Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '20

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
39
 

İş kazaları neden oluyor 2

Sevgili dostlar, 1998 yılından beri yakın zamana kadar İşyeri Hekimliği yaptım. İş güvenliği uzmanları da vardı. Birlikte işçilerin sağlığını ve iş güvenliğini bilimsel verilere, bilgilere göre korumaya çalışırdık. Dün Hendek’teki üzücü faciadan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdim ve işyeri hekimliği yaptığım sıradaki karşılaştığım olayları ve gözlemleri kısaca sizinle paylaşmak istedim.

Bakın işçi sağlığı ve iş güvenliğine önem veren kurumlarda kaza ve facialar olmaz, ya da minimum düzeydedir. Siz hiç Aygaz’da, Pirelli’de, Lassa’da böyle kazalar, facialar duydunuz mu? Ben duymadım. Ben bir süre Aygaz’ın dolum tesislerinde çalıştım, orada her türlü tedbirleri almıştık, işveren de bizi destekliyordu. Hiçbir olumsuz durumla karşılaşmadık Allah’a şükür.

Elbette bu şekilde çalışan birçok firma var ülkemizde ama her zaman böyle kurumsal firmalarda çalışmak nasip olmadı tabi. Kurumsal firma ya da şirket olamamış yerlerde bize yani işyeri doktoru ve iş güvenliği uzmanına hiç de iyi gözle bakmamışlardır. İşçiler bizden nefret ederdi! Onların kazançlarına ortak olduğumuzu düşünürlerdi. Tabi bizim ücretlerimizin de patronlar (işveren) tarafından ödenmesi bizi de zor durumda bırakıyordu. Ziyaret ettiğimiz birçok yerde işverenler maddi sıkıntıdan söz ederlerdi. Bizi adeta külfet görürlerdi. Birçok yerden alacağım kalmıştır. Ücretimi alamamışımdır. İşte bu nedenle bir süredir işyeri hekimliği yapamyı da bıraktım. Şimdi beni hemen her gün bir iş yerinden (ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden) arıyorlar, bizde çalışır mısın diye. Kendilerine ben o sayfayı kapattım artık diyorum.

Demek istediğim iş kazaları ve meslek hastalıkları önceden önlem alınarak büyük ölçüde önlenebilir. Ama bu iş külfet değil, kültür kabul edilirse…

Bu konuda yazacak o kadar şey var ki. Ama ben uzun yazmayı sevmiyorum. Anlatmak istediğim de anlaşılmıştır umuyorum.

Hendek’te hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum. Yaralılara da acil şifalar olsun.

Dr. Atanur Yıldız

(Emekli İşyeri Hekimi)

4 Temmuz 2020

Ardahan 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İş kazaları daha çok dikkatsizlikten dolayı oluyor diye düşünüyorum. Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 08.07.2020 19:14
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim değerli Abdülkadir Hocam.   09.07.2020 12:47
 

Çok haklısınız sevgili doktorum... İş kazasında ölenlere Allah'tan rahmetler dilerim... İş yeri sahiplerinin de iş güvenliği konusunda daha dikkatli olmalarını bekliyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 04.07.2020 15:12
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok teşekkür ederim sevgili Halil Abim. Mutlu akşamlar dilerim.   04.07.2020 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 493
Toplam yorum
: 3106
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 277
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster