Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '14

   
  Kategori
  Çalışma Yaşamı
  Okunma Sayısı
  35
   

  İş Sağlığı ve Güvenliği maliyet değil kazanımdır.

  Türkiye iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri derneği Hatay il temsilcisi Ercan MATTAOĞULLARI(A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı)

  Malumunuz üzere geçtiğimiz günlerde Milletimizi derin bir Yas’a sürükleyen Soma Faciası (ki eldeki verilere göre bunun bir iş kazası değil iş cinayeti olduğu aşikar) bizlere millet olarak Çalışma yaşamında sadece üretimin ve kapitalin değil emek sarf eden üreten işçi ve tüm çalışanların da can güvenliğinin en üst düzeyde tekmil edilmesi gerektiği gerçeğini bir defa daha yüzümüze tokat gibi vurmuştur.

  Sevgili dostlar, evet yazıtımızın başlığından da anlaşılacağı üzere İş Sağlığı ve Güvenliği elbette ki işverenler için gereksiz bir maliyet olarak görülmemeli asıl üretim bandının omurgası olan insan faktörünün kutsandığı ve öznelleştirildiği kutlu bir süreç olarak görülmelidir.

  Avrupa menşeli kaynaklar 17 yüzyılda yaşamış İş Sağlığı ve Güvenliğinin babası olarak İtalyan bir Hekim olan Bernardino Ramazziniyi biz İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerine sürekli olarak dikte etmişlerdir.

  Oysa sevgili dostlar, asıl bana göre İş Sağlığı ve Güvenliğinin başlangıcının Türk Tarihinde İstanbul’un 1453 yılında fethi ile Ceddim Fatih Sultan Mehmet Han Hazretlerinin İstanbul’u o dönemde kasıp kavuran Verem Hastalığının varlığı nedeniyle Osmanlı Ordusunu fethe rağmen hemen şehre sokmayıp, şehrin sokaklarına tükürülmesini yasaklayıp ve tüm şehrin sokaklarını kireç tozu ile kaplattırması tüm bu önlemlerden sonra Fatih Sultan Mehmet Han’ın ordusunun İstanbul’a girmesine ancak izin verdiğini biliyor muydunuz? O halde koruyucu hekimliğin ve can güvenliğini tesis etmenin bariz örneğini biz Osmanlı Tarihinde görüyor iken biz nasıl bir millet olduk ki Risk farkındalığımızı kaderci bir anlayışa yada tehlikeyi algılama alışkanlıklarımızı “atın ölümü arpadan, acı patlıcanı kırağı çalmaz” gibi patolojik ruh halimizi sadr eyleyen sufli sözlere ihale ederiz.

  Başta bu ülkenin bir vatandaşı olarak beni ve sizi çok acıtacak bir tespitimi bu köşeden paylaşmak istiyorum geçtiğimiz günlerde bir mesleki ortaöğretim kurumundaki seminerimde de bahsetmiştim bana göre dünyada sokaklarına en fazla tükürülen şehirler Türkiye’dedir. Size abartı geliyorsa bu tespitim, sabah saatlerinde işe yürüyerek gidin, arabadan tüküren, önünüzde yürürken tüküren, sigara içerken nikotin baskısıyla, akciğeri zorlanarak öksürürerek balgamını yere tükürüp üstüne de iyice basarak salgısını yere perçimleyen, yığınla insan görebilirsiniz.

  Bunların şimdi İş Güvenliği İş Sağlığı ile alakası nedir kardeşim? Diye dediğinizi duyar gibiyim. Çok alakası var dostlarım hem de çok. Solunum yoluyla bulaşan o kadar çok hastalık var ki düşünsenize yere tüküren hasta bir insanın salgısı yerde kuruyor daha sonra rüzgarı meşhur şehirlerimizin sokaklarında, kuruyan o mikrobik salgı havalanan toz partiküllerine bağlanıp sizin soluduğunuz havaya karışıyor.

  Evet fakındayım biraz konuyu Halk Sağlığına da iliştirsem de şimdi asıl meselenin İş Sağlığı ve Güvenliği olduğu bu yazımda bir İş Güvenliği Uzmanı olarak ülkemin çeşitli şehirlerindeki tespitlerimi sıralamak istiyorum benim ülkemde kanunlar yapılır lakin uygulanması, denetimi ve değerlendirmesi mutlaka fecaat boyutunda bir vaka sonucuna bağlanır.

  İşte Soma Faciası gözümüzün önünde. Bakınız gelişen büyüyen Şehirlerimizde bakınız kaba inşaat şantiye ve sahalarına tek tük baretli işçi görür yapı iskelelerinde dış cephe boya ve kaplama yaparken sirk cambazı gibi platformdan plaftforma zıplayan gencecik işçilere hayret edersiniz. Örneğin X inşaat alanında büyük bir iş makinesi çalışır, lakin çevre güvenliği alınmaz, çevresinde vızıl vızıl küçük araçlar ve insanlar dolaşır. Örneğin; bir şehrimizde asıl iş güvenliğine mihenk olması gereken, akademik bir kurumundaki yeni yapılan hizmet binalarının, kaba inşaatlarındaki beton kirişlerinde, akrobat gibi dolaşan, hiçbir kişisel güvenlik önlemi olmayan, işçiler görürsünüz.

  Bugün ülkemizde ölümlü iş kazalarının başını, Madenlerdeki iş kazaları ve İnşaatlardaki iş kazaları çekmektedir. Tarihi kentimizin her tarafında gerek yeni inşaat alanları gerekse restorasyon çalışmalarında, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun esamesi okunmaz. Neden mi? Çünkü bizim ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürü daha yeni yeni oluşmaya başlamıştır da ondan. Avrupalı bu işi 18-19 Yüzyıllarda çok ağır bedeller ödeyerek çözmüştür. Eğitimlerimde sürekli söylediğim bir şey var “insanımıza bazı gerçekleri kabul ettirmemiz için ilköğretimden başlayarak eğitim müfredatımıza İş Sağlığı ve Güvenliği derslerinin konulması gerekmektedir” diye.

  Sözün hülasası dostlar, İş Sağlığı ve Güvenliğinin bir angarya olmadığını veya üretim marjını baltalayan sekteye uğratan gereksiz bir maliyet olmadığını, anlamamız için bir hayli zaman geçecek gibi görünüyor. Bu nedenle Soma’daki faciayı ben ülkem adına, İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünü kadim kılma adına ve insanımızın bu iş kazalarını bir Kader tezahürü olarak değil tedbirsizlik görmeleri adına bir MİLAT olarak görüyor, SOMA faciasında giden Can’lara Allah’tan Rahmet diliyor, Ülkemizin de başı sağolsun diyorum.

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 35
  Kayıt tarihi
  : 28.05.14
   
   

  Sağlık İdarecisi/Ziraat Mühendisi/A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı/Sağlık Eğitimcisi ANLADIKLARINIZDA..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster