Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Haziran '08

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
44722
 

İş yaşamında koçluk & mentorluk uygulaması

İş yaşamında koçluk & mentorluk uygulaması
 

iş yaşamı


Günümüzde koçluk ve mentorluk; çalışan performansını yükseltmek, yöneticilerin liderlik yeteneklerini geliştirmek ve kişisel gelişim sürecini hızlandırmak için kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir.Bu yöntemler sadece çalışanları motive edip performans artışını sağlamamakta, aynı zamanda bu performans artışının dışarıya olumlu yansımalarını da beraberinde getirmektedir.

Koçluk ve mentorluk eğitimleri sonucunda yapılan işlerin kalitesi ve verimliliği artmakta, bu da müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkilemektedir. Çalıştığı kurum tarafından ciddiye alındığını gören, performansının takdir edildiğini hisseden çalışanların işe bağlılığını sağlanmakta ve gerçekleştirilen koçluk ve mentorluk uygulamalarına bağlı olarak da artmaktadır. Bu nedenlerle hem kişisel hem de kurumsal başarının artışında koçluk ve mentorluğun yadsınamaz birer rolü olduğunu söylemek mümkündür.

Mentorluk nedir? Mentor; aynı kurumun içinde bulunan, o kurum içinde farklı görevlerde çalışıp tecrübe kazanmış olan, astlarına şirket politikası, kurum gereklilikleri, çalışma stratejileri ve kariyerini yönlendirme konularında tavsiyelerde bulunan yol gösterici kimse olarak tanımlanabilinir.

Mentorlar şirket hakkında sahip olduğu bilgileri kendinden sonrakilere aktarırken onlarla uzun süreli, eğitim odaklı ilişkiler kurmayı hedeflerler.

Kişisel kariyerin geliştirilmesinde eğitimin önemi tartışılmazdır, ancak bu eğitimi kullanılır ve yararlı kılan da uygulamaya geçirebilmektir. Genç çalışanların çalıştıkları sektöre, kuruma ve kurumun kültürüne daha rahat uyum sağlamaları üstlerinin rehberliğinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle mentorluk günümüzde hem kurumlara hem de bireylere büyük artılar getiren hizmetlerin arasında yerini almaktadır.

Mentor ve mentorluk alan kişi arasındaki ilişki karşılıklı dayanışma ve etkileşime dayanmakta ve bu yönüyle her iki tarafa da fayda sağlamaktadır. Mentorlarının deneyimlerinden yararlanırken daha az hata yapmayı öğrenen ve kurum kültürüne çabuk uyum sağlayan çalışanlar, ne yapmak istediklerine kısa sürede karar verme, isteklerine göre kariyer planlama becerilerini kazanmaktadırlar. Öte yandan çalışanlara destek verirken iletişim becerilerini geliştiren mentorlar da sahip oldukları bilgileri tekrarlama imkânına erişmektedirler. Yeni ve genç beyinlerle tanışarak, onların farklı fikirlerinden de yararlanmak işlerinin bir parçası haline gelmektedir.

Mentorluğun kurum açısından en büyük getirilerinden biri de çalışan bağlılığını artırması ve çalışanların performansını yükseltmesi olarak tanımlanabilinir.


“Mentorluk” kimler için faydalı…

Mentorluk almak, iş hayatına yeni atılmış, hedeflerini henüz belirleyememiş gençlerin kariyerlerini geliştirmelerinde önemli bir faktör olmakla beraber kurum kültürüne alışmakta zorlanan, kuruma uyum sağlayacak bireysel planlarını yapmakta desteğe ihtiyaç duyan çalışanlar için de önerilmektedir. Mesleki gelişim sürecini kısaltmak ve bu süreci en az hatayla atlatmak isteyen çalışanlar da mentorluk almayı düşünmelidirler.

Mentorluk uygulamasının çalışanın direk olarak bağlı olduğu kişiden değil, aralarında en az 2 derece farklı olan üstü tarafından gerçekleştirilmesi daha etkili olacaktır.Mentorluk uygulamasının yaratabileceği sorunlardan birisi de mentorluğun kayırma olarak algılanabilme ihtimalidir. Özellikle mentorluk yapan kişi müdür ya da üst düzey yetkili, mentorluk alan kişi ise astı ise bu durum mentorluk almayan diğer çalışanlar için moral bozuklukları ya da gücenmelere neden olabilmektedir. Bu tür sorunlarla başa çıkabilmek için önerilen yöntem mentorluk programını tüm çalışanlara açık tutmaktır. Farklı bir çözüm ise bireysel mentorluk yerine grup mentorluğunun tercih edilmesidir.

Koçluk nedir? Koçluk ise; kişilerin profesyonel liderlik ve yöneticilik vasıflarını geliştirmeye yönelik, kısa vadeli belli hedeflerle yola çıkıp daha etkili sonuçlara ulaşmayı hedefleyen, geçmişi değiştirmekten çok geleceğe yönelik çalışan bir hizmettir.

Koçlar eğitim verdikleri kişilere içinde bulundukları koşulları geliştirmeyi, yeni hedefler belirleyip bunlara ulaşmaya çalışmayı ve yaşamlarındaki önemli şeyleri bir sıraya koymayı öğretmektedirler.

Koçlar, sorunların çözümünü danışanlara direk sunmak yerine; çözümü kendi başlarına bulmalarına, sorunlara farklı açılardan bakmalarına ve potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olma yoluna gitmektedirler. Bu şekilde koçluk alanların alışılmış yöntemleri bırakıp yeniliklere uyum sağlamaları ve hatalarından ders almaları mümkün kılınmaktadır.

Koçluk ilişkilerinin süreleri danışanların hedeflerine bağlı olarak değişmektedir. Genellikle kısa vadeli gelişim hedefleriyle yola çıkılmakta ve kısa sürede çözüme ulaşılmaktadır.Koçluk uygulamaları, çalışan performansını yükseltmeleri ve kurumsal başarıyı artırmaları nedeniyle gelişen dünyada en çok tercih edilen kariyer geliştirme araçlarından biri olarak gösterilmektedir. Kolay uygulanabilir ve hesaplı bir sistem olduğu için her geçen gün daha fazla kurum tarafından tercih edilmekte, böylece en önemli insan kaynakları uygulamalarından biri haline gelmektedir. Bu uygulamaları insan kaynakları açısından önemli kılan, kişilerin sahip oldukları potansiyeli ortaya çıkarmaları, onları asıl yetkinliklerine ve ilgi alanlarına yönlendirmeleri, mesleki hedeflerini belirlemelerinde yardımcı olmalarıdır.

Koçluk sayesinde kurumlarına daha çok bağlanan çalışanların performansları yükselmekte, hedeflerinin ve nelere daha yatkın olduklarının bilincine varan bu kişilerin yaptığı işlerde de verimin arttığı görülmektedir. Ast üst arasında dayanışma sağlanarak kurum içi iletişim güçlendirilmekte, böylece kurumun çalışanlara yönelik hedeflerinden biri daha gerçekleştirilmektedir.

“Koçluk” kimler için uygundur…

Belirlediği kısa vadeli hedefe ulaşmak için bireysel desteğe ihtiyaç duyan profesyoneller
Yöneticilik ve liderlik vasıflarını güçlendirmek isteyen yöneticiler
Sorumlulukları fazla olan, yetkilerini dağıtmak isteyen müdürler
Çalışanlarına gerektiğinden koçluk yapabilmek, onları yönlendirebilmek için bilgi edinmek isteyen yöneticiler
İş Hayatında Koçluk ve Mentorluk Uygulamaları

İş yaşamına yönelik koçluk daha çok çalışanların tavır ve tutumlarıyla ile ilgilenmektedir. Kişinin tavır ve tutumları belirle hedeflere ulaşmak konusunda iyi tanımlanmış adımlar olarak da açıklanabilinir. Belirlenen hedeflere ulaşmada doğru adımı doğru zamanda atmak önemli bir faktördür. Koçlar çalışanların gözlemleyerek neyi nasıl yapmaları gerektiği hususunda danışmanlık yapmakta ve doğru adımın doğru zamanda atılmasını sağlamaktadırlar.

İş yaşamına yönelik mentorluk ise çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. Çalışan potansiyeli, doğru ekipman, eğitim, motivasyon ve danışmanlık verildiği taktirde kişinin ulaşabileceği en üst düzey kapasite olarak tanımlanabilinir. Bu noktada kapasitenin iş odaklı kalmayarak daha geniş bir perspektifte ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.

Bu özellikleriyle koçluk ve mentorluk şirketlerin hedeflerine ulaşma süreçlerine olumlu bir şekilde etki etmekte, çalışanların kapasitelerini maksimum düzeyde kullanmalarını sağlayarak verimliliklerini artırmaktadır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

çocuk gömlek üretim ve satış yapıyorum, gelişmek istiyorum fakat yalnız başıma yetemiyorum, piyasa şartları tedirgin ediyor..fakat değindiğiniz konuyu çok önemsiyorum..ikiside gerekli...teşekkür ederim..

Mehmet Önkibar 
 25.06.2008 20:16
Cevap :
ben teşekkür ederim yol haritanız daima başarılarla çizilsin :)  26.06.2008 8:41
 

Bu güzel ve yararlı paylaşım için teşekkürler.. Başarılarınızın devamını diliyorum. Selamlar...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 25.06.2008 18:56
Cevap :
desteğiniz için teşekkür ederim.........  26.06.2008 8:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 46
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 2186
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

1975 doğumlu tipik bir terazi.. Kimine göre bu yıllara bir sürü şey sığdırmış biri; kimine göre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster