Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
477
 

İş kuyruklarında mülakat anıları

İş kuyruklarında mülakat anıları
 

MÜLAKAT ANILARI KAPAK RESMİ


Erkan ismi, edebiyatla, özellikle öyküye ilgilenenler için çok uzak bir isim değil. Yazarı 2005 yılı Yaşar Nabi Nayır Ödüllü’nü öykü dalında kazanması ve arkasından yayınlanan ödüllü dosyası Bir Safın Öyküsü ile tanıyoruz. Öykücülüğü tamam da bir de yolu profesyonel bir insan kaynakları şirketine düşen hemen herkesin kabusu haline gelen mülakatçılardan olduğunu bilmezdik. Hele de işini iyi yaptığını, bir çok numara bildiğini ve bizi uyarmak istediğini asla. Ta ki matrak kitabı Mülakat Anıları: Bir Başka İnsan Kaynakları’nı yayınlayana dek.

***

Matraklığına diyecek yok. Zaten insana temas ettiğiniz hemen her yerden böyle matrak “kişilik halleri” derlemek mümkün oluyor. Komedyenlerin başını çektiği bir grup insanın temel malzemesini insanın bu matrak halleri oluşturduğundan gülsek de fazla yadırgamıyoruz bu durumu; bazen tiye alınan bizim bir özelliğimiz olsa da.

Ancak kitap bence daha önemli. Gerçekliğe önem veren biri olarak, kitap boyunca okuduğum birbirinden farklı öykülerin gerçekliğine tamamıyla tatmin oldum. Ama bir yerde de insanların karşılarındaki mülakat uzmanını kandırmak için yaptıklarını okuyunca da gerçekten üzüldüm. Küçücük çıkarlar için kendimizi başka biri gibi göstermeye, başka birini oynamaya değer mi diye düşünmeden edemedim.

***

İnsan hayatı ne kadar da garip. Ve de son zamanlarda aslında çok da ucuzlamaya başladı. Haksızlıklarla dolu seçmelerin içinde yaşamımızı berbat etmeye devam ediyoruz iki kuşaktır, üçüncüsü de yetişti gibi zaten.

Bugün bir öğrenci olarak, mesleğimize üç saatlik bir sınav sonucunda karar veriyoruz. Yine hazırladığımızı özgeçmiş nedeniyle de bir anda en verimli olabileceğimiz tüm işlerden elenebiliyoruz. Daha sayamayacağımız bir dolu “garipliği” geçebilirsek, işte bu mülakatçı arkadaşların karşısına oturuveriyoruz.

Adayın hayatında önemli bir karar verdiği nereleri var? Kaç dil biliyor? Kullanmayacak da olsa acaba biliyor mu? Yaşı kaç? Esas mesleği ne?

Yığınla soru ve her birine vermemiz gereken gerçek, samimi ama etkileyici yanıtlar.

Kitabın satır araları, mülakatçıların tuzakları ve aşma yöntemleriyle dolu. Ayrıca her bölümün sonuna çıkarılmış olan madde madde dersler de kulağımıza küpe edilecek cinsten.

Kişinin kendini tanımasının önemini daima söyleye gelmişizdir. Bu kitapta da teyit edilen bu görüş, aslında bize işe alım sürecinde firmaların kendisiyle barışık insanları seçtikleri gibi bir sonuca da götürüyor. Dürüstlük sınanıyor, kişisel eksiklikler ve fazlalıklar sınanıyor ve şaşırtıcı bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz:

Ya istenilen iş için fazla kalifiye bir elemansanız?

***

Zor günler geçiriyoruz. İşsizliğin, parasızlığın alıp yürüdüğü, borcun gırtlağa dayandığı zor günler. Ve hayatımızı iş kuyruklarında heba etmeden kendimize bir yaşam çizmek istiyoruz haklı olarak.

O zaman bir rehbere gereksinim duyacaksak, sanırım öyküye yakın bir tatla anlatılmış bu kitap, işimizi bir hayli görecektir. Üstelik ürkütüp korkutmadan, samimiyetle, hem de zaman zaman gülümseterek.

Hayata biraz da olumlu bakmak gerek.

Her şeyden evvel mülakatlarda…

Değinilen Kitap: Mülakat Anıları: Bir Başka İnsan Kaynakları, Mehmet Erkan, Varlık Yayınları, İstanbul, 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 581
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

1983 İstanbul doğumluyum. Maltepe Kadir Has Anadolu Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster