Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Nisan '19

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
21
 

İş Nasıl Bulunur?

Resmi olarak açıklanan verilere göre milyonlarca kişiden bahsediyoruz şu anda işsiz olarak tabir edilen. Bir de buna mevcut işinden memnun olmayan milyonlarca kişiyi eklersek eğer bir adet iş için bile binlerce rakibiniz var demektir. Peki siz bu durumda bu kadar adayın önüne geçerek nasıl bir iş sahibi olabilirsiniz?

Öncelikle başlıca iş bulma yöntemleri nelerdir? Bu konuya değinelim.

    Tanıdık vasıtası ile iş bulmak
    İlanlara başvurarak iş bulmak
    Kendinize iş kurarak bir işe sahip olmak
Bu üç ana başlık üzerinden yapacağız incelememizi.

Tanıdık vasıtası ile iş bulmak

En garantili iş bulma yöntemidir ama çok zorudur da aynı zamanda. Özellikle vasfınız arttıkça iş bulabilme imkânınız da ters orantılı olarak azalmaktadır. Geriye doğru yıllar süren bir çevre birikimi gerektirir. Ama ne olursa olsun durumunuzu, aradığınız işi ve iş bulduğunuzda ne kadar başarı ile çalışabileceğinizi tüm çevrenize doğru bir biçimde aktarabilmeniz çok önemli. İnsan ilişkilerinde başarı çoğu zaman size dünya yaşamında da başarı getirecektir. Asla çekinmeden ama düzgün bir üslup ile bu durumu yani iş arayışınızı çevrenizdeki insanlar ile paylaşın ve onlardan da kendi çevreleri ile paylaşmalarını rica edin.

İlanlara başvurarak iş bulmak.

Eğer bu yöntemle iş bulma hedefindeyseniz kendinizi açık bir denizde bir filikanın üzerinde hayal edin ve kurtarılmayı bekliyorsunuz. Geçen bir hava aracı veya geminin sizi fark etmesi kurtarması gerekiyor. Bu durumda ne gerekir. Tabi ki görülebilir olmak. İşte tam bu noktada hazırladığınız özgeçmişiniz çok önemlidir. Yüzlerce aday içinde görülebilir olmanız lazım. Muhakkak ki bu konuda yapılmış birçok araştırma ve ulaşabileceğiniz makale mevcut. Siz de araştırmalarınızı yaparak nasıl fark yaratabileceğinizi belirleyin. Özellikle bir internet platformundan başvuruda bulunuyorsanız burada en önemli noktalardan biri yazacağınız ön yazı olacaktır. Çünkü diğer tüm kısımlar belli bir formata göre hazırlanmak mecburiyetindedir. Öz yazılarınız hakkında iyi bir hazırlık evresi geçirin. Basmakalıp bir yazı hazırlayıp tüm firmalara yollamak yerine başvuru yaptığınız her firma için o firma özelinde bir ön yazı hazırlamalısınız.

 Kendinize iş kurarak bir işe sahip olmak.

Uzun süredir iş arıyor fakat bir türlü aradığınız işi bulamıyorsunuz. İyice ümitsizliğe düştünüz. Durun ve derin bir nefes alın. Mademki dip noktalarda olduğunuzu düşünüyorsunuz o zaman şimdi girişimciliğin tam zamanı. İşsiz olduğunuza göre en fazla sahip olduğunuz şeylerin başında zaman geliyor. Zamanınızı doğru kullanabilirseniz belki de çok farklı noktalarda bir kariyer sizi bekliyor. Yapmanız gereken kendi özelliklerinize uygun bir satış kanalı düşünmeniz.  İnternet ve/ veya sosyal medya üzerinden ticaret en az yatırımla yapabileceğiniz kendi işiniz olacaktır.

 

Adil Bozkurt bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 37
Kayıt tarihi
: 19.11.18
 
 

1972 yılında merhaba dediğim hayatta istatistik alanında lisans, işletme yönetimi alanında da yük..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster