Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '14

 
Kategori
Çalışma Yaşamı
Okunma Sayısı
113
 

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği Hakkında

Haziran 2012' de, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin yayımlanması ve herhangi bir erteleme olmadan 1.Ocak.2013 itibari ile yürürlüğe girmesiyle birlikte KOBİ lerin hayatına yeni bir kavram girmiş oldu. Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri. Yasanın yürürlüğe girmesi ve özellikle tehlikeli ve bununla birlikte çok tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerin çalışan sayısına bakılmamaksızın İSG yasasına dahil edilmesi ile OSGB' ler de ardı ardına kurulumuna hız verdi. Sayı ülkemiz genelinde 600 rakamına Ankara da ise 50 ye kadar dayandı. Neden konuyla ilgili firmalar kuruluyor bu sorunun cevabı ise elbette ki işyerlerinin iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulmak sözleşme imzalamak ve bu hizmetleri ayrı ayrı olarak alması yerine kendi bünyesinde bu personelleri çalıştıran Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri firmaları ile anlaşma imzalayarak tek elden gerekli olan tüm çalışmalarının yürütülebilmesinin sağlanmasıdır.
OSGB şirketleri bu yetkilendirme sürecinde biraz daha şanslı durumdalar. Çünkü Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri yetkilendirme denetimleri direkt Bakanlık birimleri tarafından yapıldığından denetimleri daha hızlı gerçekleştirildi.
Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri kavramının işletmelerin hayatına girmesi uygulamalar açısından mutlaka çalışanlar açısından yararlı olmuştur. Asıl olarak 30.Haziran.2013 Tarihi itibarıyla tehlikeli ve çok tehlikeli işletmeler yasa kapsamına gireceğinden bu tarihten itibaren çalışanların ilgili kurumlarında ön plana çıkmış duruma gelecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2089
Kayıt tarihi
: 09.01.13
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden mezunum. İlgi alanlarımın başında bilgisa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster