramı ödeyecekmiyim.Yoksa evden çıkacağımı söylediğim zaman bana bir süremi verecekler.Yada çıkana kadarki oturacağım kira bedelini mi ödeyeceğim.Lütfen konu ile ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.

cihan hançeroglu 
 02.07.2008 13:39
Cevap :
Malesef kira ve emlak hukuku üzerinde fazla bilgim yok. sizin evi boşaltmanız 8 gün veya 20 gün olması sorun olmayacaktır. kontrotta belirtilen artış kadar artış yapıp o süre kadar kira ödemeniz gerekir diye düşünüyorum.  03.07.2008 11:33
 

Bir büyükşehir belediyesinde 5393 sayılı kanunun 49. maddesi doğrultusunda tam zamanlı sözleşmeli personel olarak 1 yıldır çalışmaktayım. Şu an 4 aylık hamileyim. İmzaladığım sözleşmede "Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile ÜCRETSİZ izin verilir" ibaresi yer almaktadır. Bu durumda herhangi bir maaş alamayacağım ve sigorta primimin ödenmeyeceği gibi bir durum mu söz konusu? Yoksa SSK bana herhangi bir ödeme yapacak mı? Bunun adı doğum izninden ziyade ücretsiz izin mi oluyor? Bunun hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

BERNA AKINLI 
 19.06.2008 16:14
Cevap :
Berna hanım İş Kanunu 74. maddesi bayan işçilerin analık halinde doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle istirahat etmelerini zorunlu tutar. bu süre doktor izniyle doğumdan önce 3 hafta kalıncaya kadar çalışma ve doğumdan sonra 13 hafta olarak ta kullanılabilir. çoğul gebelikte ise doğumdan sonra ki istiharat 10 hafta olarak kullandırılır. bu süreler SSK yasası gereğince de istirahat sayılarak (devlet hastanesinden doktor kontrolüyle doğum raporu almak gerekir) bu sürelerdeki işçiz kalma karşılığında ücreti SSK öder. işveren ücret ödemediği gibi çalışmayan bu işçinin 4 ay süreyle SSK primini de yatırmaz. İşgöremezlik ödeneği için SSK 48 ve 49. maddelerine bakılabilir. işçi doğumdan sonra ayrıca 6 aya kadar ücretsiz izin alma hakkına da sahiptir ki bu süre için SSK da ödeme yapmaz. ancak işverenin bu süre için ücretsiz izin vermesi zorunludur.  23.06.2008 16:36
 

Eşime 14 iş günü rapor almıştım.Rapor aldığım hastanenin SSK bürosu rapor bitiminden sonra ücretimi direk postaneye giderek alabileceğimi söyledi.İki nusha olarak yaptıkları işgöremezlik belgesinin 1 nushasını kndileri aldı diğer nushasını ise iş yerine vermem için bana verdiler ve iş yerinin bunu ssk ilmüdürlüğüne göndereceğini söylediler.Bende iş yerine verdim ve durumu anlattım.Fakat işyeri bugün eşime iş göremezlik belgesini verip ssk il müdürlüğüne gidip daha önce olduğu gibi.müraccat etmemizi söylemiş.Aldığım hastanedeki SSK bürosu artık postaneden ücretimizi alacağımızı SSK ilmiüdürlüğüne gitmeyeceğimizi söylüyor.Bu uygulama hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

cihan hançeroglu 
 24.03.2008 12:53
Cevap :
Sayın cihan Devlet SSK'nın geçici iş göremezlik ödeneklerini işyerleri ve ilgili hastanelerin göndereceği belgeler doğrultusunda PTT tarafından yapılacağını açıkladı. ancak henüz SSK bunu yapamamaktadır. enaz birkaç ay sürer. protez uygulamalarında bunu yapabiliyorlar ancak işgöremezlik çok fazla olduğundan sistem yenileniyor. tüm işlemlerin bilgisayara kayması için sanırım 2-3 ay daha lazım. halen ödemeler evrakla ve SSK lardan yapılmaktadır.  24.03.2008 14:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4419
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster