Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Şubat '08

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
14921
 

İş sözleşmesi savunma alınmadan fesih edilebilir mi?

İş sözleşmesi savunma alınmadan fesih edilebilir mi?
 

İş sözleşmesinin feshinde nasıl bir yol izleneceği, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 19. maddesinde belirtilmiştir. İlgili madde de ;

“İşveren fesih bildirimini yazılı olarak yapmak ve fesih sebebini açık ve kesin bir şekilde belirtmek zorundadır.

Hakkındaki iddialara karşı savunmasını almadan bir işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi, o işçinin davranışı veya verimi ile ilgili nedenlerle feshedilemez. Ancak, işverenin 25 inci maddenin (II) numaralı bendi şartlarına uygun fesih hakkı saklıdır.” denilmiştir.

Yukarıdaki madde hükümleri gereğince, bir kişinin iş sözleşmesi yazılı olarak fesih edilmesi gerekecektir. Aksi halde iş sözleşmesi fesih edilmemiş sayılır. Yapılan fesih bildiriminde de fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Feshin yazılı olarak yapılması geçerlilik nedenidir.

İlgili madde fesih sebebinin açık ve kesin bir şekilde yapılmasının yanında, işçinin davranışı veya verimliliği nedeni ile sözleşme fesih edilecekse, ayrıca savunmasının alınmasını da zorunlu tutmuştur.

İş Kanununun 25/II. Maddesi, ahlak ve iyi niyete aykırılık nedeni ile yapılan fesihleri kapsamaktadır. Bu maddeye göre yapılacak fesihlerde, kanun savunma alınmasını zorunlu tutmamaktadır. İşverenin bu maddeye göre yapacağı fesihlerde, konuyla ilgili araştırmaları yapması, şahitlerin ifade tutanaklarını alması, görevine son verilecek kişinin savunmasının alması hem feshin haklılığını tespit edecektir hem de kanıtlama kolaylılığı sağlayacaktır. Mesela hırsızlık yapan kişinin savunmasının yanında, şahitlerinde ifade tutanaklarının alınması fesih işleminde kolaylık sağlayacaktır. Ama bu maddeye göre yapılan fesihlerde her zaman yazılı savunma imkanı olmamaktadır. Mesela, devamsızlık nedeniyle işten çıkarılan kişi işe gelmediği için savunma alma imkanı olmayacaktır. Bu durumda işe gelmediğine dair tutanak tutulup en az iki şahit tarafından tutanak imzalanıp fesih tebliğinin yapılması gerekmektedir.

Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir ki; yapılan bütün fesihlerde fesih tebliğinin yazılı olarak yapılması gerekmektedir. Çünkü yazılı fesih tebliği, fesihe geçerlilik kazandırmaktadır.

Savunmanın nasıl alınacağına ilişkin kanunda herhangi bir şekil şartı bulunmamaktadır. İşçiye fesih gerekçesine konu olay yazılı olarak bildirildikten sonra, savunma yapması için makul bir süre tanınması gerekmektedir. Savunma talep yazısında, savunma yapmadığı takdirde savunma hakkından vazgeçtiğinin belirtilmesi faydalı olacaktır. Savunma hakkını kullanamayan işçinin, savunma talep yazısına savunma yapmadığına ilişkin en az iki şahidin imzasıyla şerh düşülmesi gerekir. Böylece savunma talep yazısına geçerlilik kazandırılacaktır.

Fesih tebliğini kabul etmeyen veya imzadan imtina(kaçan) etmesi halinde de en az iki şahitle olayın tutanağının tutulması ve bu tutanak doğrultusunda feshin gerçekleştirilmesi gereklidir.

Sonuç olarak yapılan fesih tebliğinde fesih nedeninin açık ve kesin olarak belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca fesih kişinin davranışları yada verimliliği nedeni ile yapılacaksa savunmasının alınması gerekmektedir.

Murat YAŞAR

http://www.muraty.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

transfer ile geçtiğim bir bankadan şube yöneticisi konumunda 2 yıl çalıştıktan sonra.başka bir şube müdürünün bölge müdürü olmasından sonra psıkolojik şiddete maruz kaldım.bölge müdürü 19.12.08 tar.odama gelerek üst yönetimin kararı (yazılı bir tebliği ve sebep yok) işine son veriyorum dedi.bu tebliğden sonra sinirlerime hakim olamadım,aramızdaki tartışma karakola taşındı.yazılı fesih ihb.20.12.08 tarihli olarak tarafıma ulaştı.bir sebep haksız menfaat temin etmek için fatura almak (tamamen iftira ,yazılı savunmam alınmadı)bir sebebde bana feshi bildirdikten sonra çıkan olaylardaki davranışlarım.bçlge müdürünün sözlü irade beyanı ile feshi bildirmesi hukuki sonuç doğurmazmı?sonradan olan olayları (nasıl olsa iş akdim fesh oldu diye bağırdım ona) iş akdi fesh sebebi olarak göstermesi hukuka uygunmu?,yazılı savunmamın alınmaması feshi geçersiz kılarmı?iş mahk.de dava açtım ,şimdi hakkımda başka sebepler ortaya çıkarmaya çalışıyor.fesih sebeplerine ek olarak mahk.başka sebepler sürebilirm

osman murat çagla 
 17.01.2009 19:16
Cevap :
merhaba osman bey. bölge müdürünün iş sözleşmenizi sözlü fesih ettiğini belirtmişiniz. bu fesihle ilgili şahit veya karakolda bir ifadesi varmı. yani bölge müdürü iş sözleşmenizi fesih ettiğini oğün karakolda veya size tebliğ ederken bir şahit varmı. varsa bunları kullanabilirsiniz. ayrıca hakkınızda bir suçlama yapılmış ve bu suçlamaya göre iş akdiniz sonlandıysa bununla ilgili savunma alınmaması feshi geçersiz hale getirir. çünkü burada kural hatası mevcuttur. eğer feshinizi yaptığı neden geçerli sayılmazsa bu sefer başka sebeplerde öne sürse kabul olmaz. ama burada şunuda belirtmek isterim bazen hakimler kişilerin artık çalışma durumunun söz konusu olamayacağını belirterek kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesi şartıyla feshi geçerli sayabiliyorlar(sizde ki kavga durumu buna neden olabilir.) ayrıca yönetci olduğunuzu söylemişiniz. eğer işyerini idare etmek ile işçi alım çıkarımınada karar veriyorsanız işe iade dava açıp işinize dönemezsiniz.  19.01.2009 17:10
 

Paylaşımlarınız için teşekkürler. Muammer MURAT beyi de takip ediyorum. O da oldukça kaliteli makaleler yazıyor(blogda). Tebrikler. Başarılar. My Blog: blog.milliyet.com.tr/otomobil Ali KOÇ Web Yazılım Uzmanı

Said Murat 
 18.02.2008 23:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 34
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 7202
Kayıt tarihi
: 11.09.07
 
 

“1980 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokul ve ortaokulu İstanbul’da okuduktan sonra 2 sene Edirne Fen..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster