Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ağustos '10

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
1838
 

İş Kanunu’na göre çalışma süreleri

İş Kanunu’na göre çalışma süreleri
 

Genel olarak haftalık normal çalışma süresi kırk beş saattir. Normal çalışma süresi aksi kararlaştırılmamışsa, haftanın çalışma günlerine eşit olarak dağıtılır. Bir kişinin bir günlük çalışabileceği maksimum süre on bir saattir. Bu süreye fazla mesai yapabileceği sürede dahil olup, bu sürenin üzerinde kimsenin çalıştırılmaması lazımdır.

İşçinin işyerinde yada işyerinden sayılan yerde geçen süreleri çalışma süresinden sayılır. Aşağıdaki süreler çalışma süresinden sayılmıştır.

a) Madenlerde, taşocaklarında yahut her ne şekilde olursa olsun yeraltında veya su altında çalışılacak işlerde işçilerin kuyulara, dehlizlere veya asıl çalışma yerlerine inmeleri veya girmeleri ve bu yerlerden çıkmaları için gereken süreler.

b) İşçilerin işveren tarafından işyerlerinden başka bir yerde çalıştırılmak üzere gönderilmeleri halinde yolda geçen süreler. c) İşçinin işinde ve her an iş görmeye hazır bir halde bulunmakla beraber çalıştırılmaksızın ve çıkacak işi bekleyerek boş geçirdiği süreler.

d) İşçinin işveren tarafından başka bir yere gönderilmesi veya işveren evinde veya bürosunda yahut işverenle ilgili herhangi bir yerde meşgul edilmesi suretiyle asıl işini yapmaksızın geçirdiği süreler.

e) Çocuk emziren kadın işçilerin çocuklarına süt vermeleri için belirtilecek süreler.

f) Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler.

Burada özellikle belirtmek gerekir ki; çalışanları işyerine getirip götüren araçlar Sosyal Güvenlik Kanunu gereği işyerinden sayılmasına rağmen, çalışanların servislerde geçirdiği süreler çalışma süresinden sayılmaz. Yine İş Kanun’umuzun 68. maddesinde belirtilen ara dinlenmesi de çalışma süresinden sayılmaz. Yalnız ara dinlenme sürelerinin çalışma sürelerinden sayılmaması için, işçinin bu zamanı serbest zaman olarak kullanabilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu sürede çalışma süresinden sayılmaktadır.

Günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile dinlenme saatleri işyerlerinde işçilere uygun araçlarla duyurulur. İşverenler çalışanların çalıştıkları bu süreleri belgelemek zorundadırlar. Bunun içinde günlük mesai takip çizelgelerinin mutlaka tutulması gerekmektedir.

Son olarak çalışma süreleriyle ilgili olarak öngörülen sınırlamalar, işyerleri ya da yürütülen işlere göre değil, işçilerin şahıslarına ilişkindir.

Murat YAŞAR

www.muratyasar.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Slm. İş saatleri ve her türlü işçi hakları kanunla belirtilmiş olsa da... Büyük ve kamuya ait işyerleri dışında maalesef uyguanmayan bir şeydir.... hele inş. sektöründe öyle bir düzen yada düzensizlik oluşmuştur ki ve bu düzensizlikler haksızlıklar öylesine çalışanlar tarafından kabul görür ki... kendiliğinden psikolojik olarak çalışanlar tarafından uygulanmaz! Çünkü sistemde ve hele de işsizliğin geldiği bu boyutta, çalışanlar işverene en iyi köle olduklarını ispatlamak için yarışır durumdadır.

Ters köşe/NUR 
 29.08.2010 17:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 6740
Kayıt tarihi
: 11.09.07
 
 

“1980 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da okuduktan sonra 2 sene Edirne Fen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster