Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '11

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
4547
 

İş ve meslek danışmanlığı

İş ve meslek danışmanlığı
 

Tarih 19 Eylül 2011. Türkiye İş Kurumunun İş ve Meslek Danışmanı Eğitimi İstanbul'da büyük bir heyecanla başladı. KPSS puanına göre gruplandırılan bireyler yerleştirildikleri Marmara ve İstanbul Üniversitelerinde eğitim görüp Meslek Danışmanlığı için çeşitli donanımlara sahip olmak amacındaydılar. Adayların birçoğu farklı şehirlerden apar topar gelmişlerdi. Kimi işinden istifa etmiş kimi eşini, çocuğunu bırakıp gelmişti. Zaten işssiz olanlar da başka işsizlere yardımcı olabilmek ve kendilerine iş olması umuduyla bu eğitime katılmıştı. İş ve Meslek Danışmanlığı eğitimleri Türkiye genelinde 16 üniversitede verilmekte olup, İstanbul dışındaki adayların da durumu aynıydı. Onlar da başka şehirlerden o eğitim verilen üniversitelere gelmişlerdi. Onların da içlerinde halihazırda olan işlerinden istifa edip gelenler vardı çünkü İŞKUR bu eğitimi alabilmenin önkoşulu olarak herhangi bir işte çalışmıyor olmayı şart koşmuştu. Yaklaşık 2,5 ay sürecek bir eğitimin ardından yapılacak sınavla eğitim gören 3500 kişinin içinden 2000 aday İŞ ve Meslek Danışmanı olarak görev yapacaktı.

Adaylar sınırlı olan bu zaman zarfında çeşitli zorlukları göze alarak eğitimlerine devam ettiler. İstanbul gibi büyük bir şehirde bu eğitimi alıyor olmak biraz daha fazla zorlayıcı olmakta haliyle. İstanbul Üniversitesi eğitimini 2 kampüsüne dağıtmıştı çünkü derslik sıkıntısı ve hocaların programlarını ayarlamak güçtü. Adaylar kimi zaman Avcılar Kampüsü'nde kimi zaman da Beyazıt Yabancı Diller Kampüsü'nde eğitim alıyorlardı. Ayrıca bu dersler bazen sabah 10.00- 16.00 arasında bazen de 17.00-23.00 saatleri arasında yapılmaktaydı ve halen de yapılmaya devam ediyor. Özellikle Anadolu Yakasından kursa devam edenler ulaşım konusunda fazlaca güçlük çekiyorlar çünkü  günün yaklaşık 5-6 saati yolda gidiyor.

Eğitimler  adayların ellerinde herhangi bir kaynak olmadan devam etti bir süre. İŞKUR adaylara kitap dağıtılacağını bildirmişti ancak daha geçen hafta kitapları alabildik. Kitaplar gelene kadar kendi imkanlarımızla, tuttuğumuz ders notlarıyla eğitime devam etmeye çalıştık. Eğitimin tamamlanmasına yaklaşık 2 hafta gibi bir süre var fakat adayların huzursuz olduklar bazı konular sınava motive olmayı güçleştirmektedir.

Eğitim sürecinde İŞKUR'da bazı değişimlerin yaşandığını biliyoruz. Kurum yeni bir yapılanma içinde olduğundan dolayı bazı aksaklıklar bulunması doğal. Özellikle Genel Müdür değişimi, yeni daire başkanlıklarının kurulması v. s gibi bürokratik süreçler İş ve Meslek Danışmanlığı eğitiminde bazı belirsizliklerin uzun süreli olmasına sebep oldu. Ancak bizler isterdik ki; gerçekten çok zor şartları göze alarak bu eğitime başlayan adaylar için bazı şeyler daha çabuk netleştirilseydi. Biz bu eğitimi bitirdiğimizde bir sınava tabi tutulacağız. Hala bu sınavın nasıl ve nerede yapılacağından bir haber yok. Sınav ilk defa yapılacağından dolayı önümüzde geçmiş yılların örneği olması gibi bir durum da yok. Kitaplarımızı yeni aldığımız için neye ne kadar ve nasıl çalışacağımızı tam olarak kavramış değiliz.  Bunların yanında Eskişehir'de yapılacağı söylenen bir uygulama sınavı var. Yani zaten başka şehirlerden gelen adaylar yine başka bir şehire sınav için taşınacaklar. Bazı zahmetler çekilecek elbette ama insanlar bilmedikleri bir sürecin için de bu zahmetleri kaldıramamaya başlıyorlar.

Aralık ayı içerisinde atamalarının yapılacağı belirtilmişti İş ve Meslek Danışmanları'nın. En son 9 Aralık'ta Ankara'da bitecek eğitim. Bu da eğer Aralık ayında atama yapılmak isteniyorsa ondan sonraki sürecin çok hızlı olacağını göstermekte. Ama biz şuan bu sürecin nasıl gerçekleşeceğine dair en ufak bir bilgiye sahip değiliz.

Belirsizliklerin içinde eğitime devam ederken bu son 2- 3 gün içinde bir başka haber daha yayıldı ortalığa. Kimden nasıl çıktı bilinmiyor. Duyumlara göre yapılacak olan sınava eğitime katılmayan fakat    KPSS puanı yeterli olan lisans mezunları da alınacakmış. Ve hakkımız olarak ilk sorumuz şu oldu? '' Peki biz onca sıkıntıyı çekip bu eğitime neden devam ettik?'' Dersler elbette faydalıydı ama içimizde diğer şehirlerden gelen, kendilerine geçici olarak zar zor yer bulabilmiş olan, işinden istifa eden v.s bireyler vardı. Peki bu sınava girebilmek için eğitime katılmak şartı yoktu bu sıkıntılar boşuna mı çekildi? Şu an ortalık bu haberle kaynamakta. Adaylar moral olarak çökmüş durumda. Daha göreve başlamadan kuruma olan güven sarsılmış durumda.

Bugün kurumdan etraftaki söylentilere itibar etmeyin diye bir duyuru yayınlandı ama içeriğinde tatmin edici bir cevap yoktu. Net olarak sınava kimlerin girebileceğinin bilgisi hiç yoktu. Farklı şehirlerde adaylar Türkiye İş Kurmu'nun kapısını çaldılar bir bilenden bilgi alabilmek için. Çeşitli birimlere mailler atıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı'na ulaşılmaya çalışıldı. Ama yine bir sonuç yok. Ve bizler bu belirsizliklerin daha fazla devam etmesini istemiyoruz. Kurumdan yetkililerin bizlere bilgi vermesini istiyoruz ki yapılacak sınava tam olarak motive olabilelim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 7
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 988
Kayıt tarihi
: 12.07.11
 
 

10.11.1979 Kahramanmaraş doğumluyum. Sütçü İmam Üniversitesi Biyoloji Bölümü mezunuyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster