Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
1708
 

İş yerinde psikolojik yıldırma (mobbing)

Çalışma hayatında iş yerinde zaman zaman çalışanlar arasında çatışma yaşanmaktadır. Kişiler arasında yaşanan bu durumların tek belirgin bir nedeni bulunmamaktadır. Kişisel özellikler, iş ortamı, örgüt yapısı, çalışanlarla olan iletişim, üst düzeyin çalışana karşı tutumu ve çalışanın işine karşı tutumu sayılabilecek önemli nedenlerdir.

Avrupa da psikolojik yıldırma kavramı günlük dilde yer almaktadır ve mobbing bilinci oluşmuştur. Çalışanlar işyeri koşullarını bu kapsamda değerlendirmekte ve ruh hallerini etkileyici yıldırıcı davranışlara karşı koruyucu önlemler kanunlarda yer almaktadır. İsveç, Norveç, Finlandiya ve Almanya yasal süreçte mobbingi tanımaktadır.

Ülkemizde ingilizce mobbing kavramına tam karşılık gelen türkçe kelime psikolojik yıldırma, duygusal baskı, zorlama, psikolojik şiddet tanımları kullanılmaktadır.

Psikolojik yıldırma, duygusal bir saldırıdır. Çalışana saygısız, alçaltıcı, kötü niyetli saldırgan davranışlar üstü veya çalışma arkadaşları tarafından belirgin veya ima yoluyla uygulanmaktadır. Yıldırma davranışlarını uygulayan saldırgan etrafındaki insanları da yanına alarak çatışma ortamı yaratmakta ve yıldırıcı davranışlarını bir kişiye ya da bir gruba sürekli olarak uygulamaktadır. Tekrar eden bu davranışlar zamanla artarak devam eden mağdurun zihnini bulandırıcı kendisi ile uğraşmasını sağlayıcı, suçluluk duygusu yaratıcı ve sonuçta psikolojik olarak zarar verici davranışlardır. Araştırma sonuçlarına göre, yıldırıcı davranış sonucu sıklıkla karşılaşılan sonuç mağdurun istifası, psikolojik tedavi ve intihar görülmektedir. Mağdurun yaşadığı psikolojik rahatsızlığa vücudu fiziksel tepki vermektedir. Depresyon, panik atak, travma sonrası stres bozukluğu, yersiz korkuların oluşması ve psikosomatik rahatsızlıklar yıldırıcı davranışlar sonucu görülebilen durumlardır.

Heinz leymann 45 yıldırma davranışı belirlemiştir. Bu davranışların hepsinin bir arada bulunması gerekmemektedir. Mağdur üzerindeki etkisi, derecesi ve sürekliliği yıldırma davranışlarının ortak özelliğidir. Bu davranışlar çalışanın iş yaşamını ve ruhsal durumunu olumsuz etkileyici, saldırgan nitelikli, alçaltıcı ve yıldırıcı eylemlerdir.

İş yerinde yaşanan bu olumsuz durum çalışanın verimliliğini etkilemektedir. Çalışma hayatında her iki taraf içinde dikkatle takip edilmesi gereken bir konudur yıldırma. Bu nedenle iş yerlerinde yönetimin bu konuya gereken önemi vermesi gerekmektedir. Medya, sendikalar, çalışanlar, yöneticiler, hukukçular, danışmanlar toplumda bu bilincin oluşmasında büyük katkı sağlayacaktır. Umarım hukuki anlamda kanunlarımızda bu konuda hukuki bir çerçeve oluşacaktır.

Akademik araştırma konum olan örgütlerde yıldırma davarnışlarının boyutunu öğrenebilmemiz için ana sayfadaki anketimize katılımınızı beklerim.

Gönül DANGAÇ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mobbing kurbanı olduğumu, ancak bu tür yazıları okuduğum zaman anlıyorum. İşimi seviyorum ve bu duruma rağmen devam etmek istiyorum. Yalnızlığı göze almam gerekiyor, çok yorucu ve tedirginlik veren bir durum. Yönetim benim buna maruz kaldığımın farkında ve destek olmaya çalışıyor ama iş hayatı içinde bilgi saklanmasından tutun benim eserlerimi kendi eserleri gibi lanse etmeye, yapmadığım hataları ben yapmışım gibi göstemeye varan davranışlara daha ne kadar süre prim vermeyecekler bilmiyorum. Çok içinden çıkılmaz bir durum. İçimi dökme ihtiyacı duydum. Sözünü ettiğiniz anketi nerede arayacağımı anlamadığım için uygulayamadım. Elinize sağlık

Zülal Ayçam 
 07.03.2007 13:19
Cevap :
merhaba.yorucu olduguna katılıyorum. diğer yandanda tecrübe olduğunu düşünüyorum. sonucta ozellılerınız nedenıyle bu davranıslara maruz kalıyorsunuz dayanıklılıgınızı sınamıs oluyorsunuz buda ıyı yonu bence:)) yonetımın tutumu cok onemlı.anketı www.mobbingturkiye.net sıtesınde yayınlıyordum fakat kaldırdım. ıstersenız mobbingturkiye@gmail.com adresıme maıl atarsanız anketın word halını gonderebılırım.  07.03.2007 22:50
 

BU TARZ UYGULAMALAR HEMEN HEMEN HER YERDE MEVCUT OLMAKLA BİRLİKTE BİREYDEKİ DİRENCİ KIRAN BİR UYGULAMADIR HERKEZİN BU ORTAMI YARATMADAKİ AMACI FARKILIDIR İŞVEREN VE MESAİ YANDAŞLARI TAMAMEN FARKLI GEREKÇELERLE İNSANLARI YILDIRMA METODUNU KULANABİLİR PEKİ BİZLER BU SALDIRILARA HER ZAMAN FORMDA KARŞI KOYABİLİRMİYİZ TARTIŞILIR SİZDEN RİCAM ÇÖZÜM ODAKLI MAKALELERLE YÜREGİMİZE MİSAFİR OLMANIZ İNSANIZ HER NE KADAR BENDE AYNI DUYGU TRENİNDE OLSAMDA İNATLA KARŞI KOYSAMDA ZAMAN ZAMAN KIRILIP DÖKÜLEBİLİYORUM BU KONUDA UYARICI VE ENERJİ VERİCİ BİR DÜŞÜNCE KARDEŞLİĞİNE HAYIR DENMEZ SANIRIM SEVGİLER ,,,

SUPERİSİ 
 07.03.2007 11:55
Cevap :
katılıyorum.bu konunun konusulması çözüm değil farkındalıgı artırır.somut çözüm önerileri yapılamlı. burada ki önem kişiye göre çözümün olacağı..farklı kurumlarda farklı kişiliklerde yaşanan bir durum olduğu için çözümde kişie özgüdür. karşınızdaki kişiyi değiştiremeyeceğinize göre çözüm tamamen siizn düşüncenizde ve davranışlarınızda.  07.03.2007 12:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1388
Kayıt tarihi
: 03.09.06
 
 

İşletme lisans ve işletme master mezunuyum.Akademik araştırmam iş hayatında yaşanan psikolojik şidde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster